Glukozamin Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

Piyasadaki en iyi eklem iltihabı takviyelerinden biri olarak haklı bir üne sahip olmasına karşın glukozamin, eklem ağrılarını rahatlatmaktan daha fazlasını yapmaktadır. Aslına bakılacak olunursa araştırmalar, bu süperstar takviyenin azaltılmış inflamasyondan daha çok, bağırsak sağlığına kadar çeşitli faydalar sunduğunu göstermektedir.

Glukozamin, üzerinde geniş çaplı çalışılmış olan, eczane ve sağlıklı gıda mağazalarında gıda takviyesi olarak da yaygın olarak bulunabilecek bir bileşendir. Buna ek olarak glukozaminin, en güvenli takviyelerden biri olduğu, hatta aylar yıllar boyunca kullanıldığında bile bu güvenlilik halinin değişmeyeceği belirtilmektedir.

Glukozamin Nedir?

Glukozamin, birbirine bağlanmış şekerlerin ve proteinlerin zincirlerinden yapılmış eklemlerin kıkırdağında bulunan bir bileşiktir. Eklem, kemik ve kas ağrısını en aza indirirerek rahat hareket etmenizi sağlayan, vücudun doğal şok emici ve eklemler arası kayganlığı sağlayan bileşen olarak işlev görmektedir.

Glukozamin, güçlü doğal anti-inflamatuar (iltihaplanma karşıtı) ve anti-aging (yaşlanma karşıtı) özelliklere sahiptir. Eklem iltihabı için en iyi doğal takviyelerden biri olarak glukozamin, sıklıkla yaşa bağlı kemik ve eklem ağrısının tedavisinde kullanılmaktadır. (1) Ayrıca, kronik eklem veya sindirim bozukluğu olmayan sağlıklı kişilerde bile sindirim ve bağırsak sağlığını, hareketliliğini, hareket aralığını ve genel eklem sağlığını iyileştirmeye yardımcı olmak için kullanılmaktadır.

Glukozamin olmadan, günlük hareketler ve işler çok zor ve acı verici olabilir. Vücudunuzun, kıkırdak gibi önemli dokular oluşturan belirli protein ve yağların sentezi için glukozamine ihtiyacı vardır. Bu, eklemler tendonlar ve bağların yapımında önemli bir rol oynar. Ek olarak, sinoviyal sıvı olarak da bilinen yağlamayı sağlamak için, eklemleri çevreleyen sıvıların oluşturulmasına yardımcı olmaktadır.

Glukozamin, bağırsak sağlığı için de hayati önem taşımaktadır. Çünkü glukozamin, kronik inflamasyondan hastalık gelişimine kadar her şeyde rol oynayan mikrobiyomunuzun sağlığı için önemli bir yere sahiptir. (2) Aslında Avustralya'dan bir çalışma; vücudu glukozamin sülfatla takviye etmenin, bağırsaklarınızdaki faydalı bakterilerin bileşimini değiştirebileceğini göstermiştir, bu da sağlık ve bağışıklık üzerinde geniş etkilere sahip olabilir. (3)

Şiddetli eklem ağrısı olan her kişi, glukozamin takviyesinden fayda görmeyecek olsa da glukozamin kullanan birçok kişi tarafından yapılan yorumlarda, altı ila sekiz hafta içinde ağrıdan kurtuldukları rapor edilmektedir. Birçok kişi ayrıca glukozamin takviyesi sonucu; eklem iltihabı sorununda doğal bir rahatlama, daha iyi sindirim sağlığı, azaltılmış iltihaplanma ve daha az kemik ağrısı yaşayarak, yaşam kalitelerinin iyileştiğini bildirmektedir. Glukozamin çoğu insanda herhangi bir yan etki veya risk olmaksızın; yaşlanma belirtileriyle savaşmak ve etraflıca yaşam kalitesini iyileştirmek için uzun süre boyunca güvenle kullanılabilir.

Glukozaminin ne olduğu öğrenmek ve kullanımı hakkında detaylı bilgi almak için “Glukozamin Nedir? Glukozamin Nasıl Kullanılır?” yazısını mutlaka okuyun!

