CLA (Yağ Yakıcı) Zararları Nelerdir?

CLA Nedir?

Konjuge linoleik asit olarak da bilinen CLA yağ yakıcı, sağlık üzerinde birçok yararı bulunan bir yağ türüdür. CLA vücut tarafından yapılamadığından, besin kaynaklarından veya takviyelerden alınması gerekir. Fakat yararlarının yanı sıra CLA kullanımı bazı zararları da beraberinde getirebilir. Fareler üzerinde yapılan bazı araştırmalar CLA takviyelerinin kilo verme konusunda yardımcı olduğunu gösterdi. Bununla birlikte, aynı zamanda insülin direncinin artmasına da neden olduğu görüldü. Fakat bu etkinin insanlarda da olup olmadığı henüz net olarak bilinmemektedir.

CLA kullananlar CLA’nın zararlarından haberdar olmasa da, özellikle önerilen dozdan daha fazla alındığında, bazı zararları ortaya çıkabilir. Bunlara hazımsızlık, mide ekşimesi, ishal, mide bulantısı ve yorgunluk örnek olarak verilebilir. Özellikle CLA içeren besinler tükettikten sonra gastrointestinal etkileri fark ederseniz, takviye formunda olan CLA kullanmayı deneyin. Eğer daha ciddi etkilerle karşılaşırsanız bu durumlarda CLA alımını kesmeli ve en kısa zamanda bir doktora görünmelisiniz.

Ayrıca özellikle CLA takviyelerinin bazı formlarından alerjik reaksiyon meydana gelebilir. Buna dilin, ağzın veya yüzün şişmesi, kurdeşen, deride döküntü, kaşıntı, yutma veya nefes alma zorluğu dahildir. (1)

Yine CLA besin takviyesi vücutta iltihaba neden olabilir. Bu, C reaktif proteinindeki bir artışla gösterilir. Artan bu iltihaplanma, ateroskleroz, kan pıhtıları, felç ve kalp krizlerine yol açabilir.

Hamilelik döneminde olan ve emziren kadınlar, gıda kaynaklarından CLA almakta zorlanmaktadırlar. Ancak, buna rağmen CLA takviyeleri kullanmaktan uzak durmalaları tavisye edilir.

CLA takviyeleri almadan önce diyabet veya kalp hastalığı gibi herhangi bir sağlık sorununuz varsa doktorunuza danışın. Bazı ilaçların CLA takviyeleri ile nasıl etkileşime girdiği de henüz bilinmemektedir. (1)

CLA Zararları Nedir?

CLA takviyeleri ile ilişkili diğer eksiler, bazı kullanıcılar tarafından bildirilen olumsuz yan etkileri içerebilir. Çoğu takviyedeki CLA, gıdalarda doğal olarak bulunan konjuge linoleik asit ile aynı değildir. Bazı çalışmalar CLA takviyeleri almanın bazı rahatsız edici olumsuz etkilerini göstermiştir. (2) Örneğin:

  • İshal

  • Midede gaz

  • Karaciğer yağlanmasında artma

  • Karın ağrısı

  • Mide bulantısı

Bununla birlikte, bazı klinik çalışmalarda CLA takviyesi kullanımının aşırıya kaçılmadığı sürece hiçbir yan etkisi olmadığına işaret edilmektedir. (2)

Tüm bunların dışında diğer yağ yakıcı CLA zararları şunlardır:

1. CLA’nın Kimyasal Bileşimi

İki tip konjuge linoleik asit vardır. Bunlar laboratuvar ortamında yapılabilir veya doğal kaynaklardan elde edilebilir. Doğal konjuge linoleik asit doğal ortamında serbest halde dolaşan ineklerde bulunabilir. Laboratuvar yapımı CLA ve doğal CLA arasında önemli bir fark vardır.

Trans-10, cis-12, takviyelerde bulunan konjuge linoleik asidin baskın kimyasal bileşimidir. Öte yandan, cis-9, trans-11 doğal ortamında olan sığır eti üzerinde bulunur. Uzmanlara göre, iki konjuge linoleik asitlerden beklenen farklı etkiler vardır. Ayrıca, takviyelerin temel olarak bitkisel yağlardan yapıldığı belirtilmelidir. Daha önce gerçekleştirilmiş farklı araştırmalara dayanarak, gıdalardan doğal olarak elde edilen CLA’nın en iyi CLA olduğu öne sürülmektedir. Fakat doğal CLA tüketebilmenin dezavantajı ise serbest sığır eti ya da organik etlerin CLA takviyelerine kıyasla daha pahalı olmasıdır.

2. Fazla CLA Karaciğerde Birikebilir

Bu yağ asidinin karaciğerde birikebileceğini öneren bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu ve benzeri çalışmalara göre özellikle aşırı CLA tüketimi metabolik sendrom ve diğer hastalık türlerine yol açabilir. Ancak, tavsiye edilen dozları takip ediyorsanız, elbette CLA’dan korkmamalısınız. Bu gibi durumlar sadece yüksek dozda CLA yağ asidi alıyorsanız meydana gelebilir.

3. CLA’nın  Etkilerine İlişkin Hala Yeterli İnsan Çalışmaları Yoktur

CLA’nın vücut üzerindeki olası etkilerini gösteren çok sayıda laboratuvar sonucu vardır. Ne yazık ki, bu testlerin çoğu hayvanlar üzerinde yapılmıştır. İnsan testlerinin olmamasıyla, özellikle takviyelerin insanlarda ne denli yararlı ya da zararlı olduğunun net bir açıklaması yoktur. Kesine yakın olan şey CLA’nın yağ yakımı hızlandırmasıdır.

4. CLA’nın Muhtemel Yan Etkileri Olabilir

Ayrıca yukarıda da bahsedildiği gibi CLA kullanımının bazı yan etkilerinin de olduğu iddia edilmektedir. Özellikle normalde de gastrointestinal bir rahatsızlığınız bulunuyorsa CLA kullanmadan önce bunu göz önünde bulundurmanız ve bir doktora danışmanız gerekir.

CLA yararlarını öğrenmek için “CLA (Yağ Yakıcı) Yararları Nelerdir?” yazısını okuyabilirsiniz.

FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..