Supplementler


Karnitin Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

Karnitin Nedir?

Karnitin; kalp ve kardiyovasküler sistemi destekleyen, sporcuların performanslarını optimize eden, yağların kolay ve hızlı yakımını sağlayan bir bileşendir.

L-karnitin hücrelerde enerji üretimi için kritik bir önem taşımaktadır. Yağı, yağ asitlerine dönüştürüp enerjinin üretildiği mitokondriyal iç zara ulaştırır. Bu bileşen olmadan, normal yağ yakımı gerçekleşemez.


Karnitinin Faydaları Nelerdir? 

Kardiyovasküler Yararları Vardır

L-karnitinin kardiyovasküler sistemi desteklediği araştırmalarla gösterilmiştir. Kalbin ihtiyaç duyduğu metabolik enerjinin % 70'i yağ asitleri tarafından sağlanır. Vücutta başka hiçbir organın daha yüksek L-karnitin konsantrasyonu yoktur. (1)


Yağ Metabolizması ve Kilo Kaybı Açısından Etkilidir

Yetişkin ve obez kişiler üzerinde yapılan araştırmalar, L-Karnitin takviyesinin vücuttaki yağ oranını azaltabileceğini göstermektedir. Birçok araştırma sonucunda katılımcıların ortalama 1,3 gram kilo kaybettiği gözlemlenmiştir (2). Öte yandan sağlıklı ve genç yetişkinler üzerinde aynı etkiyi gösterip göstermediğine dair daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır. 

Karnitinin zayıflama sürecindeki rolünü detaylı öğrenmek için “Karnitin (Yağ Yakıcı) Zayıflatır Mı?” yazısını okuyabilirsiniz.

Beyin Sağlığını İyileştirebilir

L-karnitin ile ilgili birçok güncel çalışma bellek ve duygudurumda yaşa bağlı değişiklikleri engellediği ya da en azından yavaşlattığı sonuçlarına ulaşmıştır. Alzheimer başta olmak üzere, beynin işlev bozukluklarını kapsayan hastalıklarda, beyin fonksiyonlarını iyileştirebileceği görülmüştür. L-Karnitin takviyesinin hastaların semptomlarını iyileştirebildiği gibi sağlıklı bireylerde de genel beyin işlevlerinde olumlu etkileri olduğu düşünülmektedir (3). 


Tip 2 Diyabet Semptomlarını İyileştirebilir

Anti-diyabetik ilaçlar kullanan hastalar üzerinde yapılan araştırmalar, L-Karnitin takviyesinin kan şekeri seviyesini düşürebileceğini göstermiştir. Bu da tip 2 diyabet hastalığının semptomlarını iyileştirebileceğini düşündürmektedir (4).


Kas Ağrılarını Azaltabilir

Kan akışını hızlandırıp kaslara oksijen tedarikini sağlayan L-Karnitin, bir yandan nitrik oksit üretimini de artırarak egzersiz sonrasında kaslarda oluşan yorgunluğun ve ağrısının azaltılmasında etkili olabilir (5). Dolayısıyla L-Karnitin takviyesinin dolaylı olarak da olsa egzersiz performansını olumlu yönde etkilediği söylenebilir. 


En İyi Karnitin Kullanım Şekli

Bilimsel literatürün çoğunluğuna göre 1 ila 4 gram L-karnitin, etkili dozlar olarak kaydedilmiştir. Beyin ve duygudurum biyoyararlanımı için çalışmalar günde 1 ila 3 gram asetil L-karnitin almayı önermektedir (6).


Güncellenme Tarihi : 7.10.2021
Yayınlanma Tarihi : 12.11.2018
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..