Karnitin (Yağ Yakıcı) Ne İşe Yarar?

Karnitin, yağ asitlerini yakılması ve yakıt olarak kullanılması için mitokondriye taşıyan ve bu şekilde enerji seviyelerine fayda sağlayan bir amino asit türüdür. Bu nedenle, birçok kişi yağ yakımını hızlandırmak için kilo verme takviyesi olarak karnitin kullanmaktadır.

Karnitin iki farklı biçimde oluşur: L-karnitin ve D-karnitin. L-karnitin, enerji metabolizmasında ve enerji üretiminde rol oynayan aktif formdur. L-karnitin vücutta üretilir, ancak bir takviye olarak dışarıdan da alınabilir veya protein içeren birçok farklı gıdada da bulunabilir. Takviye formundaki L-karnitin kapsül, sıvı hatta enjekte edilebilir şekilde kullanılabilir.

Karnitinin (yağ yakıcı) ne olduğunu detaylı bir şekilde öğrenmek için “Karnitin Nedir?” makalemize mutlaka göz atın!

Karnitin (Yağ Yakıcı) Ne İşe Yarar?

Birçok kişi kilo vermek ve yağ yakımını hızlandırmak için karnitin kullansa da, karnitinin faydaları arasında beyin fonksiyonlarını güçlendirmesi, kas hasarını önlemesi, kan şekerini düzenlemesi ve dayanıklılığı artırması da yer alır.

1. Kanitin Dayanıklılığı Artırır

L-karnitin enerji üretiminde merkezi bir rol oynadığı için, birçok sporcu dayanıklılığını ve atletik performansını artırmak için karnitin kullanmaktadır. Hem insan hem de hayvan çalışmaları, bu amino asitin dayanıklılık seviyeleri üzerindeki yararlı etkileri olduğunu doğrulamıştır.

Güç ve Kondisyon Araştırmaları Dergisi'nde yayınlanan bir çalışmada, profesyonel futbolculara egzersizden önce 3-4 gram L-karnitin verilmesinin tükenmişliğe erişme süresini uzattığı görülmüştür. Bu nedenle, L-karnitin takviyesi, özellikle uzun mesafe koşuları, yüzme veya bisiklet gibi dayanıklılık gerektiren sporlarda faydalı olabilir.

2. Karnitin Kilo Kaybını Artırır

Birçok insan, istenmeyen kilolarından kurtulmak ve hızlı kilo vermek için L-karnitin kullanır. Bazı çalışmalar uygun diyet ve egzersiz ile kombine edildiğinde karnitin kullanımının kilo kaybını arttırmanın etkili bir yolu olabileceğini bulmuştur.

İran'dan yapılan bir araştırma, daha önce gerçekleştirilmiş dokuz çalışmanın sonuçlarına baktı ve karnitin takviyelerinin, daha fazla miktarda kilo kaybına yol açtığını ve vücut kitle indeksinde kontrol grubuna kıyasla daha büyük bir düşüşe neden olduğunu bulmuştur. Sonuç olarak karnitin zayıflama konusunda oldukça etkilidir

3. Karnitin Kas Hasarını Önler

Dayanıklılığı artırmasının ve kilo vermeye yardımcı olmasının yanı sıra karnitin, kas hasarını önlemek ve kas kütlesini korumak isteyen sporcular için de önemli bir katkı sağlar.

2014 yılında Asya Spor Tıbbı Dergisi'nde yayınlanan bir çalışmada, 21 erkek sporcuya atletik bir testten iki hafta önce L-karnitin veya plasebo verildi. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, L-karnitin alanların, kas hasarını gösteren bazı belirteçlerde daha düşük seviyelerde olduğu bulunmuştur.

4. Karnitin Yağ Yakıcı Özelliğe Sahiptir

Kilo vermeye yardımcı olan karnitin, yağ yakımını da hızlandıran bir amino asittir. Almanya'da yapılan bir çalışmada, aşırı kilolu katılımcılar L-karnitin takviyesi içeren ya da takviye içermeyen düzenli bir diyet sürdürmüşlerdir. 10 gün sonra katılımcıların değerleri karşılaştırıldığında, L-karnitinin yağ yakımını önemli ölçüde artırdığı bulunmuştur.

Journal of Physiology’de yayınlanan bir başka çalışmada, kaslardaki karnitin miktarının artırılmasının, fiziksel aktivite sırasında yağ yakımını ve enerji tüketimini artırarak yağlanmanın önlenmesine yardımcı olduğu gösterilmiştir.

5. Karnitin Beyin Fonksiyonunu Artırır

L-karnitin sadece vücudunuz için iyi değildir, zihniniz için de oldukça pozitif faydaları vardır. Umut verici araştırmalar karnitinin, beyin fonksiyonunu ve bilişsel işlevleri olumlu yönde etkileyebileceğini bulmuştur.

İtalya'da Catania Üniversitesi tarafından yürütülen ve Amerikan Journal of Clinical Nutrition'da yayınlanan bir çalışma, 100 yaşın üzerindeki yaşlı katılımcılarda günlük L-karnitin takviyesinin zihinsel ve fiziksel yorgunluk üzerindeki etkilerini incelemiştir. Karnitinin sadece toplam yağ kütlesini azaltmak ve kas kütlesini arttırmak için değil, aynı zamanda yorgunluğu azaltmaya ve bilişsel işlevleri geliştirmeye de yardımcı olduğu görülmüştür. Diğer çalışmalar, başka bir L-karnitin olan asetil-L-karnitinin, Alzheimer hastalığı olan hastalarda bilişsel gerilemeyi tersine çevirmeye ve hafızayı iyileştirmeye yardımcı olabileceğini dahi göstermiştir.

6. Karnitin Kan Şekerini Düzenler

Yapılan bazı araştırmalar, karnitin takviyesinin normal kan şekeri seviyelerini korumaya ve insülin direncine karşı savaşmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. İnsülin, şekerin yakıt olarak kullanılmak üzere hücrelere taşınmasından sorumlu olan hormondur. İnsülin miktarının fazla olması, insülin direncine yol açabilir, etkinliği azaltır ve yüksek kan şekeri ile sonuçlanabilir.

Amerikan Beslenme Derneği Dergisi'nde yayınlanan bir çalışma, diyabetik katılımcıların L-karnitin almasının insülin duyarlılığını ve kan dolaşımından şekerin alımını artırdığını göstermiştir. 2010 yılında Roma'daki Sapienza Üniversitesi Klinik Hekimliği Bölümü'nde yürütülen bir başka çalışma, L-karnitinin kalori kısıtlaması ile birleştirilmesinin insülin direncini azaltmaya ve duyarlılığı artırmaya yardımcı olduğunu bulmuştur.

Karnitinin (yağ yakıcı) bütün faydaları hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için “Karnitinin Yararları Nelerdir?” makalemizi mutlaka okuyun!

FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..