Supplementler

Bitkisel Protein

Bitkisel protein, hayvansal kaynaklardan alınan proteine alternatif olarak vücudun protein ihtiyacının karşılanmasına, vücuttaki kas kütlesinin artırılmasına ve kemiklerin normal fonksiyonlarına katkıda bulunan (*) makro besinlerden biridir. Protein bakımından zengin olan bitkilerden elde edilerek üretilen bitkisel protein tozu çeşitleri de, hayvansal gıdalar tüketmek istemeyen ya da tüketemeyenler için pratik bir besin kaynağı yaratmak amacıyla üretilir.

Bitkisel Protein Tozu Çeşitleri 

Diğer adı vegan protein tozu ya da vejetaryen protein tozu olarak adlandırılan bitkisel protein tozu; protein değeri yüksek sebze, tahıl veya baklagillerden elde edilen ham maddelerin işlenmesiyle formüle edilmiş ürünlerdir. Besin kaynağı olarak bezelye ve soya başta olmak üzere esmer pirinç, spirulina, kinoa, mercimek, edamame ve bazı kuruyemişlerin kullanıldığı bu ürünler; en az hayvansal protein tozu ürünleri kadar yüksek amino asit profiline sahiplerdir.

Bitkisel protein tozu ürünleri, çoğunlukla hayvansal gıdalar tüketmeyi tercih etmeyen vegan ve vejetaryenler tarafından kullanılır. Bu nedenle vegan protein tozu olarak da adlandırılan bu ürünler, vegan ve vejetaryen bireylere spor performanslarını yükseltmek ve maksimum verim elde etmek için düzenli ve kontrollü bir protein kaynağı sağlar. Ana protein kaynaklarını oluşturan bitkisel gıdaların yanı sıra çeşitli vitamin ve minerallerle zenginleştirilen seçeneklerinin de bulunduğu bitkisel protein ürünleri; glutamin, BCAA gibi ilave amino asitlerle kas toparlanmasına da destek olur.  

Bitkisel Protein Tozu Fiyatları 

Pek çok protein tozu ürününde olduğu gibi vegan protein tozu ürünlerinin fiyatları da ham madde kalitesinden servis sayısına, markasından içeriğinde bulunan gıdalara kadar geniş bir skalada değişkenlik gösterir. Spor performansı ve vücudun ihtiyaçları göz önüne alınarak seçilmesi gereken bu ürünler; 2000 gram ile 100 gram arasında değişen seçenekleriyle hem uzun ömürlü kullanım hem de protein tozunu deneme fırsatı sunar.

Bitkisel protein üretiminde öne çıkan Naturiga, Wefood, Big Joy ve Hardline markalarının ürünlerini bulabileceğin Supplementler.com’da sen de diyetine rahatlıkla ekleyebileceğin kaliteli protein kaynağını keşfedebilirsin. İncelediğin ürünü %100 orijinal ürün garantisi, aynı gün kargo imkanı ve sana özel indirimlerle satın alabilirsin!

*26.01.2017 tarihli ve 29960 sayılı mükerrer Resmî Gazete'de yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği


Sıkça Sorulan Sorular

Bitkisel Protein Tozu Nedir?

Bitkisel protein tozu; bazı sebze, tahıl ve baklagillerden elde edilen proteinin işlenmesi ve kolay tüketim için toz haline getirilmesiyle elde edilen bir üründür. Yüksek amino asit profiline sahip olan bu ürünler, çeşitli vitamin, mineral ve ilave amino asitlerle zenginleştirilerek kas gelişimi ve toparlanmasına destek olur.

Bitkisel Protein Kaynakları Nelerdir?

En iyi bitkisel protein kaynakları; bezelye, soya fasulyesi, pirinç, kinoa, edamame, mercimek ve bazı kuruyemişlerdir. Bunların yanı sıra bu gıdaların işlenmesiyle elde edilen bitkisel protein tozu ürünleri de düzenli ve kontrollü protein takviyesi sağlamak için tüketilebilecek bitkisel protein kaynaklarıdır. Bitkisel protein tozu hakkında detaylı bilgi için tıklayın: Bitkisel Protein Tozu Çeşitleri  

Bitkisel Protein Kas Yapar mı?

Vücudun ihtiyaç duyduğu en önemli besinlerden biri olan protein, tıpkı hayvansal kaynaklarla olduğu gibi bitkisel kaynaklarla da kas gelişimine destek olur. Bu noktada önemli olan vücuda ne zaman ve ne oranda protein desteği sağlandığıdır. Bu nedenle tercih edilecek bitkisel protein kaynağını doğru seçmek önemlidir.


Kaynaklar:

1.       Vegetable Protein. Vegetarian and Plant-Based Diets in Health and Disease Prevention, 2017

2.       Soy: A Complete Source of Protein. American Family Physician, 2009

3.       Effects of Vegetable Proteins on Hypercholesterolemia and Gut Microbiota Modulation. Nutrients, 2018

4.       Composition, Physicochemical Properties of Pea Protein and Its Application in Functional Foods. Critical Reviews in Food Science and Nutrition, 2019

YÜKLENİYOR..

;