Supplementler


Arjinin (L-Arginin) İçeren Besinler Nelerdir?

Arjinin Nedir ve Ne İşe Yarar?

Arjinin metabolizmada birçok farklı işlevde kullanılan ve besinlerle alınabilen önemli bir amino asittir (1). Arjinin faydaları ve etkileri şu şekilde değişiklik gösterebilmektedir: (2)

  • Damar genişleten, arterleri rahatlatan ve kan akışını artıran nitrik oksit oluşturur.
  • Yaralanmaları iyileştirmeye yardımcı olur.
  • Atıkların giderilmesinde böbreklere yardımcı olur.
  • Bağışıklık sistemi işlevini artırır.

Arjinin Hangi Besinlerde Bulunur?

Hindi

En yüksek arjinin oranı hindi göğsünde bulunmaktadır. Bir porsiyon pişmiş hindi göğsünde 16 gram arjinin bulunmaktadır. Bunun yanında, B vitaminleri ve omega-3 yağ asitleri gibi diğer besin maddelerinin yüksek bir konsantrasyonuna da sahiptir.

Tavuk

Tavuk protein almak için diğer bir popüler ve sağlıklı yoldur. Ayrıca, ikinci en zengin arjinin kaynağıdır. Bir porsiyon tavuk göğsünde protein ve günlük alınması gereken arjininin yüzde 70'i bulunur. Bu miktar yaklaşık 9 gram olarak belirlenmiştir.

Kabak çekirdeği

Bir fincan kabak çekirdeği yaklaşık 7 gram arjinin içermektedir. Kabak çekirdeği, demir ve çinko mineralleri bakımından zengin bir kaynaktır.

Soya fasulyesi

Bir fincan kavrulmuş soya fasulyesi yaklaşık 4.6 gram arjinin içerir. Soya fasulyesi ayrıca mineraller, potasyum ve magnezyum bakımından da zengin bir kaynaktır.

Fıstık

Bir bardak fıstık yaklaşık 4,6 gram arjinin içerir. Fıstık, protein açısından zengin içeriğine ek olarak, B3, E vitamini, folat ve niasin için de iyi bir kaynaktır.

Spirulina

Spirulina, denizde yetişen mavi-yeşil alglerin bir türüdür. Genellikle toz olarak bulunur ve özellikle smoothielere ekstra besin değeri katmak için kullanılır. Bir fincan spirulina, yüksek miktarda kalsiyum, demir, potasyum ve niasin ile birlikte 4.6 gram arjinin içerir.

Süt

Protein kaynakları oldukları için süt, peynir ve yoğurt gibi süt ürünlerinden de arjinin almak mümkündür. Bir bardak süt yaklaşık 0,2 gram arjinin içerir.

Nohut

Nohut özellikle et yemeyenler için protein ve lif almanın harika bir yoludur. Bir fincan pişmiş nohut; 1.3 gram arjinin, 14.5 gram protein ve 12.5 gram diyet lifi içerir.

Mercimek

Mercimek; fincan başına yaklaşık 1.3 gram arjinin içermektedir. Aynı zamanda, günlük diyet lifi gereksiniminin yüzde 63'ünü karşılamaktadır.

Arjinin kullanımı, gıda takviyesi yoluyla da sağlanabilmektedir. Böylece, alınması gereken miktar diyet listesine eklenip günlük önerilen dozlarda alınabilmektedir.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 22.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 12.09.2018
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..