Probiyotik Nedir, Faydaları Nelerdir?

Probiyotik Nedir?

Probiyotikler insanlar için iyi olan özellikle de sindirim sistemimiz için önemli olan canlı bakteriler ve mayalardır. İnsanoğlu bunları genellikle, hastalığa neden olan mikroplar olarak düşünür. Ancak vücudumuz hem faydalı hem de zararlı olan bakterilerle doludur. Bu bakteriler arasında probiyotikler genellikle, "iyi" veya "yararlı" bakteriler olarak adlandırılırlar, çünkü bağırsaklarımızın sağlıklı kalmasına yardımcı olurlar.

Probiyotikleri, supplement piyasasında probiyotik kapsül, probiyotik tablet ve probiyotik şase şeklinde bulabilirsiniz, doğal olarak probiyotik içeren besinler arasında ise yoğurt, kefir vb. gibi bazı süt ürünleri yer almaktadır. Bu seçenekler arasında sizin seçiminiz probiyotik takviyesi yönünde olacak ise, tercihinizi kulandığınız takviyenin formu mide asidi tarafından heba edilemeyecek ve direkt olarak ilgili bölüme ulaşabilecek yapıda olan bağırsakta çözünen probiyotik ibareli probiyotik içeren ilaçlar yönünde kullanın. Doktorlar genellikle sindirim problemlerine yardımcı olmaları için probiyotik tüketimini önermektedirler.

Probiyotik Faydaları Nelerdir?

Araştırmacılar probiyotiklerin tam olarak nasıl çalıştığını anlamaya çalışmaktadırlar. Probiyotiklerin sizi sağlıklı tutabilmesinin bazı yollarına gelecek olunursa:

  • Vücudunuzdaki "iyi" bakterileri kaybettiğinizde, örneğin antibiyotik aldıktan sonra, probiyotikler kaybedilen bu bakterilerin yerini alabilir.
  • Vücudunuzun gerektiği gibi çalışmasını sağlamak için "iyi" ve "kötü" bakteri dengesini sağlamaya yardımcı olabilirler.

Diğer şeylerin yanı sıra, probiyotikler bağırsak hareketlerini kontrol eden sinirleri etkileyerek bağırsağınız üzerinden yiyecek göndermeye yardımcı olur. Araştırmacılar hala belirli sağlık problemleri için en iyi olanı bulmaya çalışmaktadırlar. Probiyotiklerin tedavi ettikleri bazı genel durumlar şunlardır:

  • İrritabl bağırsak sendromu (IBS)
  • İnflamatuvar bağırsak hastalığı (IBD)
  • Enfeksiyöz ishal (virüsler, bakteriler veya parazitlerden kaynaklanan)
  • Antibiyotiklerin neden olduğu ishal

Probiyotiklerin vücudunuzun diğer bölümlerindeki problemler için de yararlı olduğunu gösteren bazı araştırmalar da vardır. Örneğin, bazı insanlar:

  • Egzema gibi cilt rahatsızlıkları
  • İdrar ve vajinal sağlık
  • Alerjileri ve soğuk algınlığını önleme
  • Ağız sağlığı

Gibi konularda da probiyotiklerin yardımcı olduğunu belirtmektedirler.

Probiyotik Çeşitleri

Birçok bakteri türü probiyotik olarak sınıflandırılmıştır. Hepsinin farklı yararları var, ama çoğu iki gruptan geliyor. Bu nedenle size en iyi şekilde yardımcı olabilecek olanın hangisi olduğunu öğrenmek adına doktorunuza danışmanız sizin için daha faydalı olacaktır.

Lactobacillus: Bu en yaygın probiyotik olabilir. Yoğurt ve diğer fermente gıdalarda bulacağınız bir türdür. Farklı suşlar ishal halinin iyileşmesine ve sütün içindeki şeker olan laktozu sindiremeyen kişilere sindirim evresinde yardımcı olabilir.

Bifidobacterium: Bazı süt ürünlerinde bulabilirsiniz. İrritabl bağırsak sendromu (IBS) ve diğer bazı rahatsızlıkların semptomlarını hafifletebilir.

Saccharomyces boulardii, probiyotiklerde bulunan bir probiyotik maya bileşenidır. İshal ve diğer sindirim problemleriyle savaşmaya yardımcı olur.

Özellikle süt ve süt ürünlerine karşı görülen gıda intoleransının ne olduğunu öğrenmek için “İntolerans Nedir?” yazısını mutlaka okuyun!

FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..