Supplementler


Kompleks Amino Asit Nedir?

Kompleks Amino Asit Nedir?

Kompleks amino asit takviyeleri; vücudun, yaşamsal fonksiyonlarını sürdürebilmesi adına ihtiyaç duyduğu proteinlerin yapı taşları olan amino asitleri içerisinde bulunduran supplementlerdir. Kompleks amino asitlerin en büyük avantajı, gerekli olan tüm amino asitleri tüketiciye bir arada sunmasıdır.

Sıvı ve kapsül formda sunulan kompleks amino asit takviyeleri, kas gelişimi ve toparlanma sürecini hızlandırmak için tercih edilebilir.

Kompleks Amino Asit Faydaları Nelerdir?

Kompleks amino asitlerin sağlığa olan faydalarını 4 madde ile sıralayabiliriz (1).

Ruh Hali ve Uyku Bozukluklarını Düzenleyebilir

Serotonin; ruh hali, davranışlar ve uykunun düzenlenmesinde görev alan bir bileşendir. Kompleks amino asitleri oluşturan maddelerden biri olan triptofan ise vücutta serotonin üretimine destek olan bir maddedir. Bu nedenle dolaylı olarak triptofan içeren kompleks amino asit takviyesi almak, ruh halini düzeltebilir ve uyku bozukluklarını iyileştirerek uyku kalitesini artırabilir.

Egzersiz Performansını İyileştirebilir

Kompleks amino asit takviyeleri; kas yorgunluğunu azaltmak, egzersiz performansını iyileştirmek ve egzersiz sonrası kas toparlanmasını hızlandırmak amacıyla sıklıkla kullanılan ürünlerdir. Bu konuda yapılmış araştırmalar da söz konusu faydaları destekler niteliktedir. Örneğin 16 sporcu üzerinde yapılan araştırmalar, amino asit takviyesinin spor performansını artırıp kas iyileşmesini hızlandırdığını ve kas ağrısını azalttığını göstermektedir (2).

Kas Kaybını Önleyebilir

Kas yıkımını önlediği ve yağsız vücut yağını koruduğu düşünülen kompleks amino asitler, özellikle yaşlı yetişkinler için oldukça önemlidir. 22 yaşlı yetişkin üzerinde yapılan çalışmalar, 10 gün boyunca 15 gram esansiyel amino asit takviyesi alanlarda kas protein sentezi korunurken plasebo grubunda %30 oranında azaldığı gözlenmiştir (3). Aynı durumun sporcular için de bir avantaj olduğu, amino asit kullanımının yağsız vücut kitlesini korumada etkili olduğu düşünülmektedir.

Kilo Kaybına Destek Olabilir

Bazı çalışmalar, kompleks amino asit takviyelerinin kilo kaybını desteklemede etkili olabileceğini göstermektedir. Direnç eğitimi alan 36 erkek üzerinde yapılan araştırmalar, günde 14 gram amino asit almanın whey protein ve benzeri spor içeceklerine kıyasla vücut yağ yüzdesini daha fazla azaltabileceğini göstermektedir (4). Ancak bu konuda kesin bir yargıya varabilmek için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 23.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 25.03.2019
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..