Supplementler


Sporcu Gıdası ve Gıda Takviyesinin Farkı Nedir?

Sporcu gıdaları genellikle aktif bir hayat süren, ister profesyonel ister boş zamanlarını değerlendirmek amacıyla olsun spor yapan bireyler tarafından kullanılan ürünlere verilen genel bir isimdir.

Sporcu gıdaları, sporcuların performans ve kondisyonlarına yardımcı olan ürünler olarak lanse edilmektedirler. Yalnız burada bir konuyu açıklamakta fayda görüyoruz. Sporcu gıdaları büyük oranda sporcuların gereksinimleri için formülize edilmiş ürünler olsa bile bu durum sporcu gıdalarının sadece bu kişiler tarafından kullanılabileceği anlamına gelmemektedir.

Sporcu Gıdaları

Bu konuyu biraz daha açarsak; örneğin spor yapmayan ve kilolarından şikayetçi olan bir birey bu sorunuyla alakalı bir diyetisyene başvurduğunda kendisine protein miktarı yüksek bir diyet verilebilir. Çünkü protein kilo vermede yardımcı olan bir besin maddesidir. Özellikle whey protein yağ yakımına yardımcı olurken kas kütlesinin korunmasına yardımcı olduğu belirtilmektedir.

Whey proteini zengin bir besin maddesidir ve enerji olarak ise göreceli olarak düşüktür. (gram başına yaklaşık 4 kalori) Araştırmacılar 12 hafta süren bir deneyde aşırı kilolu deneklere kahvaltıdan 20 dakika önce 10 gram whey protein tüketmelerini istemişlerdi. Başka bir 10 gram whey protein miktarını da akşam yemeğinden 20 dakika önce tükettiler. Whey proteindeki amino asitlerin %25'i BCAA’lardan gelmekteydi ki bunun yarısı da lösin amino asitiydi. Kontrol grubu ise aynı miktarda kaloriye denk bir içecek içmişlerdi. 12 hafta sonunda yağ kaybı whey protein tüketen grupta neredeyse 2 kat daha fazlaydı (2,8 kg’a karşı 1,6 kg) ve yağsız kas kütleleri de daha iyi korunmuştu (800 gram oranında bir azalmaya karşılık 1,5 kg).

Böylelikle kahvaltı ve akşam yemeği öncesi az miktarda whey protein alımının yağ kaybının artmasına yardımcı olurken yağsız kas kütlesinin korunmasına da katkı sağladığı görülmüş oldu.

Gıda Takviyeleri

Gıda takviyeleri ise günlük beslenme düzeniyle alınamayan, vücut için gerekli besin maddelerinin ağız yoluyla alınmasını sağlayan ürünlerdir. Bunlar içerisinde; vitaminler, mineraller, amino asitler vb. sayılabilir. Tüm gıda takviyelerinde içerik bilgisi ve servis başına aktif maddelerin miktarını belirten bir tablo bulunmaktadır.

Bu ürünler yukarıda da bahsettiğimiz gibi doğal bir beslenme düzeniyle alınamayan vitamin, mineral ve benzeri besin maddelerinin normal beslenme düzeninize yardımcı olması amacıyla alınmasını sağlar. Bu ürünleri sağlığına önem veren bireylerin yanı sıra yoğun antrenman dönemlerinde toparlanmalarına yardımcı olması için sporcular tarafından da tüketilmektedir.

Örneğin, glukozaminin eklem sağlığının korunmasına yardımcı olduğu bilinmektedir.

Güncellenme Tarihi : 22.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 25.08.2016
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..