CLA Ne Zaman İçilmeli?

CLA Nedir?

CLA (konjuge linoleik asit), et ve süt ürünlerinde doğal olarak bulunan bir yağ asididir. Aynı zamanda CLA, yağ yakımına, kilo vermeye, yağsız kas kütlesini korumaya ve tip 2 diyabetin kontrol altında tutulmasına (genellikle obezite ile ilişkili olan diyabet) yardımcı olan popüler bir takviyedir.(1) CLA yağ yakıcı genellikle kapsül ve şurup formunda bulunmaktadır. CLA şurubu genellikle lezzetlidir ve yiyeceklerle karıştıralarak tüketilebilir. Fakat CLA kapsül takviyesi parçalara ayrılarak benzer şekilde tüketildiğinde çok acı bir tada sahiptir.

CLA (Yağ Yakıcı) Ne Zaman Alınır?

Vücudunuz ve yaşam tarzınız için doğru yağ yakıcıyı bulmak, yağ yakma sürecinde atmanız gereken ilk adımdır. Yağ yakıcı takviyelerin etkinliğini en üst düzeye çıkarmak ve iyi sonuçlar elde etmek için bu takviyeleri ne zaman kullanacağınız da oldukça önemlidir. Eğer CLA ve diğer yağ yakıcı takviyeleri dengeli, besleyici bir diyet ve düzenli egzersiz eşliğinde kullanırsanız vücudunuzu güçlü bir yağ yakıcı makineye dönüştürebilirsiniz ve hızlı bir şekilde yağ yakımı gerçekleştirebilirsiniz.

Tüm diğer takviyeler gibi CLA kullanım şekli de oldukça önemlidir. Sabah uyandıktan sonra CLA ve diğer yağ yakıcı takviyeleri kahvaltıdan en az 30-40 dakika önce almanız önerilir. Vücudun metabolizması uyurken yavaşlar ve uyandığınızda oldukça ağır çalışır. Bu nedenle, uyandıktan sonra CLA içmek, gün içinde iştahınızı ve yeme alışkanlıklarınızı daha iyi kontrol etmenize yardımcı olmanın yanı sıra metabolizmanızı hızlandırır ve uzun bir zaman dilimi boyunca yağ yakma sürecini sürdürmenizi sağlar.(2)

Sabahları antrenman yapmıyor olsanız bile metabolizmanızın hızlanmasını sağlamak için CLA ve diğer yağ yakıcıları sabah içmek en iyi seçenek olarak görünmektedir. Fakat gün içinde antrenman vaktinizden önce ekstra enerjiye ihtiyacınız olduğunu düşünürseniz ikinci defa (tam veya yarım doz) bir miktar CLA alabilirsiniz. Antrenman öncesi CLA kullanmak daha fazla egzersiz yapmanıza ve kendinizi daha fazla zorlamanıza yardımcı olacaktır. Böylece antrenman sırasında ve gün boyunca daha fazla kalori yakmanız mümkün hale gelir.

CLA Ne Sıklıkla İçilmeli?

CLA kullanımı ile ilgili yapılan çalışmalar boyunca kullanılan dozlar, günde 1.4 gram gibi bir değerden günde 6.8 grama kadar değişkenlik göstermektedir. Vücut yağının azaltılmasına yardımcı olmak için tavsiye edilen CLA dozu günlük 1.8 ila 7 gram arasındadır. Ayrıca sıklıkla kapsül formunda satılan CLA, sabah ve antrenman öncesi tüketiminin yanı sıra, yemeklerden önce ve yemeklerle birlikte de tüketilebilir.

CLA ile İlgili Bilimsel Çalışmalar

CLA, konjuge çift bağları olan linoleik asit izomerlerinin bir karışımıdır. Hayvanlarla gerçekleştirilen çalışmalar CLA takviyesi kullanımının yağ kütlesinde azalmaya, yağsız kas kütlesinde artışa ve genel olarak vücut kompozisyonunda değişikliklere neden olduğunu göstermiştir. İnsanlarla gerçekleştirilen çalışmalar da umut verici sonuçlar üretmeye başlamıştır. İsveç’teki araştırmacılar, 12 hafta boyunca CLA kullananlar değerlendirildiğinde (günde 4,2 gram) CLA’nın vücut yağ oranında önemli bir azalmaya neden olduğunu bulmuşlardır. Sonrasında bu bulgular daha da genişletilerek bir yıl süreyle CLA takviyesi almanın bir grup sağlıklı gönüllü kişilerde yağ kütlesinin azaltılmasına yardımcı olduğu ve yağsız kas kütlesini artırdığı gösterilmiştir.(3) Sonuç olarak CLA takviyesini günlük beslenme programınıza eklemenin, istediğiniz vücut ölçüsü değerlerine ulaşmanıza yardımcı olabileceğini gösteren yeterince ilgi çekici kanıt ve çalışma bulunmaktadır.

CLA’nın zayıflama sürecindeki rolünü detaylı öğrenmek için “CLA (Yağ Yakıcı) Zayıflatır Mı?” yazısını mutlaka okuyun!

FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..