Supplementler


Tribulus Hakkında Her Şey

Tribulus Nedir?

Tribulus bitkisi; çarık dikeni, çoban çökerten, demir dikeni olarak da bilinmektedir. Avrupa, Asya, Afrika ve Orta Doğu bölgelerinde yetişir (1). Meyveleri, yaprakları ve kökleri tıbbi amaçlarla kullanılmaktadır. Antik çağlardan bu yana geleneksel tıpta farklı amaçlarla sıkça kullanılmış bir bitkidir. Günümüzde ise tribulus bitkisi, genel sağlığı desteklemesi için supplementler ve testosteron seviyelerini artırdığı dile getirilen diğer takviyeler içerisine eklenerek kullanılır (2).

Tribulus Faydaları Nelerdir?

Tribulus bitkisinden elde edilen ham maddelerle üretilen gıda takviyesi formu, düzenli olarak kullanıldığında vücuda birçok fayda sağlar. Geçmişten günümüze elde edilen bilgilerle birlikte yapılan araştırmalar çerçevesinde öne çıkan tribulus faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz (3):

  • Sporcularda vücut kompozisyonunu ya da egzersiz performansını artırabilir.

  • Göğüs ağrısı sendromlarında etkili sonuçlar yaratabilir.

  • Kan şekeri seviyelerini düşürerek, kan damarlarının hasar görmesini ve kolesterolün yükselmesini engelleyebilir. Ancak bu konuda insanlar üzerinde yapılan araştırmalar henüz yeterli miktarda değildir.

  • Günlük 1500 mg tribulus takviyesi kullanımının libido üzerinde olumlu etkileri vardır.

  • Erkeklerde prostat semptomlarını azaltabilir.

Fakat yine de bu kullanımlarda tribulusun etkinliğini değerlendirmek için daha fazla bilimsel kanıta ihtiyaç duyulmaktadır.

Daha detaylı bilgi için “Tribulus Ne İşe Yarar?” başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz. 

Tribulus Günlük Kullanım Miktarı

Araştırmacılar tribulus bitkisinin faydalarını anlamak adına katılımcılara farklı dozlarda takviyeler kullandırarak etkilerini ölçmeye çalıştılar. Potansiyel kan şekerini düşürücü etkisi üzerine yapılan bir çalışmada deney grubuna 1000 mg’lık dozlar verildi. Çalışma sırasında ortaya çıkan ortalama ise vücut ağırlığına göre farklı sonuçlar elde edilebileceği oldu. Buna göre araştırmacılar kilogram başına günlük dozun 10 - 20 mg olabileceği sonucuna vardılar. Yani eğer 70 kiloysanız günlük ortalama tirbulus kullanım miktarınız 700 - 1400 mg aralığında olabilir (4, 5).


Güncellenme Tarihi : 22.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 3.10.2018
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..