Taurin Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl ve Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Taurin, amino asit çeşitlerinden biridir.

Taurin Nedir?

Esansiyel olmayan amino asit kategorisine giren Taurin iskelet kası dahil olmak üzere vücudun birçok yerinde yüksek yoğunlukta bulunur. Taurin nerede bulunur? diye sorulduğunda, cevap olarak; Et, süt ve deniz ürünleri dahil olmak üzere çeşitli gıda kaynakları doğal taurin içeren besinler olarak sıralanabilir.

Taurin maddesi veya 2-aminoetansülfonik asit, olarak 1820’li yıllarda boğa safrasından izole edilirdi (1). Ancak, günümüzde en yaygın olarak gıda takviyesi şeklinde bulunur. Bu durum da bizi enerji içeceği taurin ilişkisine doğru getiriyor. Enerji içecekleri nedeniyle son birkaç yılda hastahanelerin acil bölümü ziyaretlerinin oranının iki katına çıktığını biliyor muydunuz? Bu içeceklerin tonlarca miktarda kafein içerdiği sır değildir. Ayrıca bazıları taurin de içermektedir. Bununla birlikte Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesine göre, taurinin çoğu enerji içeceğinde yüksek seviyelerde kullanılmasına rağmen, günde 3.000 mg’ a kadar taurin takviyesi tüketiminin “gözlemlenen olumsuz etkisi” yok gibi görünmektedir.

Taurin Ne İşe Yarar? Taurin Faydaları Nelerdir?

Taurin yararları arasında; kalbin sağlıklı kalmasına yardımcı olma, antioksidan olarak çalışma, sporcuların kaslarını daha iyi performans sunması için uyarma ve nörolojik rahatsızlıkları olan birine yardımcı olabilecek rahatlatıcı, yatıştırıcı etkiler sağlamaya yardımcı olma gibi faydaları bulunmaktadır. (2)

1. Kardiyovasküler Hastalığı Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Çalışmalar, taurinin kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bunu, kan basıncını ve iltihabı azaltarak yapar. Bazı kanıtlar, taurinin kalbin sol ventrikülünün fonksiyonunu iyileştirdiğini ve sinir sistemini yatıştırdığını öne sürmektedir.

Araştırma taurinin kısa süreli takviye olarak kullanımının bile, daha iyi fiziksel fonksiyonları destekleyebildiğini, egzersiz sonrası ortaya çıkabilecek kardiyovasküler riskleri azalttığını ve kalp yetmezliği hastalarıyla ilişkili problemleri iyileştirdiğini göstermektedir. Daha fazla çalışmanın yapılması gerekiyor olsa da, bu kalp hastalığı olan herkes için umut verici.

2. Parkinson’un Yan Etkilerini Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Çalışmalar, taurinin beyin hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir. Yapılan testler, Parkinson hastalarında taurin seviyelerinin düşük olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmaya göre, taurin kök hücrelerini uyararak ve nöronların ömrünü uzatarak beyin hücrelerinin büyümesini arttırmaya yardımcı olabilir. Dahası, beynin hafızadan sorumlu bölümü olan hipokampüsteki yeni beyin hücrelerinin, taurin dolu gıdalar ve besin taviyelerinin yardımıyla gelişebildiğini öğrendik. Glisin ile beynin güçlendirilmesi açısından iyi çalışıyor gibi görünüyor.

3. Metabolik Sendromu Potansiyel Olarak Azaltır

Kalp hastalığı, inme, diyabet, böbrek hastalığı, kanser ve obeziteden dolayı  yüksek tansiyon, insülin direnci, yüksek trigliserit ve düşük HDL seviyeleri gibi diğer sağlık sorunları için risk altındaysanız, metabolik sendromunuz olabilir.

Food & Function dergisinde yayınlanan bir derleme, metabolik sendromla mücadelede taurinin neler yapabildiğini bilmek istedi. Araştırmacılar, hem insan hem de hayvan çalışmalarını analiz ettikten sonra taurinin, “obeziteyi önlemek için trigliseritleri azaltma, glukoz metabolizmasını düzenleyen insülin direncini arttırma, diyete bağlı hiperkolesterolemiyi önlemek için kolesterolü düşürme ve kan basıncını düşürme” gibi yararları olduğunu bularak, metabolik sendroma karşı etkili bir duruşa sahip olduğunu buldular.

