Supplementler


Protein Tozu Çeşitleri Nelerdir?

Düzenli olarak spor yapıyorsunuz ve daha hızlı kas yapmak için protein tozu kullanmak istiyorsunuz ama piyasada çok fazla protein tozu çeşidi olduğu için kafanız karışıyor.

Düzenli olarak spor yapıyorsunuz ve daha hızlı kas yapmak için protein tozu kullanmak istiyorsunuz ama piyasada çok fazla protein tozu çeşidi olduğu için kafanız karışıyor. Bu senaryo size tanıdık geldiyse, farklı amaçlar için farklı protein tipleri olduğunu öğrenmenin zamanı geldi demektir. Antrenmanlarınızdan en iyi sonucu elde etmeniz için hangi proteini ne zaman kullanacağınızı bilmeniz gerekir. Bu yazıda 7 farklı protein çeşidini ve günün hangi saatinde kullanmanızın daha doğru olacağını bulabilirsiniz.

1. Whey Konsantresi

Supplement mağazalarındaki pek çok protein tozunda bulunan en temel protein türü whey konsantresidir. Diğer protein tozlarından daha ucuz olması nedeniyle, protein tozuna yeni başlayanlar ve diyetine daha fazla protein eklemek isteyenler için uygun bir seçenektir.

Whey konsantresi antrenmandan önce ve sonra kullanılabildiği gibi, öğün aralarında atıştırmalık olarak da kullanılabilir. Antrenmandan önce alınan whey proteini, kas yıkımını azaltırken, antrenman sonrasında alındığında kas oluşumunu destekler.

Suda çözünebilen bir protein türü olduğu için hızlı kana karışır ve kandaki amino asit seviyesini yükseltir. Ancak tüketildikten 60 dakika sonra etkisi geçtiği için whey ‘hızlı’ bir proteindir. Bu yüzden spordan sonra whey proteini tüketilse bile 1 saat içinde protein ağırlıklı bir yemek yenmesi, vücudun amino asit seviyesini dengede tutması açısından tavsiye edilir.

Whey proteini kandaki insülin seviyesini diğer proteinlerden daha fazla yükselttiği için, hücrelere daha hızlı glikoz ve amino asit nüfuz etmesini sağlayarak kasların büyümesini hızlandırır. Ayrıca whey proteini, tüm protein çeşitlerine göre dışarıdan alınması gerekli olan amino asitler olan BCAA’lar (valin, isoleucine ve leucine) bakımından en yüksek değerlere sahiptir.

2. Kazein Proteini

Eğer yavaş sindirilen ve etkisi saatler süren bir protein arıyorsanız, o kazein olacaktır. Gece yatmadan önce tüketeceğiniz kazein proteini ile tüm gece boyunca vücudunuz anabolik durumda olacaktır ve uyurken vücudunuz protein sentezleyecektir.

Kazein suda çözünemediği için midede uzun süre jel halinde kalır ve tamamen sindirilerek kana karışması 5 ila 8 saat sürer. Bu yüzden kazein ‘yavaş’ bir proteindir. Bu yüzden bazı insanlar uyurken bile vücudunu beslemeye devam etmek için yatmadan önce, bazı insanlar da uzun süre midesini tok tutmak ve protein shake’ini içtikten saatler sonra bile protein almaya devam etmek için gün içinde kazein proteini alırlar.

Aynı zamanada kazeinin içerisinde yüksek oranda bulunan glutamine, bağışıklık sistemini güçlendirir ve iyileşme süresini hızlandırır.

3. Whey İzolesi

Whey izolesi en hızlı sindirilen proteinlerden biridir. Whey konsantresinden daha pahalıdır. Düşük karbonhidratlı ya da karbonhidratsız diyet yapanlar için ideal bir protein kaynağıdır çünkü içerisinde neredeyse hiç karbonhidrat ya da şeker yoktur. İzole whey proteini, antrenman öncesi ve sonrası kullanım için çok uygundur çünkü hızlıca kana karıştığı için kaslara ihtiyacı olduğu besin desteğini sağlarlar ve kasların iyileşmesini hızlandırarak, gelişmelerine de yardımcı olur.

Protein tozunun olası zararlarını öğrenmek için “Protein Tozu Zararlı Mı?” yazısını okuyabilirsiniz.


4. Hidrolize Protein

Hidrolize protein, izole protein gibi en pahalı ve en kaliteli protein kaynaklarından biridir. Diğer protein çeşitleri içinde en hızlı emilime sahip peptidleri bulunduran hidrolize proteinin anabolik etkisi çok güçlüdür. Whey proteininin hidrolize edilmesiyle elde edilir ve amino asit profili iyice küçültülerek çok daha hızlı sindirilir. Böylece whey konsantresine kıyasla sindirim sistemini hiç yormaz. Antrenmandan önce ya da sonra, veya sabah uyandıktan sonra kullanılabilir. Laktoz ve kolesterol içermez.

