Supplementler


Boy Uzatmak İçin Balık Yağı mı Krill Oil mi Kullanılmalı?

Yazar: Tolgahan Bora

Büyüme Hormonu ve Işık İlişkisi

Kril yağı mı yoksa balık yağı mı karşılaştırmasına girmeden önce bahsi geçen vitaminlerin etkisini artırmak için uyku süresi ve uykunun geçeceği odanın karanlık olması oldukça önemlidir. Böylece vücut gece boyunca görevini en efektif şekilde gerçekleştirir. Büyüme hormonu gece salgılanan bir hormon olup ışığa duyarlıdır.

Balık Yağı Nedir?

Balık yağı, balık dokusundan elde edilir. Balık yağı takviyeleri; ton balığı, hamsi ve uskumru gibi yağ açısından zengin balıklardan elde edilir. Omega 3, insan vücudu tarafından üretilmeyen ve dışarıdan alınması gereken yağ asitleridir.

Ayrıca yüksek omega 3 kaynağı olan balık yağı ürünleri, sadece büyüme hormonunun salgılanmasında değil yüksek kan basıncının dengelenmesinde de önemli bir rol oynar. Yüksek kolesterolün düşmesinde etkili olan ve kolesterolü dengelemede büyük yardımı olan balık yağı ciddi faydalar sağlayan bir takviyedir.

Balık yağının içindeki omega 3 kolesterolü dengelediği için damarları rahatlatır ve stabil bir kan akışı sağlanmış olur. Böylece kalp ve damar sağlığı korunmuş olur. Kalp damar sağlığı korunduğunda, kalp krizi, damar tıkanıklığı gibi ciddi sorunlarla karşılaşma riskinde gözle görülür şekilde azalma meydana gelir.

Kril Oil (Kril Yağı) Nedir?

Kril yağının omega 3 bakımından balık yağı ile doğrudan bir ilişkisi vardır. Omega 3 bileşeninin büyüme ve gelişme üzerinde etkisi bilinmektedir. Krill oil, okyanusta yaşayan ''Euphausia Superba (Antartika Krili)'' canlılarından elde edilir. Kril canlılarının yaşam alanı okyanus olduğu için vücutlarında normalden 3 kat daha fazla omega 3 bulunmaktadır (1).

Balık yağında listelenen omega 3’ün faydaları kril oil için de geçerlidir. Kril oil, boy uzaması ve büyüme hormonunun salgılanması yanında tüm vücuda destek sağlamaktadır (2).

Balık Yağı mı Yoksa Kril Oil mi Boy Uzatmak İçin Daha Etkilidir?

Boy uzunluğu çoğunlukla genetik bir faktördür. Boy uzunluğunu etkileyen diğer faktörler ise çevresel faktörlerdir (beslenme, uyku vb.). Gelişim çağında yeteri kadar beslenilmezse, genetiğin getirdiği potansiyel gelişim tam olarak sağlanamaz. Tam olarak gelişim göstermek adına genetik faktörün yanı sıra uyku ve beslenme gibi çevresel faktörleri de tam anlamıyla yerine getirdikten sonra maksimum boya ulaşılabilir. Bunlarla birlikte takviye alımında tercih edilebilecek en iyi destek kril yağıdır. Omega 3 bakımından oldukça zengin olan kril oil, balık yağından 3 kat daha fazla omega 3 içermektedir (3). Önceden bahsedilen Işık-uyku ilişkisi ve doğru beslenme sağlandıktan sonra destek olarak kril oil kullanılırsa, başta büyüme hormonu olmak üzere maksimum verim alınması mümkün olacaktır (4).

 

 

    Tolgahan Bora

 

 

Tolgahan Bora kalistenik ve powerlifting ağırlıklı çalışmayı tercih eden bir sporcu. Bu dallar ile 4 yıldır ilgilenen sporcu, şimdilerde Türkiye Powerlifting Şampiyonası için azimle antrenman yapıyor. Tolgahan, sporseverler için verdiği gerçekleştirilmesi kolay önerilerle Supplementler Bilgi Bankası’nda sizinle buluşuyor.

 

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 29.01.2021
Yayınlanma Tarihi : 28.02.2020
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..