Supplementler


Protein Tozu Ne İşe Yarar?

Protein Tozu Nedir?

Protein tozu, peynir üretimi sırasında meydana gelen peynir altı suyunun çeşitli filtreleme yöntemleri kullanarak toz haline getirilmesiyle ortaya çıkan üründür. Bu filtreleme sırasında peynir altı suyu, sahip olduğu yüksek yağ, şeker ve tuzdan arındırılır ve proteince zenginleştirilerek piyasaya “peynir altı suyu tozu” yani ‘whey proteini’ olarak piyasaya sunulur.

Protein tozları, whey ve kazein olarak 2 farklı şekilde karşımıza çıkmaktadır. Kazein, sütte %80 oranında bulunan bir bileşendir. Whey proteininden farklı olarak vücut tarafından sindirimi ve emilimi daha yavaş gerçekleşir (1).

Protein Tozu Ne İşe Yarar?

Protein tozu faydaları ile öne çıkan sporcu takviyeleri arasındadır. Protein tozu;

  • Glutatyon (vücudun su bazlı ana antioksidanı) seviyelerinin artmasına destek olur.
  • Kandaki trigliserit değerlerinin düşürülmesini destekler.
  • Kötü kolesterolün düşürülmesine, HDL yani iyi kolesterol seviyelerinin artmasına yardımcı olur.
  • Günlük almanız gereken protein miktarının eksik kalan kısmını tamamlamanıza yardımcı olur.
  • Antrenman sonrası toparlanma süresini düşürüp, aşırı antrenman sonrası oluşan semptomların azaltılmasına yardımcı olur.
  • Bağışıklık fonksiyonlarının desteklenmesine yardımcı olur.
  • Yapacağınız iyi bir egzersiz planlamasıyla var olan kas kütlenizin artmasına yardımcı olur.

Protein Tozu Nasıl Kullanılır?

Protein tozu ürünleri, hızlı emilime sahiptirler. Bu nedenle antrenman sonrası kullanımları en ideal olanıdır. Ek olarak, gün içinde herhangi bir zaman diliminde de protein açığını kapatmak amacıyla whey proteini ya da kazein proteini kullanılabilir. Bunun dışında kazein yerine whey protein kullanıyor ve yine sindirimini yavaşlatmak istiyorsanız, biraz kuruyemiş (fındık, yer fıstığı, ceviz gibi) ile birlikte tüketebilirsiniz. Kuruyemişlerin içerdiklerii yağ asitleri, whey proteinin emilimini yavaşlatacak ve insülin seviyesinin dengede kalmasına yardımcı olacaktır.

Günlük alınması gereken protein miktarı hakkında bilgi almak için “Günlük Protein İhtiyacı Ne Kadardır?” yazısını okuyabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Protein Tozu Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Protein tozu seçimi yaparken içerdiği ham maddelerin neler olduğuna ve ürünlerin hangi miktarlarda protein içerdiğine dikkat edilmelidir. Konsantre whey protein tozlarında minimum %75 ve üzeri protein içeriğine sahip ürünleri tercih etmeye özen gösterebilirsiniz. İzole protein tozlarında ise bu miktarın minimum %83 ve üzeri şeklinde olmasına dikkat edebilirsiniz.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 22.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 16.07.2018
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..