Supplementler


Beta Alanin Gerekli mi?

Beta Alanin Nedir?

Beta alanin, esansiyel olmayan bir amino asittir. Çoğu amino asidin aksine, vücut tarafından proteinleri sentezlemek için kullanılmaz. Bunun yerine histidin ile birlikte, karnosin üretir. Karnosin daha sonra iskelet kaslarında depolanır (1). Karnosin, egzersiz sırasında kaslardaki laktik asit birikimini azaltır, bu da atletik performansın iyileşmesine yardımcı olur.

Beta Alanin Faydaları Nelerdir?

Beta alanin faydaları supplement kullanmayı düşünenler tarafından merak edilmektedir. Beta alanin özellikle atletik performans ve tükenme süresi üzerindeki etkileri ile bilinmektedir. Beta Alaninin tüm faydalarını "Beta Alanin Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir?" yazımızda inceleyebilirsiniz.

En İyi Beta Alanin Kaynakları Nelerdir?

En iyi beta alanin kaynakları et, kümes hayvanları ve balıktır. Vejetaryenler ve veganlar, kaslarında diğer insanlara kıyasla % 50 daha az karnosine sahiptir. Beta alanin takviyeleri kullanılarak vücuttaki beta alanin seviyeleri arttırılabilir (2).

Beta Alanin Dozaj Önerileri

Beta alaninin standart dozu günlük 2-5 gramdır. Bir öğünle birlikte beta alanin tüketilmesi, karnosin seviyesini daha da arttırabilir (3).

Beta Alanin Gerçekten Gerekli mi?

Beta alaninin, sahip olduğu çeşitli yararlar göz önüne alındığında gerekli olduğunu söylemek mümkündür. Beta alanin kullanırken ürün üzerindeki kullanım talimatlarına uyulması tavsiye edilir.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 23.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 12.02.2019
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..