Supplementler


Karnitin (Yağ Yakıcı) Ne İşe Yarar?

Karnitin Nedir?

Karnitin; yağ asitlerini, yakılması ve yakıt olarak kullanılması için mitokondriye taşıyan ve bu şekilde enerji seviyelerine fayda sağlayan bir amino asit türüdür. Bu nedenle, birçok kişi yağ yakımını hızlandırmak için kilo verme takviyesi olarak karnitin kullanmaktadır.

Karnitin iki farklı biçimde oluşur: L-karnitin ve D-karnitin. L-karnitin, enerji metabolizmasında ve enerji üretiminde rol oynayan aktif formdur. L-karnitin vücutta üretilir, ancak besinler veya bir takviye yoluyla dışarıdan da alınabilir.

Karnitinin (yağ yakıcı) ne olduğunu detaylı bir şekilde öğrenmek için “Karnitin Nedir?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Karnitin (Yağ Yakıcı) Ne İşe Yarar?

Dayanıklılığa Etkisi

L-karnitin; enerji üretiminde merkezi bir rol oynadığı için birçok sporcu, dayanıklılığını ve atletik performansını artırmak amacıyla karnitin kullanmaktadır.

L-Karnitin kullanımına ilişkin yapılan bir çalışma, profesyonel futbolculara egzersizden önce 3-4 gram L-karnitin verilmesinin dayanıklılık üzerine pozitif etki sağladığını göstermiştir. Bu nedenle, L-karnitin takviyesi özellikle uzun mesafe koşuları, yüzme veya bisiklet gibi dayanıklılık gerektiren sporlarda faydalı olabilir (1).

Kilo Kaybına Etkisi

Fazla kilolu ve yaşlı yetişkinlerin yer aldığı bir kontrol grubu üzerinde yapılan araştırmalar, L-Karnitin kullanımının kilo kaybına sebep olabileceğini göstermektedir (2). Ancak genç bireylerde L-Karnitin takviyesinin yağ yakımına veya kilo kaybına yardımcı olup olmadığına dair yeterli bir çalışma bulunmamaktadır.

Kaslara Etkisi

L-karnitin kullanımının kas gruplarına etkisi üzerine yapılan bir çalışmada; 21 erkek sporcuya atletik bir testten iki hafta önce L-karnitin veya plasebo verilmiştir.. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında L-karnitin alanların daha az kas hasarı gördüğü tespit edilmiştir (3).

Beyin Fonksiyonlarına Etkisi

L-karnitin kullanımının beyin fonksiyonlarını nasıl etkilediği üzerine yapılan bir çalışma ile L-Karnitinin yaşlı katılımcılarda yorgunluğu azaltmaya ve bilişsel işlevleri geliştirmeye yardımcı olduğu sonucuna varılmıştır (4). Ancak sağlıklı ve genç bireyler üzerinde nasıl bir etki yarattığı üzerine daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir.

Tip 2 Diyabete Etkisi

Yapılan bazı araştırmalar, karnitin takviyesinin normal kan şekeri seviyelerini korumaya ve insülin direncine karşı savaşmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Anti-diyabetik ilaç alan tip 2 diyabet hastalığına sahip hastalar üzerinde yapılan çalışmalar, L-Karnitin takviyesinin kan şekeri seviyelerini düşürebileceğini ortaya koymaktadır (5).

Karnitinin (yağ yakıcı) bütün faydaları hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için “Karnitinin Yararları Nelerdir?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 6.10.2021
Yayınlanma Tarihi : 31.07.2018
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..