Supplementler


Protein Tozu Ne Zaman İçilmeli?

Protein Tozu Ne Zaman İçilir?

Protein tozlarının kullanım zamanları, türlerine göre çeşitlilik göstermektedir. En sık kullanılan protein tozu çeşidi olan whey proteinin kullanım zamanları:

Antrenmandan Hemen Sonra

Spordan hemen sonra katabolizma (yıkım) süreci başlayacağı için kaslar acil onarılmaya ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle protein tozunun antrenmandan hemen sonra kullanılması, whey proteininin hızlı sindirimi sayesinde katabolik süreci sonlandırır ve kasların onarılması için hemen göreve başlar (1).

Sabah Kalkar Kalkmaz

Uyanır uyanmaz kullanılan whey proteini, gece boyunca besinsiz kalan vücudu tekrar pozitif nitrojen dengesine getirir. Yani vücut, yakıt olarak kullandığından daha fazla protein elde eder ve kaslar beslenmeye devam eder.

Protein tozunun kullanımı hakkında detaylı bilgi için “Protein Tozu Nasıl Kullanılmalı?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Antrenmandan Önce

Antrenman öncesi protein alımı en az antrenman sonrası protein alımı kadar önemlidir. Birçok protein, yüksek miktarda dallı zincirli amino asit yani BCAA içerir. Bunlar kas glikojen depolarının korunmasına yardımcı olur. Glikojen, vücuda enerji sağlar ve antrenman performansını artırır (2).

Kazein Proteini Ne Zaman İçilir?

Kazeinin en yavaş sindirilen protein olma özelliğinden dolayı, vücudun uzun süre beslenebilmesi adına genelde gece yatmadan önce kullanılması tavsiye edilir.

Kompleks Protein Ne Zaman İçilir?

Kompleks protein, yani karışım proteinler, whey proteinlerine benzer bir şekilde kullanılırlar. Whey proteini, yumurta proteini ve buğday proteini gibi proteinleri içermesinden dolayı günün herhangi bir zamanında da kullanılabilir.

Protein tozu çeşitlerini inceleyip, satın almak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Yürüyüş Egzersizleri Sonrası Protein Tozu Kullanılır mı?

Tüm egzersizlerde olduğu gibi yürüyüş öncesi ve sonrasında da protein tozu kullanılabilir. Protein tozu ve protein shakeler sporcu olmayan kişilerin de tercih ettiği protein kaynaklarıdır.

Antrenman Günleri Haricinde Protein Tozu Kullanılır mı?

Egzersiz yapılmadığı zamanlarda da protein tozu kullanılabilir. Protein tozu tamamen kişisel hedeflere ve diyet düzenine göre tercih edilecek bir besin kaynağıdır. 

Bitkisel Proteinler Kas Yapar mı?

Bitkisel proteinlerden faydalanarak kasları geliştirmek mümkündür. Bitkisel proteinler de tıpkı hayvansal proteinler gibi, vücudun ihtiyaç duyduğu amino asitlere sahiptir.

Protein Böbrekler İçin Zararlı mı?

Günlük tavsiye edilen dozdan fazla kullanılan protein, böbreklerde işlev bozukluğu yaratabilir.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 27.08.2021
Yayınlanma Tarihi : 25.08.2016
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..