Supplementler


Atkins Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Atkins Diyeti Nedir?

Atkins diyeti, genellikle kilo kaybı için önerilen, düşük karbonhidratlı bir diyettir.

Bu diyetin savunucuları, karbonhidratlı gıdalardan uzak durduğunuz sürece, istediğiniz kadar protein ve yağ tüketirken kilo verebileceğinizi iddia ediyor.

Son 12 yılda, 20'den fazla çalışma, kalori sayımına ihtiyaç duymadan düşük karbonhidratlı diyetlerin kilo kaybı için etkili olduğunu ve çeşitli sağlık faydalarına yol açabileceğini göstermiştir.

Atkins diyeti aslında 1972 yılında en çok satan kitaplardan biri olan doktor Dr. Robert C. Atkins tarafından tanıtılmıştır. O zamandan beri bu diyet hakkında dünyanın her yerinde çok daha fazla atkins diyeti kitabı kaleme alınmıştır. Dr atkins diyeti dünyanın birçok yerinde popüler olan önemli bir diyet programıdır.

Diyet esas olarak sağlıksız ve yaygın olarak kullanılan yüksek doymuş yağ içeriği nedeniyle, ana akım sağlık yetkilileri tarafından kötülenmiştir. Bununla birlikte, yeni çalışmalar doymuş yağın zararsız olduğunu göstermektedir.(1, 2)

Atkins diyeti her yönüyle incelenmiş ve kan şekeri, “iyi” HDL kolesterol, trigliserit ve diğer sağlık belirteçleri için kilo kaybına ve iyileşmeye yol açtığı gözlemlenmiştir.

Bu diyetin yağ içeriği yüksek olmasına rağmen, bireylerin ortalama olarak “kötü” LDL kolesterolünü yükseltmez.

Düşük karbonhidratlı diyetlerin kilo kaybı için bu kadar etkili olmasının temel nedeni, karbonhidrattaki azalmanın ve artan protein alımının iştahın azalmasına yol açmasıdır, bu da düşünmek zorunda kalmadan daha az kalori almanızı sağlar. (3, 4)

Atkins Diyeti Nasıl Yapılır?

Atkins diyet planı 4 aşamalıdır. Bu basamaklar şu şekilde sıralanmaktadır:

• Aşama 1 (indüksiyon): 2 hafta boyunca günde 20 gram karbonhidratın altında besin alınır. Yeşil yapraklı sebzeler gibi düşük karbonhidratlı sebzeler ile yüksek yağlı, yüksek proteinli besinler tüketilir. Bu durum, kilo kaybını başlatır.

• Aşama 2 (dengeleme): Diyete daha fazla fındık, düşük karbonhidratlı sebze ve az miktarda meyve eklenebilir.

• Aşama 3 (ayarlama): Hedef kiloya yaklaşıldığında, kilo kaybı yavaşlayana kadar diyete daha fazla karbonhidrat eklenebilmektedir.

• Aşama 4 (bakım): Bu aşamada vücudun kilo almadan tolere edebileceği kadar sağlıklı karbonhidrat yemek önem taşımaktadır.

Bununla birlikte, bu aşamalar biraz karmaşıktır ve bu kadar kesin uygulanmasına gerek kalmayabilir. Bazı insanlar indüksiyon fazını tamamen atlamayı seçebilmektedir ve başlangıçtan itibaren bol sebze ve meyveye yönelebilmektedir. Bu yaklaşım da çok etkili olabilir. Çünkü kişinin kendi beslenme alışkanlığı haline getirebileceği bir diyet programını oluşturması büyük önem taşımaktadır. Birçok insan da süresiz olarak indüksiyon aşamasında kalmayı tercih edebilmektedir. Bu da çok düşük karbonhidratlı ketojenik diyet (keto) olarak bilinmektedir.

Atkins Diyetinde Yenilebilecek Besinler

Atkins diyeti listesi sağlıklı yiyeceklerin etrafına şekillenmektedir.(5)

• Etler: Sığır eti, kuzu, tavuk, pastırma ve diğerleri.

• Yağlı balık ve deniz ürünleri: Somon, alabalık, sardalya vb.

• Yumurta: Bıldırcın, tavuk yumurtası

• Düşük karbonhidratlı sebzeler: Lahana, ıspanak, brokoli, kuşkonmaz ve diğerleri.

• Tam yağlı süt ürünleri: Tereyağı, peynir, krema, tam yağlı yoğurt.

• Kuruyemiş ve tohumlar: Badem, fındık, ceviz, ayçiçeği çekirdeği vb.

• Sağlıklı yağlar: Sızma zeytinyağı, hindistancevizi yağı, avokado ve fındık yağı.

Yemeklere sebze, kuruyemiş ve bazı sağlıklı yağların eşlik etmesi kilo verme hızını artırabilmektedir. Bu kadar basit bir yöntem ile hızlı kilo vermek mümkün olabilmektedir.

Atkins Diyetinde Tüketilebilen İçecekler

Atkins diyet listesi kapsamında tüketilebilecek bazı içecekler şu şekilde belirlenmiştir;

• Su: Her zaman olduğu gibi, su içmek bu diyette de çok önemlidir.

• Kahve: Birçok çalışma, kahvenin antioksidanlardan olduğunu göstermiştir ve oldukça sağlıklı olduğu da kanıtlanmıştır.

• Yeşil çay: Çok sağlıklı içecekler arasında yer almaktadır.

Yüksek karbonhidratlı içecekler bu diyetin gizli düşmanları arasındadır, atkins diyeti yapanlar için tüm programın verimli sonlanabilmesi bu içeceklerden ve karbonhidratlı yiyeceklerden kaçınmaya bağlıdır.

Güncellenme Tarihi : 23.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 3.10.2018
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..