Protein Tozunda Trans Yağ Var mıdır?

Trans yağ nedir ve en önemlisi, iddia edildiği gibi protein tozunda bulunur mu?

Trans yağ, doğada az bulunan bir doymamış yağ türüdür. Genellikle hazır ürünlerin aromalarının sürekliliği ve raf ömrünün uzaması için kullanılır. Dolayısıyla çoğunlukla endüstriyel yöntemlerle üretilir.

1950’li yıllarda doymuş yağa olan bir güvensizliğin başlamasından sonra, 1980 yılında birçok aktivistin trans yağı ve doymamış yağları “daha sağlıklı bir alternatif” olarak savunması da trans yağların iyice beslenmemize dahil olmasına sebep olan bir gelişmedir.

2000’lerden itibaren trans yağ tüketimindeki %58 oranındaki düşüş, insanların el birliğiyle trans yağın karşısında durduğunu gösteren bir kanıttır. Dolayısıyla trans yağ savunuculuğunu günümüzde gözlemlemek pek mümkün değildir.

Zararı bu kadar barizken hala üzerinde çok fazla tartışmanın olması, günümüz besinlerinde hala bulunmasından kaynaklanmaktadır.

Trans Yağ Nelerde Bulunur?

Trans yağ en çok hazır gıdaların içinde bulunur. Abur cubur diye tabir edilen paketlenmiş yiyeceklerde, margarin gibi yağlarda, fast food opsiyonlarının birçoğunda, dondurulmuş gıdalarda bulunur dersek yanlış olmaz.

Aynı zamanda trans yağ, doğada da bulunur. Yazının başında da belirttiğimiz gibi, eser miktarda da olsa doğanın içerisinde trans yağ vardır.

Trans Yağ Doğada Nerede Bulunur?

Trans yağ geviş getiren hayvanlardan bazılarında bulunuyor. 4 bölmeli mideye sahip olan keçi, koç, bufalo, sığır gibi hayvanlarda trans yağ midede üretiliyor.

Sütte, tereyağında ve ette de bu sebepten dolayı bulunabiliyor. Ayrıca soya gibi besinlerde de bilmediğiniz “gizli” trans yağlar bulunabiliyor.

Trans Yağ Tüketilmeli midir?

Trans yağ maalesef tükettiğimiz birçok besinde bulunuyor. Hatta bazen trans yağ tükettiğimizin farkına dahi varmadan trans yağ tüketmiş olabiliyoruz.

Dünyanın beslenme ile ilgili önemli kuruluşları World Health Organization (WHO) ve American Dietetic Association (ADA), trans yağların günlük besin ihtiyacının %1’ini geçmemesini tavsiye ediyor. Çünkü trans yağ hem yaşamsal aktivitelerin sürdürülebilirliği için bir önem taşımıyor, hem de tüketildiğinde vücuda bir katkı sağlamıyor. Hatta zarar verebiliyor.

Dolayısıyla trans yağ ile ilgili herhangi bir doz tavsiyesi dahi söz konusu değil.

Trans Yağın Zararları Nelerdir?

Trans yağlar en çok kalp hastalıklarıyla ilişkilendiriliyor. Özellikle kalp atardamarlarında sorunlar yaşanması riskini epey arttırıyor. Günümüzde 100 binin üzerinde kalp hastalığı sebepli ölüm, trans yağ tüketimi ile ilişkilendiriliyor.

Araştırmalara göre trans yağ tüketiminde %2’lik her artış, kalp hastalıkları riskini %23 arttırıyor.

Trans yağ LDL-C (düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterol, kötü kolesterol olarak da geçer) artışına sebep olurken, HDL-C (yüksek yoğunluklu lipoprotein kolesterol, iyi kolesterol olarak da geçer) düşüşüne sebep oluyor. Bu da damar sorunlarını beraberinde getirebiliyor.

Ek olarak trans yağ; kanser, diyabet, obezite, karaciğer yetmezliği, Alzheimer gibi hastalıklarla da pozitif ilişkilendiriliyor.

Bu tip olumsuzluklara sebep olan trans yağ; hayvanların ürettiğinden ziyade endüstriyel yöntemlerle üretilen trans yağ olarak gösteriliyor. Yani bir takım işlemlerden geçerek, hazır tüketilen yiyeceklerin bozulmasını önleyip raf ömrünü uzatan trans yağlar asıl tehlikeli olan trans yağlar diyebiliriz. Yine de her türlü trans yağ tüketimini minimize etmekte fayda olacaktır.

Dünyada Trans Yağ ile İlgili Yapılan Çalışmalar

Atılan en önemli adım, United States Food and Drug Administration, yani FDA’nın trans yağ bulunan besinleri yürürlükten kaldırma periyodunu başlatma kararını 16 Haziran 2015’te almış olmasıdır. İlerleyen süreçte atılacak adımlar merakla bekleniyor olsa da, doğada da bulunan trans yağlardan tamamen kurtulmaya çok gerçekçi bakılmamaktadır.

Özellikle dünyada tüketimi çok olan ve bu tip raf ömrü uzatan maddelere ihtiyaç duyan besinlerde bulunması sebebiyle trans yağların Amerika’da piyasadan kaldırılmaya başlanması zor gözüküyor.

Protein Tozları ve Trans Yağın Aslında Varolmayan İlişkisi

Protein tozlarında trans yağ bulunması gibi iddialar bazı “bilir kişiler” tarafından ortaya atılıyor.

Bir besinde trans yağ bulunuyorsa, trans yağ miktarının içerikte yer alması zorunludur. Yalnızca bir besin içeriğinde trans yağ miktarı %0.5’i geçmediği durumlarda, yani besinin sağlık kuruluşlarının belirlediği sınırda trans yağ içerdiği durumda, trans yağ miktarını belirtmek zorunlu değildir.

Protein tozlarına baktığınızda, böyle bir içeriğin bulunmadığını göreceksiniz. Yani bu durum, iddiaları asılsız kılıyor.

Protein tozlarında trans yağ bulunmuyor. Asılsız iddialara müsamaha göstermeyiniz.

Kadınların protein tozu kullanımı hakkında bilgi edinmek için “Kadınlar Protein İçebilir Mi?” makalesini okuyabilirsiniz.

FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..