Supplementler


Protein Shake Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

Protein Shake Nedir?

Protein shake, protein ve diğer makro besinlerin alımının kolaylaştırılması amacıyla özellikle sporcular tarafından kullanılan karışımlardır. Ana bileşeni protein tozu olan bu karışımlar, hedefe ve damak zevkine göre yulaf ezmesi, muz, yumurta vs. gibi besinler kullanılarak hazırlanabilir.

Protein Shake Yararları Nelerdir?

  • Açlık hormonlarını etkileyerek iştahı azaltabilir. Ayrıca, daha uzun süre tok hissetmeye yardımcı olarak daha az yemeye ve vücut yağının azalmasına katkıda bulunur (1).
  • Proteinin sindirimi ve metabolize edilmesi için çok fazla enerji gerektiğinden, protein shakeler metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur (2).
  • Günlük protein alımını artırarak göbek ve bel çevresindeki yağların azalmasına yardımcı olur (3).
  • Kilo verme diyeti sırasında tüketilen protein karışımları, kas kaybını ve metabolik yavaşlamayı önlemeye yardımcı olur (4).
  • Kilo verdikten sonra yeniden yağlanarak kilo almayı engellemeye çalışır (5).

Protein shake hakkında detaylı bilgi almak, protein shake nasıl yapılır öğrenmek ve protein shake tariflerini incelemek için "Protein Shake Nedir, Nasıl Yapılır?" yazımızı inceleyebilirsiniz.

En İyi Protein Nasıl Seçilir?

En yüksek biyolojik değere sahip olan proteinler, kas gelişimi açısından en çok faydalı olabilecek proteinler olarak kabul edilir. Bununla birlikte, biyolojik değeri yüksek olan proteinlerin sindirimi, kullanımı ve vücutta tutulması diğerlerine kıyasla çok daha iyidir.

Whey protein oldukça yüksek bir biyolojik değere sahiptir. Bu da, bütün esansiyel ve esansiyel olmayan amino asitleri içerdiği ve doğada bulunan en yüksek dallı zincirli amino asit içeriğine sahip olduğu anlamına gelir. Whey proteinin biyolojik değeri yaklaşık 104’tür. Bir sonraki en yüksek biyolojik değere sahip protein ise 100 ile yumurtadır. Ek olarak tam yağlı sütün biyolojik değeri 91, kazeinin 77, sığır etinin 80, soyanın 74, buğdayın 54 ve fasulyenin 49’dur (6).

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 23.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 18.02.2019
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..