4. Periodontal Hastalığı Olan Hastalara Yardımcı Olur

Taurine bir antioksidandır. Bu, serbest radikallerle ve vücuttaki serbest radikallerden oksidatif strese neden olan her şeyle savaşmaya yardımcı olabileceği anlamına gelir. Taurinin kronik periodontitisli hastaların iyileşme sürecine yardımcı olup olmadığını anlamak için, periodontal hastalığı olan hastalar bir süre gözlenmiştir. Verilere göre taurin, lipit peroksidasyon ürünlerinin (TBARS) ve antioksidan enzimlerin seviyelerini artırarak hastaların antioksidan seviyelerini büyük ölçüde geliştirdi; bu nedenle de, iyileşme süreci ilerlemiş oldu.

5. Atletik Performansı Geliştirebilir

Taurinin, atletik performansı iyileştirdiği iddia edilmektedir. İskoçya'daki Stirling Üniversitesi Sağlık ve Egzersiz Bilimleri Araştırma Grubu tarafından yapılan bir araştırma, orta mesafe koşucu olan denekleri supplement olarak taurinin tüketiminin öncesi ve tüketiminin sonrası olarak ayırarak değerlendirdi. Deneklerin yüzde doksanı bir kaç saniyeliğine gelişmiş performans sahip oldular. Tabi şunu unutmamak gerekir ki; koşu dünyasında bir kaç saniye her şey anlamına gelmektedir. Sporcular, spor aktivitesi olan koşudan iki saat önce 1.000 miligram taurin aldılar. Ancak yapılan bu ilave takviye solunum sistemini, kalp atış hızını veya kan laktat seviyelerini etkilemedi. Sonuçlara göre taurinin, zaman denemesi sırasında sporcuların performansına yardımcı olabileceği yönünde % 99.3'lük bir olasılığı mevcut.

Amino asitlerin ne olduğunu detaylı bir şekilde öğrenmek için “Amino Asit Nedir?” makalemize mutlaka göz atın!

Taurin Nasıl ve Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Belirli bir diyetsel ergojenik yardımcı madde olarak taurin takviyesi günde 3 grama kadar alımlarda güvenli ve toksik olmadığı ve bunun da gözlemlenen güvenli seviye (OSL) olduğu belirtilmiştir.Bununla birlikte, bu yazarlar 3 gramdan daha yüksek seviyelerin olumsuz etki olmadan test edildiğini ve tolere edildiğini vurgulamaktadır.

Elbette, tüm taurin takviyesi kullanımının enerji içecekleri tüketerek alınmasının güvenliliği net bir durum değildir. Sadece enerji içeceklerini seçerek, ortalama sporcu ya da sporcu için güvenli ve yararlı kabul edilebilmesi uzak içerikler olan oldukça fazla kafein ve şeker tüketilmiş olunacaktır.

Optimal dozajın günlük vücut ağırlığının kilogramı başına 0.1-0.5 g arasında olduğu belirtilmiştir (örneğin 70 kg'lık bir birey için, optimal doz 7-35 gr arasında olacaktır). Bu açıkça, gözlemlenen güvenli seviyenin ötesinde bir miktardır.

Bununla birlikte, kas hasarı ve müsküler dayanıklılık üzerinde tarif edilen faydalar, günde 6 g'lık bir dozajdan kaynaklanmaktaydı.

BCAA ile kombine edildiğinde günde üç kez verilen 2 gram taurin, yukarıda açıklanan faydaları doğrular.

Bu bilgiler ışığında taurinin, gün içinde herhangi bir zamanda 3 grama kadar kullanımı güvenli olarak kabul edilmektedir. Antrenman günlerinde ise bu miktarı (2-3 gram), pre-workout ürününüze ekleyebilir veya kendi pre-workout ürününüzü kahve + taurin + diğer bileşenler ile oluşturabilirsiniz.

FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..