Supplementler


Protein Tozu Nasıl ve Ne Zaman Kullanılmalı?

Protein Tozu Kullanım Zamanları

Protein tozunun kullanım zamanları yapılan spor aktivitesine, sıklığına ve öğünlere göre değişkenlik gösterebilir. Yapılan araştırmalar dahilinde ortaya çıkan sonuçlara göre, protein tozlarının en uygun kullanım zamanlarını aşağıda inceleyebilirsiniz.

Protein tozu nasıl kullanılır ve ne zaman içilir?

Sabah Kalkınca

Sabah kalktığınızda uzun süredir yemek yemediğiniz için kaslarınız besinsiz haldedir. Bu nedenle kaslar parçalanmaya, yani enerji için tüketilmeye başlar. Kalkar kalkmaz whey proteini almak, hızlı sindirimi sayesinde kaslara tekrar protein akışı sağlar ve böylece vücut için daha anabolik bir ortam oluşturur.

Spordan Önce

Vücut geliştirme antrenmanı sonrasında kaslar mikro-travmaya uğrar ve oluşan bu mikro hasarı onarmak için proteine ihtiyaç duyar. Antrenmandan önce protein almak, kasların onarılması için proteinin hazır olmasını sağlar ve BCAA içeriğiyle kas yıkımını engeller. Protein tozunu antrenmandan birkaç dakika önce almak yerine, yaklaşık yarım saat veya 1 saat önce kullanmak tavsiye edilir. (1)

Spordan Sonra

Antrenman sonrası, kasların besine ve insüline karşı en hassas olduğu zaman dilimidir. Özellikle bu noktada kaslara hızlı bir şekilde protein ulaştırmak çok önemlidir. Antrenman biter bitmez bir ölçek whey proteini almak, kasların onarılmasına çok büyük bir hız katacaktır. (2)

Buna ek olarak, yapılan araştırmalar, antrenman sonrası whey proteinin yanında yavaş sindirilen kazein proteini kullanımının kas ve kuvvet artışına önemli katkı sağladığını göstermektedir. (3)

Yatmadan Önce

Gece boyunca kasların besinsiz kalmaması ve kas yıkımının engellenmesi adına yavaş sindirilen protein çeşidi olan kazein proteini kullanılabilir. Böylece uyku esnasında kaslarınız yeniden inşa edilir.

Protein tozunun ne zaman içilmesi gerektiğini detaylı öğrenmek için “Protein Tozu Ne Zaman İçilmeli?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Protein tozu çeşitlerini inceleyip, satın almak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Güncellenme Tarihi : 22.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 25.08.2016
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..