Supplementler


Termojenik Yağ Yakıcılar Ne İşe Yarar?

Termojenik Yağ Yakıcı Nedir, Nasıl Çalışır?

Termojenik yağ yakıcılar metabolizmayı hızlandırarak diyet yapan bireylere yağ yakımı konusunda yardımcı olan, içeriğinde kapsaisin, kafein, linoleik asit ya da yeşil çay bulunabilen gıda takviyeleridir. Bu ürünlerin etkileri kişiden kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle, her takviye üründe olduğu gibi önce sağlık kontrolünden geçerek doktor tavsiyesi almak önem taşımaktadır.

Termojenik Yağ Yakıcıların Potansiyel Faydaları

Termojenik yağ yakıcılar üzerinde yapılan araştırmalar, bu takviyelerin kilo verme konusunda yardımcı olduğunu göstermiştir ancak tek başlarına kullanılması aynı etkiyi sağlamamaktadır. Araştırmalar; termojenik yağ yakıcıların düzenli bir diyet ve egzersiz programı ile birleştirildiğinde, kişilerin metabolizmalarına ve iradelerine de bağlı olarak fayda sağlayabileceğini ortaya koymaktadır.

Termojenik yağ yakıcıların faydalarını anlayabilmek, içeriklerinde bulunan maddelerin işlevlerini bilmekle mümkündür. Örneğin bu ürünlerin ham maddelerinden biri olan kafein, bir yandan iştahı azaltıp bir yandan da metabolizmayı hızlandıran özelliğiyle yağ yakmaya destek olan bir bileşendir (1).

Bir diğer ham madde olan yeşil çay da içildikten sonraki 24 saat boyunca yağ yakımını %16 oranında artırabilen etkisiyle termojenik yağ yakıcıların önemli faydalarından birini oluşturur (2).

Acı biberleri ‘acı’ yapan molekül olan kapsaisin de, termojenik yağ yakıcıların üretiminde kullanılan maddelerden biridir. Vücuttaki adrenalin salınımını uyararak metabolizmayı hızlandıran ve böylece yağ yakımı ile daha fazla kalori harcamayı kolaylaştıran kapsaisin, kilo vermeyi kolaylaştıran bir bileşendir (3).

Termojeniklerin olası zararları hakkında bilgi edinmek için “Termojenik Yağ Yakıcıların Zararları Nelerdir?” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kilo Vermek İçin Termojenik Yağ Yakıcı Nasıl Kullanılır?

Termojenik yağ yakıcı kullanımına dair yapılan çalışmalar; diyet değişiklikleri ve egzersiz yapma kombinasyonu, kilo verme ve ideal vücut formuna ulaşma açısından en iyi yöntem olduğunu göstermiştir. Diğer bir deyişle, en iyi termojenik yağ yakıcı kullanımı metodu, diyet ve spor ile eşleştirilerek yapılan yöntemdir.

Termojenik yağ yakıcıların kilo verme sürecindeki etkilerini ayrıntılı olarak öğrenmek için “Termojenik Yağ Yakıcılar Zayıflatır mı?” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Doğal Yağ Yakıcılar Nelerdir?

Doğal yağ yakıcılar; kafein, protein tozu, yeşil çay (ve ekstresi), çözünebilir lifler ve yohimbindir.

Termojenik Yağ Yakıcılar Zararlı mı?

Vücut ve mide toleransı düşük bireylerde termojenik yağ yakıcılar; karın ağrısı, baş ağrısı, mide bulantısı, kabızlık gibi yan etkilere yol açabilir.

Yağ Yakan Meyveler Nelerdir?

Yağ yakıcı özelliğe sahip merveler; elma, greyfurt, kivi, kavun, avokado, portakal, muz, şeftali, erik ve kayısıdır.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 22.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 18.09.2018
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..