Termojenik Yağ Yakıcılar Ne İşe Yarar?

Termojenik Yağ Yakıcı Nedir, Nasıl Çalışır?

Termojenik yağ yakıcılar, gıda takviyeleri kategorisinde yer alan ürünlerdir. Diyet yapanlara destek olmasının yanı sıra kişiden kişiye değişen etkiler gösterebilmektedirler. Bu sebepten ötürü her takviye üründe olduğu gibi önce sağlık kontrollerinden geçerek doktorlardan fikir ve öneri almak önem taşımaktadır.

Termojenik Yağ Yakıcıların Temelleri

Termojenik yağ yakıcı takviyeler, onları aldıktan sonraki birkaç saat içerisinde metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olmaktadır, bu sayede vücut dinlendiğinde bile daha fazla kalori yakılması sağlanır. Yağ yakıcı takviyelerin hepsinin zorunlu olarak termojenik olması gerekmez, çünkü bu türdeki bazı takviyeler yağ metabolizmasının daha çabuk işlemesine neden olmaktan çok emilen yağ miktarını sınırlayarak etki eder.

Termojenik takviyeler, en yaygın kilo verme takviyeleri türlerinden biridir. Bazen yağ yakıcı olarak kullanılan takviyelerin içeriğinde karnitin, kafein, linoleik asit, yeşil çay bulunabilmektedir.

Termojenik Yağ Yakıcıların Potansiyel Faydaları

2004 yılında “American Journal of Clinical Nutrition” dergisinde yayınlanan bir derleme makaleye göre, çoğu diyet takviyesinin kilo kaybı için tavsiye edilmesi için yeterli kanıt bulunmamaktadır. Termojenik ürünler için faydalarını bildiren çalışmalar, sadece az miktarda kilo kaybını göstermektedir. Yani bu takviyeleri tek başına kullanmak, kilo vermenizi çok fazla belirmemektedir. Fakat araştırmalar bu takviyelerin kilo vermeye yardımcı olduğunu göstermiştir ve gerekli diyet, egzersiz programı ile birleştirildiğinde büyük etkiler de meydana gelebilmektedir. Bu farklılık tamamen kişilerin metabolizmalarına ve iradelerine bağlı olarak değişim göstermektedir.

Termojeniklerin olası zararları hakkında bilgi edinmek için “Termojenik Yağ Yakıcıların Zararları Nelerdir?” yazısını mutlaka okuyun!

Kilo Vermek İçin Termojenik Yağ Yakıcı Nasıl Kullanılır?

Kilo vermek için 1 kg başına yaklaşık 3.500 kalori gibi bir kalori açığı yaratmak gerekmektedir. Bu, daha az yemek tüketerek haftada 500 ila 1000 kalorilik bir açık yaratmaya denk gelmektedir. Yani sadece yağ yakıcı termojenik kullanarak böyle bir açık yaratmak çok zordur. Bu yüzden bu takviye kullanıldığında aynı zamanda daha fazla egzersiz yapmak da gerekmektedir. “Obesity” dergisinin 2012'de yayınlanan bir çalışmasına göre, diyet değişiklikleri ve egzersiz yapma kombinasyonu, kilo verme ve ideal vücut formuna ulaşma açısından en iyi yöntem olarak belirtilmektedir. Diğer bir deyişle, en iyi termojenik yağ yakıcı kullanımı metodu, diyet ve spor ile eşleştirilerek yapılan yöntemdir.

Termojenik yağ yakıcıların kilo verme sürecindeki etkilerini ayrıntılı olarak öğrenmek için “Termojenik Yağ Yakıcılar Zayıflatır mı?” makalemize göz atın!


FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..