Supplementler


Termojenik Yağ Yakıcılar Zayıflatır mı?

Termojenik Yağ Yakıcı Nedir?

Termojenik yağ yakıcılar, metabolizmayı hızlandırıcı ve yağ yakımına yardımcı doğal bileşenler içeren ve oldukça yaygın bir şekilde kullanılan takviyelerdir. En popüler termojenik takviyeler özellikle kafein, yeşil çay, kapsaisin ve yağ yakımını hızlandıran diğer bitki ekstrelerini içerir (1).

Termojenik ürünler, onları kullandıktan sonraki birkaç saat boyunca metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur. Bu sayede vücut dinlenme sürecindeyken bile daha fazla kalori yakar. Yağ yakıcı takviyelerin hepsini termojenik olarak nitelendiremeyiz, çünkü bazı yağ yakıcılar yağ yakımını hızlandırmak yerine vücutta sindirilen yağ miktarını sınırlayarak etkisini gösterir.

Termojenik yağ yakıcılar hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak için “Termojenik Yağ Yakıcılar Hakkında Her Şey” yazımızı okuyabilirsiniz.

Termojenik Yağ Yakıcılar Zayıflama Sürecine Yardımcı Olur mu?

Termojenik yağ yakıcı takviyeler, kilo vermek için kullanılan en yaygın takviye türlerinden biridir. Yağ yakıcı olarak belirtilen takviyelerin içerisinde genellikle karnitin, kafein, konjuge linoleik asit (CLA), yeşil çay ve kapsaisin bulunur. Yapılan çalışmalar çerçevesinde bunların içinde özellikle kafein ve yeşil çayın; en destekleyici kanıtlara sahip olan termojenik yağ yakıcı takviyeleri olduğu görülmüştür (2). Kafein; hem metabolizmayı hızlandırmak, hem de daha az yemek yemeyi sağlamak gibi iki farklı yarara sağlayabilir. Bu da kafeini zayıflama sürecine etki eden önemli bir bileşen haline getirir.

Benzer şekilde yeşil çay da kafein içeriği sayesinde yağ yakıcı özelliği gözlemlenmiş bir maddedir. Yeşil çayın obeziteye etkisi üzerine yapılan bir çalışmada, kafein ile birlikte kateşin ve EGCG’nin de desteği ile yeşil çayın vücut ağırlığını azalttığına yönelik olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Aynı çalışmaya göre kafein, kateşin ve kalsiyum içeriğine sahip yeşil çay tüketiminin, 24 saatlik bir süre içinde %4,6 oranında daha fazla enerji harcamayı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Bunun kilo alımını önlemek için yeterli olduğu düşünülmektedir (3).

Özetle; termojenik yağ yakıcılar, kilo kaybını desteklemeye yardımcı olabilecek özel bileşenler içerir. Ancak doğru beslenme ve düzenli egzersiz ile birleştirilmedikçe etkili olmaları çok zordur.

Termojenik yağ yakıcıların kullanımı hakkında detaylı bilgi almak için “Termojenik Yağ Yakıcılar Nasıl Kullanılmalıdır?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 23.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 2.11.2018
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..