Supplementler


BCAA Ne İşe Yarar?

BCAA Nedir?

BCAA; lösin, izolösin ve valinden oluşan bir aminoasit zinciridir. Yumurta, et ve süt ürünleri gibi yüksek protein içeren gıdalarda bulunmaktadır. Vücut tarafından üretilmedikleri için dışarıdan besinler yoluyla alınmaları gerekmektedir.

BCAA Ne İşe Yarar?

Egzersiz Sırasında Yorgunluğu Azaltır

Egzersiz sırasında BCAA tüketmek fiziksel ve zihinsel yorgunluğu azaltmaya yardımcı olabilir. Yapılan çalışmalarda, egzersiz sırasında BCAA verilen kişilerin, plasebo verilenlere göre %15 daha az yorgunluk hissettiği bildirilmektedir (1, 2).

Kas Ağrılarının Azalmasına Yardımcı Olur

BCAA, egzersiz sonrası kaslarda daha az ağrı hissedilmesine yardımcı olabilir. Çeşitli çalışmalarda, katılımcılardan kuvvet antrenmanları yaptıktan sonra kas ağrı düzeylerini derecelendirmeleri istenmiştir. BCAA takviyeleri verilen katılımcılar, kas ağrısı oranlarını plasebo verilenlere göre %33 daha düşük olarak değerlendirmişlerdir. Bazı durumlarda da, BCAA verilen katılımcılar aynı güç antrenmanlarını 24 ila 48 saat sonra tekrar ettiklerinde %20'ye kadar daha iyi performans göstermiştir (3). Bu etkiler, cinsiyete veya diyetin toplam protein içeriğine göre değişebilir.

Kas Kütlesinin Artmasını Sağlar

Bazı çalışmalar, lösin değeri yüksek BCAA takviyelerinin kas kütlesini artırmada etkili olabileceğini göstermektedir (4). Kas kütlesini nasıl etkilediğine dair yapılan bir araştırmada; egzersizden sonra alınan BCAA’nın kas protein sentezinde artış sağladığı gözlenmiştir. Araştırmaya göre direnç egzersizlerinin ardından 5,6 gr BCAA içeren bir içecek tüketen kişiler, plasebo içeceği tüketenlere kıyasla kas kütlesini %22 daha fazla artırmıştır (5).

Kas Kaybını Önler

Kasları oluşturan proteinler, sürekli parçalanıp yeniden oluşturulur. Bu süreçte proteinlerin bir kısmı yeniden sentezlenirken bir kısmı da parçalanmış şekilde kalır ve kas yıkımına dönüşür. Eğer kas yıkımı protein sentezi miktarını aşarsa bu durum kas kaybına neden olur. Kas kaybının önlenebilmesi için vücutta amino asit desteğine ihtiyaç vardır. BCAA, bileşenlerinde bulunan amino asit destekleri sayesinde kasların toparlanma sürecinde oluşabilecek bu kas kayıplarını önlemede ya da ilerlemesini durdurmada etkili olabilir (6).

BCAA hakkında detaylı bilgi edinmek için “BCAA Hakkında Her Şey” yazımızı okuyabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

BCAA Kilo Aldırır mı?

BCAA kullanımının kilo aldırıp aldırmadığına dair yapılmış bir çalışma yoktur. Aksine kilo verdirebileceği düşünülmektedir ancak bu konuda da daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

BCAA Meyve Suyu ile İçilir mi?

Toz formunda üretilen BCAA takviyeleri tüm içeceklerle karıştırılarak rahatlıkla tüketilebilir. BCAA takviyeleri aynı zamanda tablet formunda da tüketime sunulmaktadır. BCAA’ların farklı formlarını incelemek için tıklayın.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 22.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 24.07.2018
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..