Supplementler


Zerdeçalın Zararları Nelerdir?

Zerdeçal Nedir?

Zerdeçal (turmeric), zerdeçal bitkisinden elde edilen bir çeşit baharattır. Köri sosunun ana malzemesi olan zerdeçal, bazı yemekleri tatlandırmak amacıyla özellikle asya mutfağında sıklıkla kullanılır. Bunun yanında, zerdeçal kökü ilaç yapımında da kullanılır. İçerisinde kurkumin (curcumin) adı verilen, zerdeçala sarı rengini veren bir madde bulunur. Kurkuminin, yemekleri renklendirme amacıyla kullanımının yanında kozmetik ürünlerde kullanımı da yaygındır (1).

Zerdeçal Neye İyi Gelir?

Zerdeçalda bulunan bir bileşen olan kurkumin; hapşırma, kaşıntı, burun akıntısı gibi saman nezlesi semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Bazı araştırmalar, kurkumin almanın antidepresan etkisi yarattığına ve depresyon belirtilerini azalttığına işaret eder. Ayrıca kemiklerde kireçlenmeye bağlı olarak gelişen osteoartrit ağrılarını azaltabileceği düşünülen zerdeçal, aynı zamanda böbrek hastalığı olan kişilerde kaşıntı şikayetlerine de iyi gelebilir (2).

Zerdeçalın Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Zerdeçalın yan etkileri çok fazla görülmemiş olsa da, bazı kişilerde mide rahatsızlıklarına, bulantıya, baş dönmesine ve ishale neden olabilmektedir. Zerdeçalın tavsiye edilen günlük kullanım miktarının aşılmaması önerilir (2).

Zerdeçalın Olası Zararları Hakkında Özel Uyarılar ve Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Doz aşımı yapılmadığı takdirde oldukça güvenli olan zerdeçal, bazı durumlarda dikkatli bir şekilde ve doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Bu durumları 8 madde altında toplayabiliriz (2).

Hamileler ve Emziren Anneler

Hamilelikte zerdeçal takviyesinin medikal miktarda kullanımı problem yaratabilir. Hamileliği riske atabilecek şekilde menstrual periyodun başlamasına neden olabilir. Bu nedenle, hamilelik döneminde kullanımından önce doktora danışılmalı ve zerdeçal takviyesi kullanımından kaçınılmalıdır.

Safra Kesesi Problemleri

Eğer safra kesesi problemi varsa zerdeçal tüketiminden kaçınılmalıdır.

Kan Problemleri

Zerdeçal takviyesi kanın pıhtılaşmasını yavaşlatabilir. Bu durum, pıhtılaşma sorunu olan kişileri risk altına sokabilir.

Diyabet

Zerdeçal takviyesinin olumsuz etkileyebileceği sağlık problemlerinden bir tanesi diyabettir. Kurkumin maddesi, diyabete sahip kişilerin kan şekeri seviyesini düşürebilir.

Gastroözofageal Reflü Hastalığı (GÖRH)

Bir çeşit mide problemi (ilerlemiş reflü) olan gastroözofageal reflü hastalığına sahip kişilerde zerdeçal rahatsızlık yaratabilir.

Kısırlık

Erkeklerde ağızdan zerdeçal kullanımı testosteron hormonu seviyelerinin ve sperm hareketinin azalmasına sebep olabilir.

Demir Eksikliği

Yüksek dozda zerdeçal kullanımı vücutta demir emilimini azaltabilir. Demir eksikliğine sahip kişilerin daha dikkatli zerdeçal kullanması tavsiye edilir.

Ameliyat Dönemi

Zerdeçal, kanın pıhtılaşmasını yavaşlatma etkisinden dolayı ameliyat sırasında ya da sonrasında vücutta fazla kanamaya sebep olabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Toz Zerdeçal Zayıflatır mı?

Yapılan araştırmalar, zerdeçalın kilo vermede rol oynayabileceğini göstermektedir. Zerdeçalın içeriğinde bulunan kurkumin, bazal metabolizma hızını artırarak kilo ve metabolik durumu iyileştirebilir. Bu da enerji harcamasının artmasına neden olabilir (3, 4). Ürünleri incelemek için tıklayın: toz zerdeçal.

Zerdeçal Tansiyonu Etkiler mi?

Curcumin, hipertansiyon dahil olmak üzere kardiyovasküler hastalıklar üzerinde faydalı etkiler gösterir (5).

Zerdeçal Yoğurtla Yenir mi?

Zerdeçal yoğurtla karıştırılarak tüketilebilir. Bir çay kaşığı zerdeçalı yoğurtla karıştırarak tüketmek, günlük tüketilmesi gereken zerdeçal alımının lezzetli bir yoludur.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 22.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 16.01.2019
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..