Supplementler


BCAA Nasıl Kullanılır?

Kalori açığa oluşurulmuş bir diyete sıkı sıkıya bağlı kalındığında, vücut kaybettiği enerjiyi geri kazanmak ister. BCAA'lar proteinin yapı taşlarıdır ve egzersiz sırasında ihtiyaç duyulan enerjiyi sağlamaya yardımcı olur. BCAA'ları egzersiz planınıza eklemek, vücudunuzun antrenmandan maksimum verimi almasını sağlayacaktır. BCAA'lar kas büyümesi, kas onarımı ve kas iyileşmesi için en iyi takviyelerden biridir. (1, 2) BCAA'lar üç amino asitten oluşur: Leucine, Isoleucine ve Valine. Bu üç amino asit doğrudan kasları etkiler.

BCAA Kullanımı

BCAA takviyeleri genellikle tablet ve toz olmak üzere iki formda bulunur. Boyutuna ve yoğunluğuna bağlı olarak günde 3 kez alınabilirler. Bu doğrultuda çoğunlukla üreticinin talimatlarına uymak ve günlük dozu aşmamak önemlidir. BCAA tozu, antrenman sırasında kullanmak için su ya da sporcu içeceği ile karıştırılabilir. BCAA tabletleri genellikle bol su ile yutulur. BCAA'lar, önerilen günlük dozun aşılmaması koşuluyla, egzersizden önce veya egzersiz sonrası da alınabilir. Dolayısıyla doz aşımı yapmadan 3 defa kullanılması mümkündür. Doğru şekilde kullanıldığında BCAA zararları olmayan bir takviyedir.

BCAA ve Glutaminin aynı anda kullanımı hakkında bilgi edinmek için “BCAA ve Glutamin Aynı Anda Kullanılır Mı?” makalemize göz atın!

Çoğu takviyede olduğu gibi herkes için uygun olan BCAA kullanım şekli ya da kesin bir dozaj belirlemek zordur. Rutin programınızda BCAA takviyeleri alırken, gün içerisinde birkaç kez alınmaları önerilir. Hem tabletler hem de toz, antrenman öncesinde, sırasında ve sonrasında alındığında etkili olabilir. Antrenman sırasında aromalı bir BCAA içeceği yudumlamak, sizi hidratlı tutar ve egzersizinizden en iyi şekilde fayda almanıza yardımcı olabilir. Ayrıca vücuttaki temel amino asitlerin sayısını arttırmak için BCAA takviyelerini sabah ilk iş olarak ya da yatmadan önce de alabilirsiniz.

Kadınlar İçin BCAA Dozu

Normal bir antrenman rutini olan kadınlar, günde 3-5 gram BCAA kullanımına sadık kalmalıdır. Yani günde bir veya iki kez BCAA takviyesi alabilirler. Eğer sıkı bir antrenman programına sahipse, alınması gereken BCAA dozu daha yüksektir. Bu durumda günde 4-5 defa ve toplamda 12 grama kadar BCAA alabilirler.

Erkekler İçin BCAA Dozu

Erkekler için önerilen BCAA dozu günde 15-20 gramdır. Yorucu bir şekilde antrenman yapılmıyorsa, günde iki kez BCAA kullanımına sadık kalınabilir. Aynı şekilde, yoğun bir antrenman programı varsa, BCAA dozu 4 gramdan günde 6-8 defa alıma çıkartılabilir.

Genel anlamda BCAA nasıl kullanılmalı? sorusunun cevabı olarak; Bir BCAA servisi ortalama 5 gramdır. Bu BCAA takviyesinde 2:1:1 oranı yani 3 gr lösin, 1 gr izolösin ve 1 gr valin olması önemlidir. Bu, antrenmandan önce ideal BCAA takviyesidir.

Yoğun antrenmanlar için BCAA takviyesini 3: 1: 1 oranında ve daha fazla lösin ile alabilirsiniz. Protein sentezini başlatmak için antrenman sonrası bu BCAA dozunu korumanız önemlidir.

BCAA kullanımında hatırlanması gereken önemli bir nokta da BCAA’nın kolayca çözülemediğidir. Bu takviyeyi kullanırken aşağıdaki yolları deneyebilirsiniz:

  • BCAA tozunu olabildiğince fazla sıvı ile karıştırmayı deneyin. Basit bir formül olarak 10-12 yudum ile 1-2 çay kaşığı BCAA tüketeceğinizden emin olmalısınız.
  • Daha iyi bir tat için limonata da kullanabilirsiniz.
  • Protein shake içerisine 2 çay kaşığı da ekleyebilirsiniz.

BCAA takviyesi satın almadan önce iyice araştırın ve sizin için en iyi BCAA hangisiyse onu seçiniz. Ürünün teknik özelliklerini anlamak için dikkatlice inceleyin ve seçenekleri dikkatlice değerlendiriniz. En ucuz olanı almak yerine size en çok fayda sağlayacağını düşünüdüğünüz takviyeyi almanız sizin lehinize olacaktır.

BCAA’nın etkinliği hakkında bilgi almak için “BCAA Ne İşe Yarar?” yazısını okuyabilirsiniz!


FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..