Supplementler


Kardiyovasküler Egzersizler Nelerdir?

Yazar: Can Özçoban

Kardiyovaküler Egzersiz Ne Demektir?

Kardiyo kelimesi kalple ilintili bir kelimedir.Kardiyovasküler antrenmanlar kalp hızını yükselten, kan dolaşım sisteminin işlevini geliştiren egzersiz modelidir.Gündelik hayatta nabzımızı yürürken,poşet taşırken,ev işleri yaparken ya da çocukların peşinden koşarken yükseltir dinlenik nabzın üstüne çıkarırız.Bu sayede birkaç kalori daha sarfederek bazal metabolizmaya destek olmuş oluruz.

Kardiyovasküler egzersiz belirli bir sürede belirli bir ritime sadık kalarak uygulanan hareketler bütünüdür.Fakat burda önemli olan işlevlerini iyileştirecek kadar kalbe ve akciğerlere meydan okumadır.Yani birşeyin kardiyovasküler egzersiz olarak tanımlamak için biraz sınırların dışına çıkmalı ve solunum kapasitenizi artıracak hareketler olmalıdır. Burada önemli olan kısım kişi doğru nabızda kardiyo yaptığını nasıl belirleyebilir? sorusu olmalıdır.

Kardivasküler Egzersizler Kaç Kalori Yakar?

Uzun zamandır kullanılan yaşa göre kalp atım hızı belirlenmesi birçok araştırmada kişilerin egzersiz geçmişleri göz önüne alındığında yanlış sonuçlar doğurduğundan kullanılması gereken en önemli formül konuşma testidir: Kısa cümlelerde bile konuşmakta zorlanıyorsanız, bu muhtemelen aktivitenin kardiyo egzersizi olarak nitelendirilmesi için doğru aralıkta olduğunuz anlamına gelir.Kişinin hangi kardiyovasküler egzersizde kaç kalori yaktığı egzersiz süresi,hızı,yoğunluğu, yaşı ve kas kütlesinin miktarına göre değişkenlik gösterir (2).

Aşağıdaki veriler ortalama olarak alınmıştır (3), 

Egzersiz

55 KG

 

70 KG

 

85 KG

 

Koşu        

650

808     

965

Su Topu   

566

703     

839

Bisiklet    

480

596

710

Jimnastik

480

596

710

Merdiven çıkma     

453

562

671

İp atlama

450

 562  

 671

Sabit bisiklet   

 420

 520 

 622

Kürek     

420

520

622

Aerobik dans     

 396

492

587

Yüzme

396

492

587

Jogging   

396

492

587

Doğa yürüyüşü

340    

421

514

1) Koşu

İster yürüyüş bandında ister sahilde istersen evde. Fazladan ekipman gerektirmeyen en temel kardiyovasküler egzersiz koşmaktır.Dışarda koşmak isteyenler uygun teri emen kıyafetler ve koşu ayakkabı tercih etmeleri önemlidir.

2) Su topu

Su topunda hem yüzerek hem de sıçrama hareketleriyle kardiyovasküler antrenmanınızı çeşitlendirebilirsiniz.

3) Bisiklet

Bisiklet küçük yaşlarda insanın motor becerisini geliştiren en keyifli araçtır.Sahilde,ormanda ve güvenli alanlarda kaskınızı ve yaralanmanızı önleyecek ekipmanlarınızı giyip hem kardiyovasküler bir çalışma yapmış olursunuz hem de gideceğiniz yere sıfır maliyetle ulaşırsınız!

4) Jimnastik

Jimnastik tüm spor branşlarının temelini oluşturur. Vücut ağırlığımızla yaptığımız kardiyovasküler bir çalışma olduğu gibi bir çok eklemin hareket açıklığının da artmasına yardımcı olur.

5) Merdiven çıkma

Benim en çok sevdiğim kardiyovasküler çalışma merdivendir, bacak kaslarının sıkılaşmasına da çok fazla katkısı var.Diz eklem problemi olanlar mutlaka doktora danışarak egzersiz planlarına eklemeleri gerekir.

6) İp atlama

Hem eğlenceli hem de dilediğiniz heryerde yapabileceğiniz bir kardiyovasküler egzersiz.Kendinize sayı hedefi koyarak her atlayışınızda çıtanızı yükseltip rekabet edebilirsiniz.

7) Sabit bisiklet

Genelde spor salonlarında veya evde kullanmaya uygun versiyonları da bulunur.Dışarda bisiklet sürme imkanınız olmadığında programınıza eklemeniz gereken önemli bir egzersiz, tabii ki doğru tempoda olduğunuza emin olun devir,direnç düzeyi gibi bilgileri ekranda takip etmenizi öneririm.

8) Kürek

Sırt, kol ve bacak kaslarınızı aynı anda çalıştıran mükemmel bir çalışma. programınızda sık sık bulunması gereken yine kendinize katedilen metre hedefi koyarak rekabet edebileceğiniz bir egzersiz türü.

9) Aerobik dans

Genelde kadınlar daha çok seviyor gibi görünse de dans etmek hem fiziken hem de ruhen iyi hissetmemizi sağlar.Tabii ki bir ritme bağlı kalmak şartıyla.

10) Yüzme

Suya karşı direnç göstermek ve ilerlemek çok keyifli!.İmkanınız oldukça sık sık egzersiz programınıza ekleyin.

11) Jogging

Koşu temponuzu düşürüp daha uzun sürelerde yapabileceğiniz bir egzersiz.

12) Doğa yürüşü

Oksijen şart! Bol bol yürüyün ve sağlıklı kalın.

 

 Can Özçoban

 

 

Can Özçoban, reformer pilates, vücut geliştirme ve fitness dallarında kendini kanıtlamış bir sporcu. Basketbol ve fitness ile 19 yıldır ilgilenen Can, şimdilerde antrenörlük yaparak deneyimlerini öğrencilerine aktarıyor. Sporcu, basketbol lisansına, Fitness federasyonu antrenörlük, Cimnastik federasyonu pilates antrenörlüğü eğitim sertifikalarına sahip. Can, sporcular için verdiği gerçekçi önerilerle Supplementler Bilgi Bankası’nda sizinle buluşuyor.

 

 

 

Güncellenme Tarihi : 20.12.2021
Yayınlanma Tarihi : 15.04.2020
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..