Supplementler


Protein Diyetinden Maksimum Verim Nasıl Alınır?

Protein Diyeti Nedir?

Daha fazla protein tüketmeye dayalı protein diyeti gibi kavramlar artık sadece vücut geliştiriciler veya profesyonel sporcular tarafından takip edilmiyor. Protein tüketimi, günümüzde neredeyse dünya üzerindeki herkes tarafından dikkatle takip edilen önemli noktalardan biridir. Fakat ne kadar protein alınması gerektiği, protein kaynaklarının güvenli olup olmadığı ve yüksek proteinli bir diyetin gerçek faydaları hakkında çok fazla kafa karışıklığı vardır.

Protein ağırlıklı beslenme kas kütlesinin artışına ve vücut yağının azaltılmasına yardımcı olmasının yanı sıra, sağlık üzerine diğer birçok yararı da mevcuttur.(1) Sağlıklı hücreler, kemik oluşumu, tırnak ve saç büyümesi için proteini oluşturan amino asitler gereklidir. Bunlar aynı zamanda vücuttaki hemen hemen tüm fonksiyonların ayrılmaz bir parçasıdır.

Protein Diyeti Uygularken En İyi Sonuç Nasıl Elde Edilir?

Yüksek protein tüketimini içeren protein diyeti, tipik olarak günlük alınması gereken kalorilerin % 30'unu proteinden sağlamak olarak tanımlanabilir. Ancak, protein ağırlıklı yiyecekler tüketmenin gerçekten kilo verme sürecinde işe yarayıp yaramadığına bakmadan önce, daha büyük resmi anlamak gerekir. Aslında protein tüketmiş olmak için protein tüketmemeli, tüm bu proteinlerden maksimum verimi almayı hedeflemeliyiz. Dolayısıyla bu noktada dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bunlardan ilki ve en önemlisi, proteinin çok yönlü bir beslenme sisteminin sadece bir parçası olduğunu bilmektir.(2) Tükettiğimiz yemekler 3 farklı makro besinden oluşur. Bunlar protein, yağ ve karbonhidrattır. Belirli bir sağlık problemi olmadıkça, optimal sağlığı ve işlevselliği korumak için bu üçüne de ihtiyacımız vardır. Bu kaynaklardan yeterli miktarda olmadan, vücut en verimli şekilde çalışmasını sürdüremez. Dolayısıyla yüksek protein diyeti ya da herhangi bir diyet programı sırasında bu besin maddelerinin uygun bir dengesi olmadan hedeflerinize ulaşmanız neredeyse mümkün değildir.

Kilo vermeye çalışırken, bu besin maddeleri aracılığıyla aldığınız kalorilerden daha fazlasını yakmanız gerekir. Örneğin bazal metabolizma hızı ve aktivite düzeyi göz önüne alınarak, günde 2000 kalori yaktığınızı belirlediğinizde, aynı kiloda kalmak için her gün yine 2000 kalori tüketmeniz gerekir. Ancak amacınız kilo vermekse bu süreçte bir kalori açığı yaratmanız gerekir. Kalori açığı yaratmaki günlük olarak aldığınız kalorilerden daha fazlasını yakmanız gerektiği anlamına gelir.(2) Az önceki örneği göz önünde bulundurursak günlük 2000 kalori yakmaya devam edebilirsiniz fakat alacağınız kalori miktarını en fazla 1800 kalori ile sınırlamanız gerekir.

Sonuç olarak protein ağırlıklı yemekler tüketerek protein diyeti yaparken elbette protein alımına daha fazla odaklanılmalıdır, fakat karbonhidrat ve yağ gibi besin maddelerini hiç tüketmeme gibi bir yanılgıya da düşmeyin. Her ne kadar yoğun ve saf protein tüketimi sizin tok kalmanızı sağlayacak olsa da ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi karbonhidratlardan elde edersiniz. Aynı zamanda sağlıklı yağların tüketimi de metabolizma hızınızı artırarak size olumlu katkı sağlar. Bu yüzden protein diyetinden en iyi sonucu elde etmek istiyorsanız üç makrobesinden de uygun miktarda almaya çalışın.

 

Güncellenme Tarihi : 22.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 8.11.2018
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..