Supplementler


Tribulus Nasıl Kullanılır?

Tribulus Nedir?

Tribulus terrestris, Avrupa, Güney Asya, Afrika ve Avustralya'nın ılıman ve tropikal bölgelerine özgü çiçekli bir bitkidir. İnsanlar yıllarca bu bitkiyi libidoyu geliştirmek, idrar yolunu sağlıklı tutmak ve şişliği azaltmak dahil olmak üzere çeşitli potansiyel etkiler için kullanmışlardır. (1) Genel bir sağlık takviyesi olarak ve testosteron güçlendirici takviyelerin bir bileşeni olarak popülerdir. (2)

Tribulus Ne İçin Kullanılır?

Popüler bir afrodizyak otu olan tribulus terrestris, yüzyıllar boyunca hem kadınlarda hem de erkeklerde cinsel işlev bozukluğu tedavisinde kullanılmaktadır. Ünlü natüropat Dr. Ray Sahelian, tribulus bitkisinin düz kasları gevşeterek ve kan damarlarını genişleterek cinsel işlevi uyarmaya yardımcı olduğunu belirtmektedir. (3) Teorik olarak, tribulus testosteron seviyelerini yükselterek de etkinlik gösterebilir. Bu nedenle özellikle yoğun antrenman yapan vücut geliştirme sporcuları tarafından takviye formunda kullanılan bileşenlerden biridir. Geleneksel kullanımıyla ilgili bilgi veren ve birkaç yeni çalışmayı aktaran Sahelian ve diğer araştırmacılar, tribulusun karaciğer, böbrek, sinir ve kardiyovasküler sistemleri etkileyen hastalıklar için uygulanabilir tamamlayıcı bir tedavi olabileceğini belirtmektedir. (3) Fakat tribulus kullanımı ile ilişkili yararları ve riskleri doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Bununla birlikte, uzman kişilerin öneri ve uyarıları takip edilerek, daha az risk ve yan etki ile tribulustan maksimum fayda elde edilebilir.

Tribulus Nasıl Kullanılır?

Tribulus için antrenman aşamalarında kullanılıp iyileşme sürecinde ara verilerek bir döngü oluşturulabilir. Uzun süreli günlük kullanımdan birkaç hafta sonra kullanıma ara verilmesi önerilir. Online bir dergi olan “Muscle Building”, üç haftalık tribulus kullanımı sonrası, bir ila üç hafta boyunca takviye alımına ara verilmesini tavsiye eder. (4)

Günlük alınması gereken tribulus miktarı 3 gram – 5 gram olarak değişiklik gösterebilir. Önerilen dozun 2/3’ünün antrenmandan yaklaşık bir saat önce, geriye kalan 1/3’ünün ise antrenman sonrası alınması tavsiye edilir. (5) Karaciğer veya hipertansiyon rahatsızlıkları olanlar tribulus kullanımından kaçınmalıdır. Dr. Ray Sahelian'a göre, tribulusun yan etkileri günde 500 mg'ın altındaki dozlarda nadir olarak görülmektedir. Ancak yine de doktor önerisine veya üretici talimatlarına göre kullanılması önerilir. 

Dozaj, Güvenlik ve Yan Etkiler

Araştırmacılar, tribulus terrestrisin etkilerini değerlendirmek için çok çeşitli dozlar kullanmışlardır. Potansiyel kan şekerini düşürücü etkisini araştıran çalışmalar günde 1,000 mg, libido artışı araştırması ise günde 250–1,500 mg doz kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Diğer çalışmalarda ise dozlar kişilerin vücut ağırlığına göre belirlenmiştir. Örneğin bazı çalışmalarda, kilo başına 10-20 mg doz kullanılmıştır (6).

Tribulus Terrestris ve Saponinler

Saponinler, tribulus terrestris içeriğinde bulunan kimyasal bileşiklerdir. Saponinlerin, tribulusun sağlık üzerine olan yararlarından sorumlu oldukları düşünülmektedir. Tribulus terrestris takviyelerinin çoğu genellikle %45-60 oranında saponin içerir. Daha yüksek bir saponin yüzdesine sahip bir takviye daha konsantre olduğu için daha düşük bir dozun kullanılması gerektiği anlamına gelir. (6)

Tribulus Minimal Yan Etkileri 

Çeşitli dozların kullanıldığı farklı çalışmalar, minimal yan etkiler bildirmiştir. Nadir görülen yan etkiler, hafif derecede mide krampları ve reflüdür. (7) Genel olarak, yapılan çalışmaların çoğu bu takviyenin zararlı yan etkilerinin olmadığını bildirmektedir. Bununla birlikte, tüm potansiyel riskleri ve faydaları dikkate almak önemlidir. Tribulus terrestris kullanırken uygun dozu belirlemek için doktor tavsiyesi alınması gerekmektedir.

Güncellenme Tarihi : 22.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 4.12.2018
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..