Supplementler


Intermittent Fasting Diyeti Yaparken Kullanabileceğiniz Takviyeler

Intermittent Fasting Nedir?

İntermittent fasting ya da diğer adıyla aralıklı oruç uygulamasının ardındaki temel fikir, genel olarak kalori tüketimini azaltarak kilo vermek olarak özetlenebilir. İntermittent fasting diyeti uygularken 16-24 saatlik bir süre boyunca hiçbir şey yenmemeli veya çok az (normal günlük kalori alımının yüzde 25'i kadar) besin tüketilmelidir (1). Bu kısıtlayıcı sürecin ardından, uygulanılan intermittent fasting programına bağlı olarak 4-24 saat boyunca nispeten normal kalori alımına geri dönülebilir.

Intermittent Fasting ve Takviye Kullanımı

Intermittent fasting döneminde kullanılabilecek gıda takviyelerinin bazıları aşağıdakiler gibidir: (2)

BCAA

Diyet döneminde geçirilen uzun süre açlık, gereksiz kas yıkımına neden olabilir. BCAA’lar, kas yıkımının önüne geçebilir ve çok düşük kaloriye sahip olmalarına rağmen, diyet döneminde tok tutmaya yardımcı olabilir.

Yağ Yakıcı

Intermittent fasting, metabolizma hızını %20 oranında artırır. Bu süreyi daha da artırmak ve bu süreçte enerji elde etmek amacıyla yağ yakıcı kullanılabilir. Yağ yakıcılar, daha fazla yağ yakımına yardımcı olurken, ruh halini ve enerji seviyesini yüksek tutma konusunda da önemli rol oynar.

Mass Gainer (Kas İnşası İçin)

İntermittent fasting diyeti yaparken asıl amaç; besin emilimini maksimuma çıkarırken, kalori alımını minimumda tutmaktır. Eğer yeterli miktarda kalori alınırsa, kas kazancı en üst düzeye çıkarılabilir. Bu noktada lezzetli mass gainerler harika bir seçenek olabilir. Yemeklerin arasında yeterli miktarda mass gainer tüketerek kas inşa etmek için ekstra 300-900 kalori sağlanabilir.

Pre Workout

Aralıklı oruç diyeti döneminde özellikle sabah antrenmanları yapılıyorsa, 0 kalorili bir pre-workout takviyesi kullanımı performansı artırabilir.

Multivitamin

Intermittent fasting döneminde özellikle enerji düzeyini yükseltmek amacıyla multivitamin kullanılabilir. Ancak, açlık safhasındayken dekstroz ya da maltodekstrin içeren multivitaminlerden kaçınmak gerekir.

B Vitamini Kompleksi

Riboflavin, niasin, biyotin ve tiamin gibi B vitamini kompleksleri, besinlerin emilimine yardımcı olur.

D Vitamini

D vitamini sadece kemik yoğunluğu ve bağışıklık sisteminin sağlığı için hayati rol oynamaz, aynı zamanda B vitamini kompleksleri gibi vücudun magnezyum dahil olmak üzere kritik besinleri emmesine ve işlevsel olarak kullanmasına da yardımcı olur. Bu nedenle, intermittent fasting diyet planı uygularken D vitamini alımı oldukça önemlidir.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 22.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 28.11.2018
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..