Supplementler
6 ürün listeleniyor.

Et Proteini

Et protein tozu, amino asit profili bakımından da zengin sporcu besinidir. Hayvanlardan elde edilir ve vücuttaki kas kütlesinin artırılmasına ve kemiklerin normal fonksiyonlarına katkıda bulunan (*) bir protein tozu çeşididir. Vücut geliştirme tutkunlarının en önemli protein kaynaklarından biri sığır eti olsa da, hazırlaması ve tüketilmesi için oldukça fazla zaman ve kaynak gerektirir. Bu nedenle sporcular etteki proteini, çok daha yüksek konsantrasyonda ve hızlı şekilde et proteini tozundan alabilirler.

Et Protein Tozu Çeşitleri

Protein kaynağı arayanlar için sığır eti ve kıkırdağı gibi kaynaklar en önemli hayvansal protein kaynaklarındandır. Et protein tozu bu kaynakların işlenmesi neticesinde elde edilir. İşlenme sırasında da et ve kıkırdak içindeki yağ, kolesterol ve faydalı olmayan besinler ayrıştırılır. Bu sayede karşılanacak protein ihtiyacına destek olurken, gereksiz ve zararlı olabilecek besin maddelerinin de tüketilmemesine imkan tanır.

Et proteinden alınan protein, spor yapanların en önemli besin maddelerinden biridir. Kırmızı et tüketilerek et proteini ihtiyacı elbette karşılanabilir. Fakat sporcular için gereken protein miktarının karşılanabilmesi için tüketilmesi gereken kırmızı et miktarı, vücutta olumsuz etkiler yaratabilecek kadar çoktur. Buna karşılık beef protein tozu olarak da raflarda gördüğümüz et protein tozları, ideal bir alternatiftir.

Burada devreye izole protein tozları girer.  İzole et proteini, en yağsız ette bile bulunan ve faydalı olmayan besinlerden izole olmuş et protein tozudur. Amerikan menşeli et proteini takviyeleri, Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı’ndan onaylı etlerden üretilmektedir. Ayrıca Türkiye’de satışa sunulan tüm et protein tozları T.C. Gıda Tarım ve Orman Bakanlığı’nın onayına ve iznine tabi olarak satılır.

En iyi Et Protein Tozu Markaları

Supplementler.com online mağazasında yer alan en iyi et protein tozu markaları arasında sporcu gıdası üretiminde pazar lideri, yerli ve yabancı markalar yer alıyor. Üretimde yüksek kalite hammaddeler kullanan, uzun yıllardır sporcuların güvenini kazanmış Scitec Nutrition ve Nutrend gibi Avrupa’nın köklü markaların yanı sıra, 2000’li yılların başından beri sporcuların ihtiyacına uygun çözümler üreten Muscletech ve Musclemeds gibi yenilikçi Amerikan markalarını da keşfedebilirsin.

Yerli üretimde ise hammadde ve bileşen kalitesi ile öne çıkan Big Joy markasının beef protein ürünlerini keşfedebilirsin. Supplementler.com online mağazasında yer alan beef protein çeşitlerinden ihtiyacına uygun, en iyi et protein tozu çeşitlerini kolayca satın alabilirsin.

Et Protein Tozu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Et protein tozu, diğer adıyla beef protein tozu seçerken öncelikle ürün açıklamalarında yer alan bileşenler ve hammadde kaynağı detaylı bir şekilde incelenmelidir. Toplam kalori ve protein miktarlarının sporcunun ihtiyaçlarına karşılık verdiğinden emin olmak gerekir. Kırmızı et tüketimi diğer protein tüketimlerine nazaran daha çok dikkat edilmesi gereken bir konu olduğu için uzmana danışmak gerekebilir. Protein tozunun profili, içinde yer ilave vitamin ve mineraller de önemli bir diğer noktadır.

