Supplementler


BCAA Ne Zaman Kullanılır?

BCAA ne zaman içilir ya da BCAA nasıl kullanılmalı gibi sorular BCAA kullananlar tarafından sıklıkla sorulmaktadır. BCAA tozu veya tabletleri almak için en iyi zamanın, antrenmandan önce, antrenmandan sonra veya antrenman sırasında olduğu belirtiliyor.

Antrenmandan Önce BCAA Kullanımı

Araştırmalar, BCAA takviyesinin (özellikle toz haline getirilmiş BCAA'ların) antrenmandan yaklaşık 2 saat öncesinden alınmasının performans artışı üzerinde önemli etkisinin olduğunu ve yorgunluğu azaltığını göstermektedir.

Antrenman Sırasında BCAA Kullanımı

Antrenman sırasında BCAA almak, antrenman yaparken kasları beslemenin ve antrenman yoğunluğunu azaltmanın bir yoludur.

Antrenman Sonrası BCAA Kullanımı

Antrenmandan sonra BCAA almak, kasların iyileşmesi ve onarımı için iyi bir seçenektir. BCAA'lar, kas liflerinin iyileşmesine yardımcı olur.

Kardiyo Sırasında BCAA Kullanımı

Yoğun kardiyo antrenmanları gerçekleştirmek, yağların yanı sıra kasları da yakabilir. Düşük kalorili bir diyetin yanına yüksek yoğunluklu kardiyo eklemek, daha fazla oranda kas kaybını tetikler. Bunu önlemek için kardiyo sırasında BCAA kullanmak fayda sağlayabilir.

BCAA Kullanmak Neden Önemlidir?

Kas inşa etmek için vücudun protein sentezi oranı protein yıkım oranından daha yüksek olmalıdır. Bunun tam tersi olduğunda kas kaybı oluşur. Kalori alımı kısıtlandığında ve yoğun egzersiz sürdürüldüğünde vücut katabolik sürece geçer. Yağ kaybının yanı sıra, vücut enerji kaynağı olarak amino asitlerden oluşan proteinleri kullanmaya başlar. Bunun sonucunda ise kas kaybı yaşanması muhtemeldir. Egzersiz yapmak, enerji tüketimini büyük ölçüde artırır ve kaslardaki BCAA’ların oksidasyonunu destekler. Bu nedenle, kas kütlesini korumak ya da artırmak istenyenler için BCAA kullanımı oldukça önemlidir.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 22.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 28.07.2018
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..