Supplementler


Whey Proteini Nasıl Kullanılır?

Kaslar ve Protein

Yoğun egzersizlerden sonra oluşan kas hasarını önlemek için vücudun proteine ihtiyacı vardır. Protein, spor sonrası kaslarınızda oluşan hasarın onarılmasına yardımcı olur. Böylelikle kaslarınızın gelişmesi ve büyümesi desteklenmiş olur.

Whey proteinin ne olduğunu ayrıntılı öğrenmek için “Whey Proteini Nedir?” yazısını okuyabilirsiniz.

Whey Proteini Kullanım Zamanları

Antrenmandan Önce

Egzersizden önce protein alarak onarım sürecini önceden başlatabilirsiniz. Böylece kaslarınız egzersiz sırasında hasar görürken, onları eski haline getirecek proteinler halihazırda vücudunuzda olacaktır. Proteinin, spora başlamadan yaklaşık 45 dakika önce alınması tavsiye edilmektedir.

Antrenman Sırasında

Spor yaparken bir şey içmek ya da herhangi bir şey yemek, sindirimin başlaması için midenize ekstra kan gitmesine sebep olur. Kanın mide çevresinde toplanması, kısa süreli ağırlık egzersizleri esnasında kaslarınızın beslenmesi açısından istenen bir durum değildir.

Antrenmandan Sonra

Egzersizlerden sonra kaybedilen enerjiyi tekrar yerine getirmek ve kas onarımını sağlamak için, vücudun en fazla proteine ihtiyaç duyduğu antrenman bitiminden yaklaşık 40 dakika içerisinde protein tüketmek oldukça önemlidir.

Uykudan Önce

Yatmadan önce özellikle whey proteinine göre sindirimi yavaş olan kazein proteini tüketilmesi, uyku esnasında kaslarınızın beslenmesine ve vücudun protein depolarının dolu tutulmasına yardımcı olur.

Kahvaltıda

Kahvaltıda özellikle yağsız süt ile whey proteini tüketmek, vücudunuza pozitif nitrojen dengesi sağlayarak kaslarınızın tekrar beslenmesine ve onarılmasına yardımcı olur.

Whey protein tozu çeşitlerini inceleyip, satın almak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Güncellenme Tarihi : 22.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 25.08.2016
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..