Supplementler


Enerji Jel Ne Zaman Kullanılır?

Son yıllarda artan teknolojik gelişmeler ve sporcu beslenmesi anlayışı, daha hızlı ve daha uzun süreli antrenmanlar yapmayı kolaylaştırmıştır. Sporcu içeceklerinden protein kaynağı atıştırmalıklara kadar sporcuların kullanımına sunulan yüzlerce ürün bulunmaktadır. Bunlardan biri de vücut hareket halindeyken beslenmenin ve enerji almanın en kolay ve en elverişli yolu olan enerji jelleridir. Eğer bir maratona hazırlanıyorsanız ya da antrenman sürenizi ve yoğunluğunuzu artırmak istiyorsanız enerji jellerinin nasıl çalıştığını, maksimum performans için ne zaman ve nasıl kullanılacağını bilmek size fazlasıyla yardımcı olur.

Enerji Jeli Nedir ve Enerji Jeli Ne İşe Yarar?

Maraton koşucularının olmazsa olmazı olan enerji jel, koşmayı sürdürürken tükenmiş karbonhidrat depolarınızı doldurmanızı sağlar. Vücudunuz hareket halindeyken kaslarınızın beslenmesi için yağlar ve karbonhidratlar olmak üzere iki farklı yakıt kaynağı kullanılır. Her ne kadar vücutta yağ yaygın olarak bulunsa da özellikle bir maraton esnasında yağları kullanılabilir enerjiye dönüştürme süreci oldukça yavaş gerçekleşir. Bu yüzden de vücudunuz birincil yakıt kaynağı olarak karbonhidratlara güvenir. Genel bir kural olarak, ne kadar hızlı koşarsanız yakıt olarak kullandığınız karbonhidrat oranı o derecede artar (1). Ancak vücudumuz kaslarda glikojen olarak bilinen karbonhidratı sınırlı miktarda depolayabilir. Yarı maratondaki ortalama bir hızda bu yaklaşık 90 dakika, maratondaki ortalama bir hızda bu yaklaşık 120 dakikalık bir süre anlamına gelir. Bu da ortalama bir koşucunun maratonların yaklaşık olarak ortasında glikojen depolarının azalacağını gösterir. Enerji karbonhidrat jel takviyelerinin devreye girdiği nokta tam da burasıdır. Enerji jel içerisinde bulunan basit şekerler emilerek öncelikle kan akışına katılır ve bu şekilde bir enerji artışı sağlar. Daha sonrasında ise aktif kaslar ve organlar tarafından emilir. Enerji jelleri, glikozun hangi kaslara gittiğini kontrol edemediğiniz için doğrudan hedefe yönelik olmasa da koşu esnasında sizi güçlendirmeye devam eder.

Enerji jelleri, vücudunuzda işlenmesi için erişilebilir bir enerji kaynağı olan basit şekerler halindedir ve jel başına yaklaşık 25 gram karbonhidrat içerir. Bir jel yaklaşık 45 dakikalık bir ekstra enerji sağlar ancak aynı anda iki jel tüketmek, 90 dakikalık bir koşu süreniz daha olacağı anlamına gelmez Aksine vücudunuz şekeri işlemeye çalışırken negatif etkilenme olasılığınız bulunmaktadır. Ayrıca enerji jel performans arttırmaya yardımcı olacak başka bileşenler de içerebilir; örneğin kaybolan minerallerin yerini alan elektrolitler, kan damarlarınızı açmak, enerji dağıtımını hızlandırmak, zihninizi ve motivasyonunuzu biraz arttırmak için kafein ve tat katmak için meyve gibi lezzet veren bileşenler enerji jellerinde bulunabilir. Kaslardaki atık ürünleri temizlemeye yardımcı olmak için antioksidan bakımından zengin meyveler bir maraton esnasında mükemmel besin kaynaklarıdır ve bazı enerji jeller oldukça pratik şekilde bu fırsatı sunmaktadır.

Enerji Jel Ne Zaman Kullanılır?

Karbonhidrat jel olarak da bilinen enerji jel almak için en mükemmel zaman tamamen size ve vücudunuza bağlıdır. Tüm sporcular gibi koşucular da karbonhidratları farklı oranda emer ve işler; bazıları etkisini 3 dakika içinde hissederken, bazıları için bu 15 dakika kadar sürebilir (2). Vücudunuz kanı aktif kaslarınıza doğru yönlendirdiğinde, emilim hızınız yavaşlar veya bazen mideniz tamamen kapanır; Bu, özellikle yarışlarda istenmeyen tuvalet molalarının en yaygın nedenidir. Enerji jel kullanım zamanlamasındaki en önemli kural, kendinizi tam anlamıyla kötü hissettiğinizde değil ve enerjiye ihtiyaç duyduğunuzda değil, tam anlamıyla bu noktaya gelmeden jeli tüketmeniz gerektiğidir. Bu noktayı da öngörebilmek için yarış öncesi antrenmanlarınızda ne zaman ekstra enerjiye ihtiyaç duyduğunuzu kestirmeye çalışarak pratik yapmanız gerekir.

Enerji Jeli Ne Sıklıkla Kullanılır?

Sindirim süreciniz koşu sırasında yavaşladığından, midenize aşırı yükleme yapmamak oldukça önemlidir. Aynı anda çok fazla basit şeker tüketmediğinizden emin olmak için jeller arasında 45-60 dakika veya yaklaşık 10-12 kilometre bekleyin. Çok fazla kafein almadığınızdan emin olmak için de kafeinsiz ve kafeinli enerji jel çeşitlerini değişimli bir şekilde tüketmeye çalışın.

Enerji Jelin Tadı Nasıldır?

Enerji jelleri, maraton koşucuları için büyük ölçüde faydalı olsa da hiç şüphesiz ki herkese hitap etmeyebilir. Genellikle su bazlı olsalar da yoğunlukları değişmektedir ve güçlü bir tada sahiptirler. Piyasada vanilyalı, çikolatalı, kahveli, portakallı ya da diğer meyveleri içeren lezzetli seçenekleriyle birbirinden farklı enerji jel çeşitleri bulunmaktadır. En doğru lezzeti bulmak ve maksimum fayda elde etmek için birkaç farklı marka ve türü deneyebilirsiniz.

Yarış gününde enerji jeli kullanmadan önce, enerji jeli kullanımını önceden deneyiniz. Ek olarak enerji jellerini her zaman su ile tüketin, kendi başına ya da bir sporcu içeceği ile almaktan kaçının. Su olmadan, jeli sindirmek ve kan akışına dahil etmek daha uzun zaman alır. Enerji jellerinin sporcu içecekleri ile almak ise sizi bir defada çok fazla şeker tüketmek riskiyle karşı karşıya bırakabilir.

Güncellenme Tarihi : 23.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 25.02.2019
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..