Protein Barın Yararları Nelerdir?

Protein Bar Nedir?

Protein bar, kas kütlesini artırmak isteyen ve yağ alımını azaltarak daha fazla protein elde etmeyi amaçlayanlar için hızlı ve kolay bir yoldur. Yüksek proteinli diyetlerde birçok sağlık ve performans avantajı da sağlamaktadır. Amerika genelinde ve diğer birçok ülkede protein alımı oldukça düşüktür.

Yüksek yoğunlukta egzersiz yaparken artan protein ihtiyacından dolayı, sporcuların hareketsiz bir insana oranla günde iki kat daha fazla protein ihtiyacı olmaktadır. Özellikle bu grup için protein bar iyi bir seçenek sunmaktadır.

Protein bar yapımı birçok farklı içerik ile gerçekleşebilmektedir. Lifli içeriklerin tercih edilmesi, sağlanan faydayı artırabilmektedir.

Protein Bar Yararları

Protein bar, kaslarda yüksek protein sentezi sağlayabilmektedir. Kaslardaki protein sentezi, kas büyümesi, onarımı ve bakımını hızlandırması nedeniyle antrenman yapan (veya egzersiz yapmayan fakat ihtiyacı olan) herkes için gereklidir. Kas lifleri özellikle egzersiz yaparken hasar görebilir ve iltihaplanabilir.

En iyi protein bar kullanım metodu egzersiz sonrasıdır. Çünkü kaslarda yüksek protein sentezi oranı ve güç artışı sağlayabilmektedir.

Protein barlar yağsız kütlenin artmasına yardımcı olabilir. Yağsız kütle denildiğinde, çoğunlukla kas kütlesi kastedilmektedir. Açıktır ki, kaslarda protein sentezini artırarak, kas kütlesi oluşumu hızlandırılabilmektedir.(1)

Protein barlar yoğun bir antrenman sonrasında kasların iyileşmesine katkıda bulunabilmektedir. Direnç egzersizinin yoğunluğuna bağlı olarak vücudun iyileşmesi biraz zaman alabilmektedir. Çalışmalar, proteinin egzersiz sonrası iyileşmede önemli bir rol oynayabildiğini göstermiştir.

Spordan sonra protein bar tüketilmesi vücut yağında azalmaya neden olabilmektedir. Proteinin kilo kaybına ve daha spesifik olarak yağ kaybına yol açabileceği üç farklı yol vardır. Kalori açığı yaratmak için metabolizma hızını artırabilmektedir. Açlığı önleyerek tokluğu artırmaktadır. (2) Protein, açlık hormonu olarak bilinen grelin düzeylerini düşürmektedir.

Protein barlar iştahı azaltır (grelini düşürerek tokluk hissi yaratır). 2011'de yapılan bir çalışmada, whey proteininin grelin üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu bulunmuştur.

Protein barlar kan şekerini stabilize eder. Kan şekerini stabilize etmek birçok nedenden ötürü önemlidir, aşırı yemeyi önler ve diyabet hastalarına yardımcı olur. 1997 tarihli bir çalışmada, whey proteininin faydaları ve bunun kan şekeri düzeylerine olan etkisi incelenmiştir. Sonuç olarak whey proteinin tüketim sonrası kan şekerini stabilize ettiği bulunmuştur.

Protein barlar, kalp sağlığını geliştirmeye ve diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabilmektedir. (3) Çalışmalar, proteininin diyabet, obezite, inme ve benzeri durumlar gibi metabolik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabileceği teorisini desteklemektedir.

Yüksek lifli protein barlar kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilmektedir. 2001 yılında yapılan bir çalışmaya göre, hipertansiyonu olan kişilerde protein ve lif bakımın yüksek bir diyetin kan basıncını azaltabildiği görülmüştür (protein barları her ikisini de içerir).

Evde protein bar yapımını öğrenmek için “Protein Bar Nedir, Evde Nasıl Yapılır?” yazısını okuyabilirsiniz.

FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..