Supplementler


Spor (Fitness) Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Rahat ayakkabı tercihi spor ayakkabısı seçiminin tek önemli koşulu değildir. Aynı zamanda yaptığınız spor için uygun ve doğru olan ayakkabıyı da seçmeniz gerekir.

Spor ayakkabısı antrenman veriminizi artıracak en önemli unsur olabilir. Çünkü hareketlerinize uygun ve konforlu bir ayakkabı sizin yaptığınız hareketleri doğru formda uygulamanıza, kapasitenizin artmasına ve minimum ter ile spor yapmanıza yardımcı olur. Fitness, yürüyüş, tenis, koşu, powerlifting, basketbol ve futbol gibi farklı farklı spor dallarına uygun, sporcuların hareket yeteneğini arttırmaya ve rahatını sağlamaya odaklı birçok ürün üretilmektedir. Siz fitness ayakkabısı seçerken birçok açıdan ayakkabınızı değerlendirmelisiniz.

Spor Ayakkabısı Seçimini Önemseyin

Konforlu bir ayakkabı, daha uzun süre antrenman yapabilmenize olanak tanır. Ayağınızı acıtmayan, ağırlığı dengeli bir şekilde ayağa yayan, ekleminize yük bindirmeyen, nefes alabilen, koku yapmayan bir ayakkabı sadece spor performansınız açısından değil, genel sağlığınız açısından da önemlidir.

Ayakkabınız yukarıda saydığımız ölçütlerde problem yaratıyorsa postürünüzü bozabilir, bel ve sırt ağrıları yaratabilir, bir bacağınıza diğerine göre daha fazla ağırlık vermenize neden olabilir. Aşil tendonunuzun spor ayakkabı tarafından iyi desteklenmesi önemlidir. Ayrıca spor ayakkabıları uzun süreli antrenmanlarda terlemeye bağlı olumsuz etkiler de yaratabilir. Bu da cildinizde bakteri ve iltihap oluşumuna sebep olabilir. Ayakkabılar ayak şeklinize uygun değil ise kısa süreli kullanımında bile rahatsızlık vererek ayaklarınızda yara oluşmasına neden olabilir. Çoğu üretici tüm bu sebepleri alt alta koyarak günümüzde ortopedik spor ayakkabısı üretmeye, bu süreçte de ayakkabıları farklı spor branşlarına uygun bir şekilde tasarlamaya çalışmaktadır.

Ayakkabılarınızı yaptığınız spora göre seçiyor olmanız gerekse de sağlığınız açısından genelgeçer özellikler vardır:

  • Ayakkabınız çorap gibi ayağınızı sarmalı ve tutmalı ancak sıkmamalıdır.
  • Nefes alabilen özellikte olmalıdır.
  • Ayağınızın orta iç kısmını iyi desteklemelidir ve içe basmanızı engellemelidir.
  • Çabuk aşınmamalı ve eskimemelidir.
  • Kışlık ve yazlık modeller hava durumuna göre üşümenizi ya da fazla ısınmanızı engellemelidir.

Spora Göre Ayakkabı

Salon ayakkabısı olarak da tabir edilen fitness ayakkabıları markaların en çok ürettiği standart modelleridir. Bu ayakkabılar günlük kullanım için de uygundur. Hafif tempolu spor salonu antrenmanları için idealdirler. Çoğu kişi ve vücut geliştirici, salon ayakkabısını sıklıkla tercih etse de ağırlık antrenmanı hareketlerini daha doğru bir formda yapabilmek için ağırlık kaldırma ayakkabısı olarak gösterilen modeller bu konuda sporcular için daha doğru seçimlerdir. Cross training ile uğraşanlar da ağırlık kaldırma ayakkabılarını tercih etmelidir. Bu ayakkabılar kadınlar için de üretilir. Markaların ürün kategorileri ve çeşitliliği özellikle spor ayakkabısı konusunda oldukça gelişmiş durumdadır. Çoğu ünlü spor markası her yıl farklı temalar ile ünlü modacılarla da anlaşarak yeni koleksiyonlar üretmektedir. Bu da hem teknolojik hem de tasarımsal özellikler açısından çeşitliliği arttırmıştır.

Genellikle ayakkabı tabanı ile sporcunun yaptığı spor branşına uygun ayakkabı çeşitliliği sağlanır. Yine kış ve yaz faktörleri, outdoor sporlar, ayakkabı çeşitliliğinin artmasını sağlamaktadır. Özellikle kışlık spor ayakkabı modelleri outdoor sporları ile uğraşanlar, soğuk ve yağmurlu havalarda spor yapanlar için ideal seçimlerdir.

Dans etmeyi bir hobiden çok spor olarak yapan kişiler için tabanı yüksek ve konforlu modeller de geliştirilmiştir. Son yıllarda iyice popülerleşen yüksek tabanlı spor ayakkabı modelleri kadın spor hocalarının, zumba ve latin dansı gibi spor türleri ile uğraşanların birincil seçimleridir.

Yürüyüş ayakkabılarını çoğu kişi koşu için de kullanıyor olsa da burada da farklılıklar görmekteyiz. Koşu ayakkabılarının esnekliği ve hafifliği oldukça önemlidir. Ayrıca sürekli darbe etkisine çok fazla maruz kalan bölgeleri genellikle sert kauçuk ile desteklenerek dayanıklılığı arttırılır.

Günlük spor ayakkabılar ise çoğu zaman stil amaçlı üretilir ve bu ayakkabı modellerinin spor branşına özel olarak geliştirilmiş profesyonel modeller gibi performans vermesini beklemek doğru olmayacaktır. Ancak bu ayakkabılar açık havada hafif bir yürüyüş, esneme, yoga, pilates ve benzer hafif sporlar için uygundur. Yazın sahil kenarında kısa bir yürüyüş ve spor için bu ayakkabıları kullanabilirsiniz. Günlük spor ayakkabı modelleri daha fazla tasarıma odaklı olduğu için spor stilinizi daha iyi yansıtmanıza da yardımcı olabilir.

Ayağınıza en uygun ayakkabı modelini seçmek için daima ayağınızın ölçüsünü doğru almanız gerekir. Markadan markaya ve üründen ürüne değişebilen kalıplar sebebi ile internetten vereceğiniz ayakkabı siparişlerinizde ölçü kontrolünü yapmayı unutmamalısınız. 

Güncellenme Tarihi : 1.10.2021
Yayınlanma Tarihi : 17.04.2019
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..