Intermittent Fasting Diyeti Yaparken Kullanabileceğiniz Takviyeler

Her gün, günün sadece birkaç saatinde yemek yeme düşüncesi biraz çılgınca olabilir, ancak intermittent fasting etkili bir kilo verme yöntemidir. Yapılan araştırmalar intermittent fasting diyeti uygulamanın yağ yakımını hızlandırdığını ve vücut ağırlığını azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir.

İntermittent Fasting Nedir?

İntermittent fasting ya da diğer adıyla aralıklı oruç uygulamasının ardındaki temel fikir, genel olarak kalori tüketimini azaltarak kilo vermek olarak özetlenebilir. Aralıklı oruç uygulamasının ardındaki temel fikir, genel olarak kalori tüketimini azaltmak, ideal olarak da kilo kaybına neden olmaktır. İntermittent fasting diyeti uygularken 16-24 saatlik bir süre boyunca hiçbir şey yememelisiniz veya çok az (normal günlük kalori alımınızın yüzde 25'i kadar) besin tüketmelisiniz.(1) Bu kısıtlayıcı sürecin ardından uyguladığınız intermittent fasting programına bağlı olarak 4-24 saat boyunca nispeten normal kalori alımına geri dönersiniz.

İntermittent Fasting ve Takviye Kullanımı

İntermittent fasting diyeti uygularken vücut, enerji elde etmek için tamamen depolanmış yağlara odaklanır ve bu yağın daha önce hiç olmadığı kadar etkili bir şekilde işlenmesi için karaciğerde keton üretimini sağlar. Bununla birlikte, ketozu sürdürmek için gerekli olan birçok vitamin ve besin maddesi, bir günde hatta birkaç saat içerisinde hızla tükenir. Aralıklı bir şekilde ya da daha uzun süreler kalori alımını kestiğinizde ketozu sürdürmek için gerekli olan bazı takviyelerin alınması gerekir. Bunun yanı sıra kalori alımınızı ne kadar hızlı bir şekilde ve fazla sınırlarsanız, bu süreçten maksimum kazanım elde etmek için takviye kullanımının öneminin aynı oranda arttığını fark edersiniz. Bu doğrultuda aralıklı oruç diyeti uygularken kullanabileceğiniz takviyeler şunlardır:

1.BCAA

Açlık durumunu sürdürürken kaloriler ile hiçbir ilişkiniz olmamalıdır. Özellikle kötü bir gün geçirdiğinizde ve yoğun açlık hissettiğinizde bu oldukça zorlayıcı olabilir. Ayrıca bu durum vücuda destek sağlamak için gereksiz kas yıkımına da neden olabilir. Her iki konuda da size yardımcı olabilecek takviye BCAA takviyesidir.(2) Dallı zincirli amino asitler 0 kaloridir ve BCAA kullandığınızda kas yıkımının önüne geçebilirsiniz. Ayrıca yeme dönemine girene kadar sizi tok tutmaya yardımcı olabilir.

2.Yağ Yakıcı

İntermittent fasting diyeti yapanlar çoğunlukla bunu kilo verme amacıyla tercih ederler. İntermittent fasting, metabolizma hızınızı %20 oranında artırır. Bu süreyi daha da artırmak ve bu süreçte enerji elde etmek iserseniz yağ yakıcı kullanmak oldukça yerinde bir seçim olabilir. Yağ yakıcılar daha fazla yağ yakmanıza yardımcı olurken ruh halinizi ve enerji seviyenizi yüksek tutma konusunda da önemli rol oynar.

3.Mass Gainer (Kas İnşası İçin)

İntermittent fasting diyeti yaparken kalori fazlalığı yaratmak için kalori tüketmek, fazlasıyla zor hale gelir. Bu sürecin asıl amacı, besin emilimini maksimuma çıkarırken kalori alımını minimumda tutmaktır. Eğer yeterli miktarda kalori alabiliyorsanız, kazancınızı en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Bu noktada lezzetli mass gainerler harika bir seçenek olabilir. Yemeklerin arasında yeterli miktarda mass gainer tüketerek kas inşa etmek için kendinize ekstra 300-900 kalori sağlayabilirsiniz.

4.Pre Workout

Eğer aralıklı oruç diyeti uyguluyorsanız ve sabah antrenman yapıyorsanız daha öncesinde bazı ihtiyaçlarınızın olması kaçınılmazdır. Aralıklı oruç durumunda olduğunuz için dikkatli olmanız ve 0 kalori içeren bir pre workout takviyesi kullanmanız gerekebilir.

5.Multivitamin

Aralıklı oruç diyeti yapanlar oruç döneminde bir multivitamin kullanıp kullanamayacağını merak etmektedirler. Her ne kadar bu dönemde enerji düzeyini yükseltmek için multivitamin kullanımı mümkün olsa da özellikle açlık safhasındayken dekstroz ya da maltodekstrin içeren multivitaminlerden kaçınmak gerekir.

6.B Vitamini Kompleksi

Riboflavin, niasin, biyotin ve tiamin gibi B vitamini kompleksleri vücudun besinleri emmesine yardımcı olur.(3) B kompleks vitaminler magnezyum ve elektrolitler gibi ketoz sırasında vücuttan atılmazken, birçok insan kronik B vitamini eksikliği sorunu yaşamaktadır. Düzenli takviye kullanmak, magnezyum ve potasyumun uygun şekilde emilmesini sağlamaya yardımcı olabilir.

7.D Vitamini

Birçok insan D vitamini esklikliği sorunu yaşar, çünkü bu kritik vitamini besin kaynaklarından edinmek zordur. D vitamini sadece kemik yoğunluğu ve bağışıklık sisteminin sağlığı için hayati rol oynamaz, aynı zamanda B vitamini kompleksleri gibi vücudun magnezyum dahil olmak üzere kritik besinleri emmesine ve işlevsel olarak kullanmasına da yardımcı olur. Bu yüzden intermittent fasting diyet planı uygularken D vitamini alımı oldukça önemlidir.

FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..