Supplementler


Whey Protein Yararları

Spor salonunda ve mutfakta uzun zamandır elinizden geleni yapıyor ama yine de istediğiniz görünüme kavuşamıyorsanız, çabalarınızın karşılığını almak için atladığınız şey whey proteini olabilir.

Whey Proteini Yararları

Bilinen faydalarının yanı sıra, whey proteininin hayat kalitenizi arttırmaktan, hastalıklarla savaşmaya kadar pek çok konuda güçlü yanları bulunuyor. Whey proteinin faydalarını 8 farklı araştırma ile sizin için özetledik :

1. Yağ Yakar ve Kas Kütlesini Korur

Biraz daha yağ yakmak için günlük aldığınız kalori miktarını azalttınız mı? Öyleyse bu araştırma sonuçları ilginizi çekebilir. Minnesota’da yapılan bir araştırmada deneklerin günlük kalorileri 500 kalori azaltıldı ve bir kısmına whey proteini ve bir kısmına da eşit değerde başka bir içecek karışımı verildi. 12 haftanın sonunda whey proteini tüketen grubun %6.1 daha fazla yağ yaktığı ve kas kütlesini koruduğu görüldü. Siz de bundan sonra acıktığınız whey proteinli bar ya da protein shake tüketerek, yemek yerken yağ yakmayı garantileyebilirsiniz.

2. Hacimlendirir ve Güçlendirir

Teksas Baylor Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, iki gruba ayırdıkları dayanıklılık antrenmanı yapan 19 erkek ile gerçekleştirdikleri 10 haftalık bir araştırmada, bir gruba 14 gr. whey ve kazein proteini ile 6 gr. amino asit, diğer gruba da 20 gr. plasebo etkili bir ürün verdiler. Whey tüketen grupta yağsız kas kütlesinde ve kas gücünde artış görüldü. Siz de biraz daha güçlenmek için spor yapıyorsanız, spordan 1 saat önce ve spordan sonra whey proteini tüketmeniz faydanıza olacaktır.

3. İştahı Azaltır

Acıktınız mı? Kilo almadan doymanızı sağlayacak bir önerimiz var. Avustralya’da yapılan bir araştırmada 28 obez erkek 4 gruba ayrıldı ve her grup farklı içecekler tüketti. 50 gr. whey proteini içeren karışımı içen grubun 4 saat sonra açlık hormonları ölçüldüğünde, diğer gruplardan daha az olduğu görüldü. Bu da demek oluyor ki, whey proteini uzun süreli tokluk sağlıyor ve etkili bir iştah kontrolü sağlıyor.

4. Kanserle Savaşır

Kanser ölümcül bir hastalıktır ancak doğru beslenildiği ve sağlıklı bir yaşam sürdürüldüğü takdirde kanserden korunmak mümkündür. Yapılan bazı kanser araştırmaları göstermiştir ki, prostat ve kolon kanserinin önlenmesinde whey proteini etkili olmaktadır. Eğer aile geçmişinizde bu kanser türleri varsa ve risk grubunda bulunuyorsanız, bu araştırmaya kulak verin ve diyetinize bir miktar whey proteini eklemekten çekinmeyin.

Whey protein hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için “Whey Protein Hakkında Her Şey” yazısına göz atabilirsiniz.

5. Stresten Korur

Hollanda’da yapılan bir araştırmada, yoğun stres ile mücadele eden 58 kişilik deney grubu ikiye ayrıldı ve bir gruba triptofan içeren whey proteini, diğer gruba da plasebo etkili bir madde verildi. Araştırma sonucunda whey tüketenlerin daha az depresyon belirtisi gösterdiği ve diğerlerinden daha iyi bir ruh haline sahip olduğu görüldü. Bir dahaki sefere stres altındayken başınızı derde sokacak şeyler yapmak yerine kendinize bir protein shake hazırlamaya ne dersiniz?

6. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Alberta Üniversite’sinde fiziksel olarak aktif olan ve glutatyon (vücudun ürettiği en güçlü antioksidanlardan biri) seviyesi düşük erkekler arasında yapılan bir araştırmada, whey proteininin glutatyon seviyesini koruduğu ortaya çıkmıştır. Eğer uzun süreli kardiyo egzersizleri yapıyorsanız ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek, sigara ve alkol ile alınan serbest radikallerle savaşan glutatyon oranını desteklemek isterseniz, diyetinize mutlaka whey proteini ekleyin.

7. Kötü Kolesterolü Düşürür

Aşırı kilolu 70 kadın ve erkek arasında yapılan 12 haftalık bir araştırmada, izole whey proteini, kazein, yağ, insülin ve glikoz tüketen 5 farklı gruptan, whey proteini tüketenlerin toplam kolesterol ve LDL kolesterol seviyelerinde yüksek bir düşüş görülmüştür.

8. Tansiyonu Düşürür ve Kardiyovasküler Hastalık Riskini Azaltır

Biyokimyager Susan Fluegel’in küçük ve büyük tansiyonu değişkenlik gösteren 71 kişi ile yapmış olduğu ve International Dairy Journal’da yayınlanan bir araştırmada görülmüştür ki, her gün düzenli olarak kullanılan whey proteini, tansiyonu 6 puan düşürmektedir. Yüksek tansiyon tedavi edildiği takdirde kalp hastalıkları ve inme riski %40 azalmaktadır.

Whey protein tozu çeşitlerini inceleyip, satın almak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..