Et Protein Tozu Fiyatları

Tüm protein tozu ürünlerinde olduğu gibi, et protein tozları da servis miktarına, içerik değerlerine ve markalarına göre birbirinden farklı fiyatlara sahiptir. Sporcular bu ürünleri bütçelerine uygun ürünü seçerek değil, antrenman öncesi ve sonrası ihtiyaçlarını tam olarak karşılayacak değerlere ve servis sayısına sahip et protein tozunu alarak tüketmelidir.

900 gram 2000 gram arasında değişen servis seçenekleri ve fiyatlarda et protein tozu ürünlerini, Muscletech, Scitec, Nutrend gibi dünyaca ünlü markaları bulabileceğin Supplementler.com’da pek çok alternatif %100 orijinal ürün garantisi ve sana özel indirimlerle seni bekliyor.

*26.01.2017 tarihli ve 29960 sayılı mükerrer Resmî Gazete'de yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği

 

Sıkça Sorulan Sorular

Et Protein Tozu Nedir?

Et protein tozu kırmızı etten elde edilen ve vücuda ihtiyaç duyulan proteini belirli servis miktarları ile sağlayan önemli bir sporcu besinidir. Et protein tozunun vücuda sağladığı protein miktarını et yiyerek vücuda kazandırmak, olumsuz etkilere sebep olur. Et tüketimi esnasında sporcuların bünyesine zarar verecek maddelerden ayrıştırılarak üretilen et protein tozu, sağlıklı bir alternatiftir.

Et Proteini (Beef Protein) Faydaları Nelerdir?

Et proteini sporcunun amino asit değerlerinde farklılığa sebep olabilir. Beef protein tozunda yer alan yağ değerleri, diğer protein tozlarına oranla daha düşük olduğu gözlemlenebilir. Mineral ve vitamin açısından oldukça zengindir ve hayvanlarda bulunan proteini vücuda sentezleyebilir.

Et Protein Tozu ve Whey Protein Tozu Arasındaki Fark Nedir?

Bilindiği üzere sporcular için en önemli takviyelerden biri olan Whey protein tozu sütten elde edilir. Sütte bulunan laktoza karşı duyarlı bünyeye sahip sporcular için kırmızı etten elde edilen et protein tozu ideal bir alternatiftir. Gluten içermediği için de tercih edilmektedir.

Et Protein Tozu Nasıl Üretilir?

Öncelikle üretilen tüm et proteini tozu çeşitleri, üretildiği ülkenin tarım ya da hayvancılık bakanlığınca onaylıdır. Etteki protein hidrolize işlemi ile elde edilir ve hem yağ hem de kolesterolden ayrıştırılır. Bu işlem sırasında çıkan su buharlaştırıldıktan sonra protein saf hale yakın bir kıvama gelir. Son aşamada ise toz haline getirilerek paketlenir.

En Yüksek Et Proteini Hangi Hayvanlarda Bulunur?

En yüksek protein değerleri dana ve sığır etinde bulunur. Ortalama bir dana etinde yaklaşık 28 gram protein varken, koyun gibi küçükbaş hayvanlarda bu oran yaklaşık 17 grama iner.


Kaynaklar:

  1. “Characterising the muscle anabolic potential of dairy, meat and plant-based protein sources in older adults”, Proc. Nutr. Soc., 2018 

  2. “Acne and whey protein supplementation among bodybuilders”, Dermatology, 2012

  3. “Molecular signatures of beef tenderness: Underlying mechanisms based on integromics of protein biomarkers from multi-platform proteomics studies”, Meat Sci., 2021

  4. “Does Beef Protein Supplementation Improve Body Composition and Exercise Performance? A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials”, Nutrients., 2019

  5. “Branched-chain amino acids and muscle protein synthesis in humans: myth or reality?”, J Int Soc Sports Nutr., 2017

  6. “No Difference Between the Effects of Supplementing With Soy Protein Versus Animal Protein on Gains in Muscle Mass and Strength in Response to Resistance Exercise”, Int J Sport Nutr Exerc Meta., 2018


YÜKLENİYOR..