Supplementler


BCAA Nasıl Kullanılır?

BCAA'lar proteinin yapı taşlarıdır. Egzersiz sırasında ihtiyaç duyulan enerjiyi sağlamalarının yanı sıra; kas büyümesi, kas onarımı ve kas iyileşmesi için de en iyi takviyelerden biridir (1). BCAA'lar üç amino asitten oluşur: Lösin, İzolösin ve Valin. Bu üç amino asit doğrudan kasları etkiler.

BCAA Kullanımı

BCAA takviyeleri genellikle tablet ve toz olmak üzere iki formda bulunur. Boyutuna ve yoğunluğuna bağlı olarak günde 3 kez alınabilirler. Bu doğrultuda çoğunlukla üreticinin talimatlarına uymak ve günlük dozu aşmamak önemlidir. BCAA tozu, antrenman sırasında kullanmak için su ya da sporcu içeceği ile karıştırılabilir. BCAA tabletleri ise genellikle bol su ile yutularak kullanılır. Önerilen günlük dozun aşılmaması koşuluyla, egzersizden önce veya egzersiz sonrası da alınabilir. Dolayısıyla, doz aşımı yapmadan gün içerisinde 3 defa kullanılması mümkündür. Doğru şekilde kullanıldığında BCAA zararları olmayan bir takviyedir.

BCAA su ya da süt ile karıştırılabilir. Burada hem damak tadı hem de besin profili bilgileri önem taşır. Süt, aromalı BCAA'ların tadını hafifletebileceği gibi içerdiği besinler ile de alınan protein miktarını arttıracaktır. Ancak sütün kendi kalorisi olduğu da unutulmamalıdır. BCAA'nın kendisinden yararlanmak isteniyor, daha fazla protein ya da kalori ihtiyacı bulunmuyorsa BCAA takviyesi suyla tüketilebilir.

BCAA ve glutamin takviyelerinin aynı anda kullanımı hakkında bilgi edinmek için “BCAA ve Glutamin Aynı Anda Kullanılır mı?” makalemize göz atın!

Erkekler İçin BCAA Dozu

Erkekler için günlük BCAA kullanımı farklı kaynaklar farklı şekillerde belirtilmiş olsa da en doğrusu satın alınan ürünün ambalajı üzerinde yazılan kullanım talimatını takip etmektir. Toz veya kapsül şeklinde üretilen formlarının yanı sıra BCAA’lar, sadece amino asitlerden oluştuğu gibi glutamin ve benzeri desteklere de sahip olabilirler. Bu nedenle günlük doz takibinin ambalaj üzerindeki talimata göre yapılması önemlidir. Genellikle başlangıç, orta ve ileri seviyedeki sporcular için antrenman yoğunluğuna uygun olarak belirlenmiş kullanım miktarı; BCAA takviyesinin ambalajı üzerinde ölçek bazında yazılmış olur. İdeal olarak belirlenmiş bu miktar geçilmediği sürece, belirtilen zaman aralığında ve belirtildiği kadar BCAA tüketilebilir.

Kadınlar İçin BCAA Dozu

Kadınların BCAA kullanımı için öngörülen belli bir miktar yoktur. Tıpkı erkeklerde olduğu gibi kadınlara da satın alınan BCAA takviyesinin ambalajı üzerinde yazılan talimatları takip etmeleri önerilir. Kadınlar, egzersiz performansına ve seviyelerine uygun şekilde ambalaj üzerinde önerilen miktarı geçmemek koşuluyla belirtilen sürede tüketebilirler.

BCAA’nın etkinliği hakkında bilgi almak için “BCAA Ne İşe Yarar?” yazısını okuyabilirsiniz!

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 16.09.2021
Yayınlanma Tarihi : 27.07.2018
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..