Supplementler


Selenyum İçeren Besinler

Selenyum; tiroid hormonu, DNA sentezi ve üreme süreçleri içerisinde yer alan bir minerallerdir.

 Mineral grubunun içerisinde yer alan selenyum, vücuda besinler yoluyla alınır ve gerekli durumlarda takviye olarak da tercih edilebilir.

Selenyum Nedir?

Selenyum birçok özelliği ile öne çıkan önemli bir mineraldir. Bu özelliklerinin arasında tiroid hormonu metabolizmasının doğru çalışmasına yardımcı olması, DNA sentezine ve üreme süreçlerine destek olması ve vücudu enfeksiyondan korumaya yardımcı olması yer alır (1).

 

Selenyum Hangi Besinlerde Bulunur?

Selenyumun besin kaynakları arasında; ekmek, tahıl grubu, et, kümes hayvanları, balık ve yumurta gibi besinler bulunur. Bunlara ek olarak başka besinlerde de selenyum minerali bulunabilir (2).

Selenyum içeriği ile öne çıkan besinlere gelecek olursak…

 

Brezilya Cevizi

Peru ve Bolivya’da yetişen kinoa, chia gibi ürünlerle birlikte değerlendirilen Brezilya cevizi, süper gıda kategorisinde bulunan bir yemiş olarak bilinir. Yüksek E vitamini ve selenyum değerleri ile öne çıkar (3).

Ton Balığı

Ton balığı, protein oranının yüksekliği ve kalori açısından düşük değerlere sahip olmasıyla birçok diyette bulunur. Konserve ton balığı; D vitamini, selenyum ve iyot da dahil olmak üzere birçok temel vitamin ve mineralin de kaynağı olarak bilinir (4).

Tavuk göğsü

Tavuk göğsü özellikle protein açısından zengin olmasıyla öne çıkar ve protein; dokuları oluşturmak, onarmak ve kas kütlesini korumak için tüketilmesi gereken besinlerin arasında yer alır. Buna ek olarak tavuk göğsü selenyum açısından da zengindir (5).

Kahverengi Pirinç

Kahverengi pirinç, diğer pirinçlere göre daha fazla antioksidan özelliğe sahip olmasıyla öne çıkar. Antioksidan zengini olması ve selenyum içeriği sayesinde; birçok hastalığın önlenmesine yardımcı olmak gibi özellikleri sayesinde sıkça tüketildiği bilinir (6).

Yumurta

Kahvaltılarda sıklıkla tüketilen, çoğu öğüne de eklenebilen yumurta; iyi bir selenyum kaynağı olmasının yanı sıra lutein ve zeaksantin içeriği ile göz sağlığını destekleyebilir. Aynı zamanda da protein içeriği ile tok tutabilir ve kilo kontrolüne yardımcı olabilir (7).

Tam Buğday Ekmeği

Tam buğday ekmeği, birçok vitamin ve mineral açısından iyi bir kaynak olarak bilinir. Tam buğday ekmeğinde bulunan selenyum, buğdayın yetiştiği toprağa göre değer farklılıkları gösterebilir ancak her tam buğday ürününde olduğu gibi yine de selenyum içerir (8).

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi, diyet listelerinin sevilen lif kaynaklarının arasında yer alır. Aynı zamanda antioksidan açısından da zengin olan yulaf ezmesi, avenantramidler adı verilen ve neredeyse yalnızca yulafta bulunan benzersiz bir antioksidan grubuna da ev sahipliği yapar. Ek olarak pişirildiğinde selenyum açısından da yüksek değerlere sahip hale gelir (9).

 

Güncellenme Tarihi : 20.10.2023
Yayınlanma Tarihi : 26.09.2023
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..