Glukozamin Nasıl Çalışır?

Glukozamin üzerinde yapılan araştırmaların çoğu, insan vücudunda bulunan doğal kimyasal olan glukozamin sülfatın yararlarına özellikle yer vermiştir. Araştırmacılar, glukozamin takviyelerinin kullanılmasının ya da bu bileşenin kemik suyu gibi doğal kaynaklardan elde edilmesinin, eklem yıkımını önlemeye ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olmak için kıkırdak ve sinoviyal sıvı miktarını arttırabileceğine inanmaktadırlar. (45)

Glukozamin, agrekan ve proteoglikanlar olarak adlandırılan bileşiklerden kıkırdak oluşmasına yardımcı olan bir aminosakkarittir. (67) Eklem bozulması ve kıkırdak kaybı, yaygın osteoartrit tetikleyicileri olduğundan glukozaminin; belirtileri doğal olarak hafifletebilmesi için neden gerekli olduğunu görmek kolaydır.

Glukozamin için güncel önerilen günlük doz bulunmamaktadır, ancak çoğu insan glukozamini günlük tek başına ya da sülfat, omega-3 veya MSM takviyeleri ile kombine ederek 500-1500 mg arası tüketmektedir. Bu doz genellikle aşağıda yer verilen durumlara yardımcı olmak amaçlı kullanılmaktadır:

  • Düşük iltihaplanma ve otoimmün reaksiyonlarını tersine çevirmeye yardımcı olmak
  • Eklem sağlığını korumak
  • Eklem ağrısı ve hassasiyetini azaltmak
  • Bağırsak astarını korumak ve onarmak
  • Mide, mesane ve bağırsaklarda tahrişe karşı mücadele etmek
  • Enflamatuar bağırsak hastalığını ve sızıntılı bağırsak sendromunu tedavi etmek
  • Kırıkları veya yaralanmaları takiben dokuları ve daha güçlü kemikleri yeniden inşa etmek

Unutmayın, en sık önerilen glukozamin çeşidi; glukozamin sülfat formudur! “Sülfat” eklem sağlığında önemli bir rol oynar gibi görünmektedir,çünkü vücudun kıkırdak üretmesine yardımcı olmaktadır. Glukozamin sülfatın ayrıca, glukozamin hidroklorür veya N-asetil glukozamin dahil olmak üzere diğer glukozamin formlarından daha fazla bir etki sağladığı anlaşılmıştır.

Glukozamin Faydaları

1. Eklem Sağlığını ve Osteoartriti Geliştirir

Osteoartrit, yıllar boyunca eklemlerdeki basınç ve sürtünme yerlerinin birikmesinden kaynaklanan sürekli eklem ağrısı ile karakterize bir hastalıktır. Dünya genelinde milyonlarca insanı etkileyen en yaygın eklem iltihabı türüdür. (8) Glukozamin, diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri ile eklem iltihabını idare etmede doğal tedavi yaklaşımının bir parçası olarak önerilen en iyi takviyelerden biridir.

Yaşlanma doğal olarak eklemlerimizin kuvveti ve dayanıklılığını etkiler, zaman içinde kıkırdak kaybı ve eklem ağrısına neden olur. Semptomların %100'ünü iyileştirmez, fakat kondroitin gibi diğer pek çok takviye ile karşılaştırıldığında glukozamin, sürekli eklem iltihabı rahatsızlıklarının tedavisinde en etkili olanlardan biridir. (9)

Osteoartrit araştırması onu dejeneratif bir hastalık olduğunu, yıllar geçtikçe artan eklem sürtünmesinden dolayı hareket etmeyi daha da zorlaştırdığını ve osteoartrit kıkırdak sorunlarının ağrılı olabildiğini göstermektedir. Çalışmalar ve osteoartrit araştırmaları (Rastgele seçilen osteoartrit, plasebo kontrollü çalışmalar da dahil olmak üzere), günde 800 ila 1.500 miligram glukozamin almanın, dejeneratif eklem hastalıklarından muzdarip milyonlarca insanda; özellikle diz ve kalçalar gibi yaygın olarak etkilenen eklemlerin daha fazla hasar almasını önlediğini göstermektedir. Glukozaminin, 4 ila 8 hafta içinde eklem ağrılarının rahatlamasına yardımcı olduğu gösterilmiştir; bu bazı reçeteler veya reçetesiz ağrı kesicilerden daha uzun bir süreli olabilir, ancak aynı zamanda daha doğal ve iyi tolere edilen bir yoldur.

