Supplementler
Weider Premium Whey Isolate 2300 Gr

1099 TL

Puanı: 87/100

Hardline Hipro IsoWhey 1800 Gr

709 TL

Puanı: 76/100

Hardline Hipro IsoWhey 908 Gr

419 TL

Puanı: 76/100

Nutrend Whey Isolate 1800 Gr

679 TL

Puanı: 86/100

Weider CFM Whey Overload Protein 100% 908 Gr
%23
İndirim

219 TL

169 TL

Puanı: 95/100

Scitec Whey Isolate 2000 Gr

699 TL

Puanı: 90/100

Scitec Whey Isolate 700 Gr

199 TL

Puanı: 92/100

Optimum Gold Standard Isolate Protein 930 Gr
%13
İndirim

319 TL

279 TL

Puanı: 89/100

ESN Iso Whey Hardcore 1000 Gr

269 TL

Puanı: 85/100

Optimum Platinum Hydrowhey 1590 Gram
%11
İndirim

609 TL

539 TL

Puanı: 88/100

Sci-Mx Recover 2:1 Isolate 1200 Gr
%26
İndirim

189 TL

140 TL

Puanı: 94/100

İzole Protein

İzole protein tozu, whey protein tozunun servis başına sunduğu protein miktarını artırmak amacıyla ham maddenin birtakım işlemlerden geçirilmesiyle üretilen bir sporcu gıdasıdır. Besin değeri yükseldikçe vücuttaki kas kütlesini artırma ve kemiklerin normal fonksiyonlarına katkıda bulunma (*) işlevlerini daha etkili şekilde yerine getiren protein, izole protein tozunda daha saf halde bulunur. Yağ ve tuz gibi besin kaynaklarının da “izole edildiği” bu form, özellikle kilo kontrolü yapanlar için ideal bir kullanım sunar.

İzole Protein Tozu Çeşitleri 

Whey protein çeşitlerinden biri olan ve bu nedenle izole whey olarak da anılan izole protein tozu, peynir altı suyunun protein saflığını artırmak için bazı işlemlerden geçirilmesiyle üretilen bir sporcu besinidir.

Whey protein tozu belli bir konsantrasyon seviyesine ulaştığında yaklaşık %80’si protein, %20’si yağ ve karbonhidrat içerir. Bu form daha sonra “çapraz akışlı mikrofiltrasyon” adı verilen bir işlemden daha geçer. Peynir altı suyunda bulunan yağ, kolesterol, laktoz ve karbonhidratın bir kısmının filtrelenip ayrıldığı bu işlem sonucunda daha fazla protein bulunduran ancak yağ ve karbonhidratı daha az içeren ya da hiç içermeyen bir form meydana gelir. Porsiyon başına %90 gibi bir oranda daha fazla protein değerine sahip bir içeriğin ortaya çıktığı bu form, izole protein tozudur.

Düşük yağ ve karbonhidrat oranı sayesinde aktif bir spor yaşamıyla birlikte kilo kontrolü de yapan sporcular için daha etkili bir içerik haline gelen izole whey protein, diğer formlara kıyasla daha saf bir protein kaynağıdır. Bununla birlikte whey proteinin içerdiği amino asit oranıyla hemen hemen aynı değerlere sahiptir. Başta definasyon dönemi olmak üzere vücudundaki yağ kütlesini ve alacağı kalori miktarını azaltmak veya kontrol altına almak isteyenler için ideal bir tercih olan bu form, aynı zamanda bazı sağlık sorunları için de iyi bir çözümdür. Düşürülen laktoz oranı ile laktoz intoleransı olanlar için daha doğru bir tercih olan izole protein, azaltılmış kalori ve yağ oranıyla da kolesterol seviyelerini dengede tutmak adına iyi bir kaynaktır. 

İzole Protein Tozu Fiyatları 

İzole protein tozu diğer protein kaynaklarına kıyasla daha fazla işlemden geçirildiği için yüksek bir maliyete sahiptir ve bu nedenle fiyatı biraz daha yüksektir. Ancak servis başına sunduğu protein değeri göz önüne alındığında daha avantajlı ve etkili bir protein kaynağı olduğu rahatlıkla söylenebilir. Bunun yanı sıra ham madde kalitesinin, marka değerinin ve servis sayısının önemli rol oynadığı izole protein tozu fiyatlarında; pek çok kriter porsiyon başına verilen ücreti değiştirebilir.

600 gramdan başlayıp 2300 grama kadar çıkan geniş bir yelpazeye sahip izole protein tozu ürünlerini, sen de online katalog üzerinden tek tek inceleyebilirsin. Aralarında 30 gramlık ambalajlarda sunulan tek kullanımlık izole protein tozu çeşitlerini de bulabileceğin ürünlere; Weider, Scitec,  Muscletech gibi kaliteli markaların referansıyla sahip olabilirsin. İhtiyacına uygun ve senin için en iyi izole protein tozu; %100 orijinal ürün garantisi ve ücretsiz kargo imkânı ile Supplementler.com’da seni bekliyor!

*26.01.2017 tarihli ve 29960 sayılı mükerrer Resmi Gazete'de yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği


Sıkça Sorulan Sorular

İzole Protein Nedir?

İzole protein tozu; diğer protein kaynaklarına kıyasla servis başına daha fazla protein sunan, yağ ve laktoz gibi bileşenleri azaltılmış ya da sıfırlanmış içeriğe sahip, biyoyararlanımı yüksek bir whey protein çeşididir. Daha detaylı bilgi için “İzole Protein Nedir?” başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz. 

Whey ve İzole Protein Farkı Nedir?

İzole protein tozu, whey protein tozunun çeşitli işlemlerden geçirilmiş bir versiyonudur. İzole protein; daha az yağ, laktoz ve karbonhidrat içeren ya da bunları hiç içermeyen özel bir formüle sahiptir. Bunlara karşılık protein ve BCAA oranı daha yüksek, sindirimi daha kolay ve hızlıdır. Daha detaylı bilgi için tıklayın: Whey Protein İzolesi mi Whey Protein Konsantresi mi?

İzole Protein Nasıl Kullanılır?

İzole protein, spordan kısa süre öncesinde ya da sonrasında tüketilebilir. Çabuk sindirilen ve emilimi yüksek olan içeriği sayesinde spor sırasında da tüketime uygundur.


Kaynaklar:

  1.  Whey Processing. Dairy Processing Handbook

  2.  Lactose Intolerance and Health. Agency fot Healthcare Research and Quality, 2010

  3. Effects of Whey Protein Alone or as Part of a Multi-ingredient Formulation on Strength, Fat-Free Mass, or Lean Body Mass in Resistance-Trained Individuals: A Meta-analysis. Sport Medicine, 2016

  4.  International Society of Sports Nutrition Position Stand: Protein and Exercise. Journal of the International Society of Sports Nutrition, 2017

YÜKLENİYOR..

;