Tribulus Nedir?

Tribulus Terrestris (demirdikeni) protein sentezlenmesine yardımcı olur ve pozitif nitrojen dengesini sağlar. Bu da kasların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.

Kasların hızlı iyileşmesi, daha fazla egzersiz yaparak daha fazla kas geliştirmeniz anlamına gelmektedir.

Tribulus

Dikenlerle kaplı bir meyvesi olan demirdikeni bitkisinden elde edilen bir maddedir. Demirdikeninin meyvesi, yaprakları ve kökü farklı medikal amaçlarla ve genel sağlığı iyileştirmek adına kullanılabilir. Tribulusun içeriğindeki aktif elementler protodioscin, dioscin, diosgenin saponin, ligninamides, flavonoid, alkaloit ve glikosiddir.

Geleneksel Çin tıbbında ve Hindistan’ın geleneksel şifa yöntemi Ayurveda’da kullanımı oldukça yaygın olsa da artık günümüzde bir besin desteği olarak yer almaktadır. Tribulus terrestris genelde kadınlarda ve erkeklerde doğal bir kompleks tribulus ve libido arttırıcı olarak kullanılmaktadır.

Tribulus libido artışına destek olduğu gibi, enerji seviyenizi, kas gücünü ve kas kütlesini arttırmaya da yardımcı olur.

Tribulus Terrestris’in Faydaları

1. Tribulus terrestris’in aktif bir elementi olan protodioscin, kompleks tribulus salgılanmasını tetikler ve kompleks tribulus seviyesini %20-50 arasında arttırabilir. 

2. Yapılan pek çok araştırmaya göre tribulus destekleri vücuttaki hormon seviyelerini düzenlemektedir.

3. Tribulus kan dolaşımını arttırarak, kaslara daha fazla oksijen ve besin gitmesini sağlar.

4. Kompleks Tribulus stimülatörü gibi hareket ederek lüteinleştirici hormon seviyesini arttırarak kompleks tribulusu düzenler.

Tribulus Kullanım Durumları

• Böbrek hastalıklarında; böbrek taşları, ağrılı idrara çıkma, Bright’s hastalığı, diüretik etki amaçlı

• Cilt hastalıklarında; egzama, atopik dermatit, sedef hastalığı, uyuz

• Erkeklerde cinsel problemlerde; ereksiyon bozukluğu, spermatorrhea, cinsel isteği arttırma

• Kalp ve dolaşım bozuklukları; göğüs ağrısı, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, anemi

• Sindirim problemleri; kolik, gaz, kabızlık, bağırsak parazitleri, ağız iltihabı, boğaz ağrısı

Bazı kişiler belsoğukluğu, hepatit, enflamasyon, eklem ağrıları (romatizma), böbrek taşı, anjin, anemi, öksürük, baş ağrısı, vertigo ve kronik yorgunluk tedavisinde ve de atletik performansı arttırmaya yardımcı olmak amacıyla kullanmaktadır.

Hamile veya emziren kadınların Tribulus kullanması önerilmez. 

Tribulus Kullanımı

Tribulus 3 aydan fazla kullanılmamalıdır. Eğer 3 ay kullandıysanız 2-4 hafta ara verilmelidir. Bu hormonlarınızın doğal dengesini bulması için gerekli bir süredir. Günde 3 kez yemeklerden sonra 750-1250 mg. Tribulus alınabilir. 9 hafta kullanıp, 3 hafta kullanmayı bırakarak kullanabilirsiniz. Hamile veya emziren kadınların Tribulus kullanması önerilmez.

YÜKLENİYOR..