Glukozamin, uzun süreli kullanıldığında eklemlerdeki bozulmayı yavaşlatır, ayrıca kronik iltihaplanmada azalma ve sindirim sağlığının iyileştirilmesi gibi reçeteli ağrı kesicilerin yapamadığı diğer faydaları da sunmaktadır. Glukozamin takviyesi kullanmanın sonuçları kişiden kişiye farklılık gösterebilir ancak, uzun süre bu takviyeyi kullanmış olan bazı kişiler glukozaminin; ameliyattan kaçınmalarını ve ilaç kullanımını azaltmalarını veya ortadan kaldırılmasını sağlayan ağrı hafifletici bir ürün olduğunu bildirmişlerdir.

Glukozamin takviyesi, tek başına veya kondroitin takviyeleri gibi diğer ek supplementler ile birlikte kullanıldığında, herkese yardımcı olacak bir “tedavi” değildir, ancak büyük araştırmalar; özellikle eklem iltihabı ile uğraşan birçok kişiye yardımcı olabileceğini bulmuştur. Glukozamin içeren en kapsamlı çalışma olarak kabul edilen Glukozamin / Kondroitin Artrit Müdahale Denemesi (GAIT); sekiz hafta boyunca kullanılan glukozamin ve kondroitin sülfat kombinasyonunun, yüksek miktarda eklem ağrısı olan çalışma katılımcılarının çoğunda anlamlı bir rahatlama sağladığı bulunmuştur. Eklemler için glukozamin kullanırken orta-şiddetli diz ağrısı ile ilişkili birçok olumlu gelişme deneyimlenmiştir.

2. Sindirimi Artırır ve İnflamatuar Bağırsak Bozukluklarını Hafifletir

Glukozamin, sindirim işlevini iyileştirmek ve GI sisteminin kaplamasını onarmak için yararlı bir yardımcıdır. Hayvan çalışmalarında bazen “bağırsak geçirgenliği” olarak adlandırılan bir durumla mücadele eden “etkili sızan bir bağırsak takviyesi” olduğu bile kanıtlanmıştır. Bu durum, GI sisteminin kaplamasındaki küçük açıklıklardan kan dolaşımına geçen sindirilmemiş gıda parçacıklarını ve proteinleri (gluten, toksinler ve mikroplar gibi) içerir.

Bu parçacıklar kan dolaşımına girdiklerinde, sıklıkla iltihabı tetiklerler veya vücutta bağışıklık tepkilerini başlatır veya kötüleştirirler. Bu durum; gıda duyarlılıklarını, eklem iltihabını ve otoimmün sorunlarını beraberinde getirir. Araştırma, glukozamin takviyelerinin ya da doğal olarak glukozamin açısından zengin kemik suyunun; hasarlı dokuyu onarmaya, çok acı verici ve tedavi edilmesi zor bir durum olduğu düşünülen enflamatuar bağırsak hastalığı (IBD) ile ilişkili iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabileceğini öne sürmektedir. Vücudu glukozaminle takviye etmek aynı zamanda; mesane, mide ve bağırsak astarlarının onarılmasına yardımcı olabilmektedir.

