Supplementler


Hidrolize Protein Nedir?

Hidrolize Protein Nedir?

Çoğu protein tozu kompleks ve uzun zincirli amino asitler içerir ve bunların etkisini göstermesi yeterince hızlı değildir. Bu yüzden sporcular, antrenmandan saatler sonra bile midelerinde protein sentezleme görevini yerine getirememiş amino asitlerle baş başa kalırlar ve yeni kas gelişimi fırsatı da kaybolmuş olur.

Günümüzde bu problemlerle uğraşmanın yerini artık çok hızlı şekilde kana karışan ve devrim yaratan bir buluşun eseri olan hidrolize proteinler aldı.

Hidrolize whey proteini enzimatik hidroliz tekniği ile konsantre whey proteini veya izole whey proteininden üretilir. Bu üretim tekniği ile proteindeki peptit bağları ayrıştırılarak, proteinin önceden sindirilmiş gibi hareket etmesi sağlanır. Böylece hidrolize whey proteini ve içerisindeki amino asitler vücut tarafından çok daha hızlı emilir ve çok hızlı şekilde kana karışarak protein sentezler.

Hidrolize Protein Kas Gücünde Artış Sağlıyor

Miami, Florida’da düzenlenen ve prestijli bir konferans olan American College of Sports Medicine’da, bir araştırmanın sonuçları açıklandı. Ünlü bir supplement üreticisinin sponsor olduğu bu araştırmada, markanın hidrolize whey ürünleri ile kas gücüne olan etkisinin ölçüldüğü bir deneyin sonuçları herkesi çok şaşırttı. O zamana kadar sadece laboratuvar ortamında jenerik ürünlerle yapılan deneylerin sonuçlarını incelemek mümkünken, ilk kez bir markaya ait bir protein tozu ile deney yapılıyordu. (1)

Bu araştırmada deneyimli vücut geliştiriciler 1 ay boyunca haftanın 6 günü üst ve alt gövdelerinin gücünü test etmeye yönelik egzersizler yaptılar. Deney süresi boyunca hidrolize whey proteini kullanan deneklerin kas güçleri ve dayanıklılıkları ölçüldüğünde, 15 günün sonunda %24 artış ve araştırmanın sonunda ise %32 artış görüldü. Kas güçlerinde artış olduğu gibi kas kütlelerinde artış ve yağ oranlarında da azalma görülmüştür. (2)

Sonuç olarak, hidrolize proteinlerin, antrenmandan hemen sonra kullanıldığında katabolik etkiyi azaltarak kısa sürede kasları onarmada etkili olduğu düşünülmektedir.

Protein çeşitlerinden izole proteinin ne olduğunu öğrenmek için “İzole Protein Nedir?” yazısını okuyabilirsiniz.

Güncellenme Tarihi : 14.12.2021
Yayınlanma Tarihi : 24.08.2016
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..