Supplementler


Karbonhidrat Tozu Kilo Aldırır mı?

Karbonhidrat Tozu Nedir?

Karbonhidrat tozları, kilo almanıza ve kas inşa etmenize yardımcı olabilecek besin takviyeleridir. Karbonhidrat tozu takviyeleri genellikle su veya süt ile karıştırılabilen, toz haline getirilmiş formda bulunur. Eğer kas kazanarak kilo almaya çalışıyorsanız, genel kalori alımınızı arttırmalı ve yeterli miktarda protein tüketmelisiniz.

Kilo Alma Süreci ve Karbonidrat Tozu

Kilo almak için vücudunuzun normal işleyişinden daha fazla kalori tüketmeniz gerekir. Bununla birlikte, ne kadar fazla yemek yemeniz gerektiği kişiden kişiye göre değişebilir. Karbonhidrat tozu ya da diğer adıyla gainer, kilo alma konusunda zorluk çeken kişilerin kullanımına uygun, yüksek kalorili bir takviyedir.(1) Protein takviyelerine benzer şekilde, kilo aldırıcı takviyelerin de sihirli bir etkisi bulunmamaktadır. Bu takviyeler yalnızca bazı kişiler için daha fazla kalori almanın uygun bir yoludur. 

Sağlıklı kilo almanın pek bilinmeyen yöntemlerini öğrenmek için “Kilo Almanın Az Bilinen Yolları” yazısını okuyabilirsiniz.

Karbonhidrat Tozu İşe Yarıyor mu?

Muhtemelen bu sorunun cevabı hakkında bir fikriniz vardır. Kilo alma sürecinde kalori alımını artırmanız gerektiğinden kısaca bahsettik. Karbonhidrat tozu da yüksek kalori sağladığından, bu süreçte işe yaradığını düşünmeniz oldukça normal görünmektedir. Ama bu sorunun cevabı hem evet hem de hayır. Kütle kazanımı iki anlama gelir: kilo alma ve kas kütlesi oluşturma.(2) Yukarıdaki soruyu cevaplarken bu iki kategoriyi ayrı ayrı değerlendirebiliriz.

Karbonhidrat Tozu Kilo Almaya Yardımcı Olur mu?

Kilo almak için, yaktığınızdan daha fazla kalori almanız gerekir. Yani, günün sonunda eğer bir kalori fazlalığı yaratamıyorsanız bir kilo dahi almanız pek mümkün değildir. Kilo almak için vücudunuzun 2600 kaloriye ihtiyaç duyduğunu varsayın. Yaklaşık 1250 kaloriden oluşan bir gainer karbonhidrat tozu tüketiyorsunuz ama geriye kalan hala 1350 kalori var. Eğer bu kalorileri bir şekilde tüketmiyorsanız kilo almanız gerçek anlamda bir hayaldir. Dolayısıyla karbonhidrat tozu sizin kilo almanızı sağlamaz fakat bu süreçte size fazlasıyla yardımcı olur. Kilo almak için çok kısa sürede ve pratik bir şekilde kalori tüketmenizin kolay bir yoludur. Kısaca karbonhidrat tozunun kendisi kilo aldırmaz, fazladan kalori almanızı sağlayarak bu sürece destek olur.

Karbonhidrat Tozu Kas Kütlesi Kazanımına Yardımcı Olur mu?

Kas kütlesi oluşturmak için, yine kalori fazlalığı yaratmanız gerekir. Ama en önemli şey günlük protein gereksinimlerinizi karşılamak ve spor salonunda yoğun olarak çalışmaktır. Bu ikisi olmadan, kaslarınızın büyümesi imkansıza yakındır. Kütle kazanmak için fazla kalori ve özellikle protein tüketmeniz gerektiğinden, kilo aldırıcı gainer yine bu ihtiyaçları karşılamanın kolay bir yoludur.

Ama protein açısından karbonhidrat tozu tek başına yeterli miktarı sağlamaz. Bir servisinde maksimum 30-40 gram protein bulunur. Fakat kas inşa etmek için vücut ağırlığının kilogramı başına en az 0,8 gram protein gerekir. Yani 100 kilo olan bir kişinin günlük protein ihtiyacı 80 gramdır ve tek başına kilo aldırıcı toz bu miktarı karşılayamaz. Dolayısıyla karbinhidrat tozu yine direkt olarak kas gelişimini sağlamaz fakat bu süreçte yardımcı bir takviye olarak kullanılabilir. Son olarak sağlıklı şekilde kilo almak ve kas kütlesi oluşturmak için mutlaka egzersiz yapmanız önerilir.(3)

FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..