2000 yılında, Üniversite Koleji Tıp Fakültesi Pediatrik Gastroenteroloji Bölümü'nden araştırmacılar; glukozaminin Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi kronik iltihaplı bağırsak hastalıklarının tedavisinde kullanılan etkili, ucuz ve toksik olmayan bir takviye olduğunu buldular. Ayrıca bu araştırmada, inflamatuar bağırsak hastalığından etkilenen çocukların vücutlarında daha düşük seviyelerde glukozamin bulunduğu gösterilmiştir. İlginç bir şekilde, N-asetil takviyesi (GlcNAc), geleneksel tedavilerden farklı bir etki modu sunarak, hastaların %75'inde azalmış semptomlara neden olmuştur.

Araştırmacılar glukozamin kullanan hastaların çoğunda; diğer anti-enflamatuar ilaçlara ve antibiyotiklere yanıt vermemiş hastalarda bile önemli iyileşmeler olduğuna dair kanıtlar bulmuşlardır. Sonuçlar GI sisteminin bütünün iyileşmiş olduğunu ve bağırsak geçirgenliğini azaltmaya yardımcı olan sağlıklı epitel hücre yapılarının yenilendiğini göstermiştir.

3. Temporomandibular Eklem Disfonksiyonu (TMJ) Belirtilerinin Hafifletilmesine Yardımcı Olur

TMJ, çene içindeki temporomandibular eklem ile ilgili bir bozukluktur ve genç ile orta yaşlı yetişkinleri etkileyen yaygın bir durumdur. TMJ, çeneyi kafatasına bağlayan eklemi etkiler ve başın normalde ağrı olmadan yukarı ve aşağı ya da yan yana hareket etmesine izin verir. Bu durum sık sık çene ve boyun ağrıları, baş ağrıları ve uyku problemleri ile karakterize edilmektedir ve genellikle dişlik, ilaçlar ve fizik tedavi ile tedavi edilir.

Temporomandibular eklem, iltihaplı ve yıpranmış hale geldikçe, ağrı giderek kötüleşmeye devam eder. Bu durum konuşmayı, yemek yemeyi ve normal şekilde işlev görmeyi zorlaştırır. Çalışmalar glukozaminin, çeneye etki eden eklem iltihabı olan kişilerde,TMJ semptomlarını ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olduğunu öne sürmektedir. Aslında, Brezilya'da yapılan bir 2018 incelemesinde, 12 haftalık bir süre boyunca glukozamin alımının, ağrının giderilmesinde ibuprofen kadar etkili olduğu gösterilmiştir. Birkaç ay veya yıl boyunca günlük 500 ila 1500 miligram glukozamin almanız; uzun süreli çene iltihaplanmasını azaltırken, daha iyi uyumanıza, çiğnemenize ve iyileşmenize yardımcı olabilir.

4. Kemik Ağrısını Hafifletir

Kemik ağrısı, düşük kemik yoğunluğu ve kırık öyküsü olan birçok insan, kemik iyileşmesinde de yardımcı olan glukozamin almaktan yararlanabilir. Bu özellikle kronik eklem ağrısı veya bir eklem iltihabı biçimi olan kişiler için doğrudur. Bazı kanıtlar glukozaminin; kemikleri çevreleyen eklem kıkırdağının korunmasına yardımcı olduğunu, ağrıyı azalttığını, fiziksel işlevi artırdığını ve kemik rahatsızlığı olan kişilerde veya orta ve yaşlı kadınlar gibi kemik kaybı için en fazla risk altında olan kişilerde aktiviteyi arttırdığını öne sürmektedir.

Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı tarafından 2013 yılında yapılan bir hayvan örneği üzerinde glukozaminin; kırık kemikleri olan farelerde iyileşme sürecinin hızlanmasına yardım ettiği bulunmuştur.

Araştırmacılar, yeni kemik oluşumları ve osteoblast kaplamalarının, glukozaminle tedavi edilen farelerde kontrol gruplarındakilere kıyasla anlamlı derecede yüksek olduğunu bulmuşlardır. Günde 230 miligram glukozamin sülfat alımı ile geçen dört haftanın sonunda, daha önce kırılmış ve yeni onarılmış kemiklerin, kontrol grubundaki deneklerin kemiklerine kıyasla daha kuvvetli olduğu belirtilmiştir. (10)

21.232 Görüntüleme
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..