5. Soya Proteini

Vücut geliştirme ya da başka sporlarla ilgilenen kişilerin çok fazla tercih ettiği bir protein tipi olmasa da, vejetaryenlerin ve veganların tercih ettiği ve kullanan kişiye pek çok fayda sağlayan bir proteindir. Soya proteini, kasların iyileşme süresini hızlandıran glutamine, kan damarlarını genişleterek kaslara besinlerin daha kolay ulaşmasını ve kasların gelişmesini sağlayan arjinin ve vücut için son derece önemli amino asitler olan BCAA’lar bakımından zengindir.

Soya fasülyesinden elde edilmesinden dolayı bitkisel kaynaklı olduğu için sağlıklı bir kolesterol profiline sahiptir. Laktoz içermez ve yağ seviyesi çok düşüktür. Antioksidan etkisi bulunmaktadır. Tiroid hormonunu çalıştırdığı için metabolizmayı hızlandırır; bu da vücudunuzun yağ yakım sürecine yardımcı olmaktadır.

Whey proteini kadar hızlı bir emilime sahip olmasa da yine hızlı bir emilime sahip olduğundan antrenmandan önce ya da sonra, veya ara öğünlerde protein tüketmek istenildiğinde kullanılabilir. Gece tüketilmesi önerilmez.

6. Süt Proteini İzolesi

Süt proteini izolesi, inek sütü ile aynı proteinlere sahiptir; hem kazein hem de whey proteini içerir. Whey proteininden daha ucuzdur ama faydaları hemen hemen aynıdır. Genelde birden fazla çeşit protein içeren protein tozu karışımlarında, protein barlarında, sporcu içeceklerinde ve diğer hazır gıdalarda ve süt ürünlerinde kullanılır. Kullanıldığı ürünün protein oranını ve raf ömrünü arttırır ve ekstra bir lezzet katar.

Soya proteinine benzer olarak, süt proteini izolesinin amino asit seviyesi çok yüksektir. Protein oranı en az %90’dır. Özel bir işlemden geçirildiği için normal sütün aksine süt proteini izolesi laktoz içermez. Gün içinde kullanıma uygundur ancak gece kullanıma uygun değildir. Antrenmandan sonra kullanıldığında hızla kana karışarak kas kaybını önlemek için gerekli amino asitleri sağlar.

7. Yumurta Albümini (Yumurta Proteini)

Yüksek kaliteli ve laktoz içermeyen bir protein arıyorsanız, yumurta proteini aradığınız protein türü olabilir. Yumurta beyazında yüksek oranda albümin bulunur. Amino asit profili çok yüksek olduğu için henüz protein tozunun bulunmadığı geçmiş zamanlarda, kas kütlesi geliştirmek için en fazla kullanılan protein çeşididir. 1 adet yumurtada, 3 gramı sarısında ve 3 gramı beyazında olmak üzere 6 gram protein vardır ve en kaliteli protein kaynaklarından bir tanesidir.

Yumurta albümini toz formda bulunmaz. Daha çok karton kutuda satılır ve pişirilerek tüketilir. Vejetaryenlerin kullanımına uygundur. Pek çok protein karışımında yumurta albümini bulunur. Gün boyu rahatlıkla tüketilebilir ama gece tüketilmesi tavsiye edilmez.

Sonuç

Gördüğünüz gibi piyasada pek çok protein çeşidi bulunmaktadır. Size tavsiyemiz işe temelinden, whey konsantresi ile başlayarak elde ettiğiniz sonuçları takip etmeniz ve daha sonra ihtiyaçlarınıza göre protein tozunuza daha fazla yatırım yaparak izole ya da hidrolize proteinlerle devam etmenizdir. Eğer laktoz intoleransınız varsa whey izolesi kullanabilirsiniz. Hangi protein tozunu seçerseniz seçin, işe yaraması ve gözle görülür sonuçlar elde etmek için kendinize ve kullandığınız ürüne zaman tanıyın. Sonuçta hiçbir ürün mucizevi değildir ve sadece doğru şekilde kullanıldığında etkisini gösterecektir. Protein tozunu içer içmez etkisini ‘hissetmeniz’ mümkün olmayacaktır. En az 1-1,5 ay boyunca düzenli egzersizler eşliğinde ve düzenli beslenmeyle kullanmaya devam etmeli, aynadaki ve tartıdaki sonuçlarınızı buna göre değerlendirmelisiniz.

Protein tozu çeşitlerini inceleyip, satın almak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Güncellenme Tarihi : 22.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 25.08.2016
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..