Göbek Eritmek İçin Cla mı Karnitin mi?

CLA ne işe yarar sorusunun cevabı olarak; Kırmızı ette sıklıkla bulunan esansiyel yağ olan konjuge linoleik asit (CLA) olarak, yağ yakmanıza ve yağsız kas kütlesi inşa etmenize yardımcı olan bileşiktir diyebiliriz. CLA, özellikle bel bölgesindeki yağları yakmada, dolayısıyla göbek eritme için oldukça faydalı olduğu belirtilen bir yağ asididir. Bir amino asit olan karnitin vücudunuzun hücreleri için de yağ yakmasına yardımcı olmaktadır, ancak karnitin amino asidinin başlı başına bir yağ yakıcı olarak etkinliğini gösteren çalışmalar yeterli değildir. Karnitin, yağ asidi taşınması için elzem bir amino asit olmaya devam ederken, vücudunuzun diğer amino asitlerden karnitini sentezleme kabiliyeti, onun karnitin olarak tüketimini gereksiz kılmaktadır. Bu sebeple herhangi bir besin takviyesi kullanmadan önce mutlaka bir sağlık uzmanına danışın.

Konjuge Linoleik Asit (CLA)

CLA, et ve süt ürünlerinde bulunur, ancak en yoğun olarak bulunduğu besin kırmızı ettir. CLA, vücudunuzun enerji için kolay kullandığı hesaba katılan birçok yağdan daha düşük bir erime noktasına sahiptir. CLA, Birleşik Devletler Süt Konseyi tarafından yapılan bir sunumu takiben Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından güvenli bir madde olarak kabul edilmiştir. CLA'nın yağsız vücut kütlesini geliştirdiği, yağ kütlesini azalttığı ve hatta kanserle savaşmaya yardım etme gibi CLA faydaları rapor edilmiştir.

CLA'nın yağsız vücut kütlesini geliştirdiği, yağ kütlesini azalttığı ve hatta fareler üzerinde yapılan araştırmalarda kanserle savaşmaya yardım ettiği gözlemlenmiştir. (1, 2)

Bazı araştırmalarda CLA içeren yiyecek tüketiminin Tip 2 diyabet ve kanser gibi rahatsızlıkların oluşma riskini azalttığı gözlemlenmiştir. (3, 4)

Gıda Takviyesi Olarak CLA

CLA'yı et ve süt ürünlerinden alırken, vücut kompozisyonunuz üzerinde fark edilebilir bir etki yaratmak için yiyeceğiniz besinlerden aldığını CLA miktarı, diyette herhangi bir etki yaratamaz. Diğer yandan CLA takviyesi kullanmak ise, başka bir hikayedir. "Beslenme Dergisi" nde yayınlanan 2000 yılında yapılan bir çalışmada, CLA takviyesinin tüm çalışma katılımcılarında vücut yağ düzeylerini düşürdüğü gösterilmiştir. Bu nedenle CLA yağ yakıcı olarak kullanımı uygun olabilecek bir bileşen olarak karşımıza çıkar. Bazı vakalarda, CLA takviyesinin "Lipidler" de 2009 yılında yayınlanan bir çalışmasına göre, tümör büyümesi oranını düşürdüğü de gösterilmiştir.

Bir çalışmada kilo vermek için günlük günde en az 3 gram CLA alımının gerekli olduğu belirtilmiştir. (5) Ancak yan etkileri olabileceği için ürünlerin kullanma talimatında yazan miktardan fazla alınmaması önemlidir.

CLA’nın zayıflama sürecindeki rolünü detaylı öğrenmek için “CLA (Yağ Yakıcı) Zayıflatır Mı?” yazısını mutlaka okuyun!

Karnitin (L-Carnitine)

Karnitin Nedir? Karnitin, bir amino asittir ve genellikle karaciğer ile böbreklerimizde, lisin ve metiyonin amino asitlerinden yeterli miktarda sentezlenmektedir. Günlük ihtiyaçlarınız için yeterince sentez yaptığımız için karnitin tüketimi elzem olarak sınıflandırılmaz. Karnitin, et ve süt ürünleri dahil olmak üzere tüm protein kaynaklarında da bulunmaktadır. Karnitin, vücudunuzdaki çeşitli hücresel yapılarda enerji için yağların taşınmasının ve parçalanmasının düzenlenmesi için gereklidir. Benzersiz bir bozukluğunuz veya patolojiniz olmadıkça, diyetinizde ekstra karnitin tüketimine yer verme gereksinimiz yoktur.

Gıda Takviyesi Olarak L Karnitin

Pek çok takviye şirketi, yağ yakımı takviyelerinin içeriğinde l karnitin amino asidine yer verirken, bir yağ kaybı ajanı olarak karnitinin etkinliğini desteklemek için kanıt bulunmamaktadır. Yetersiz karnitin alımı sonuçlarında, takviyenin bir etkisi olabilir. Yaşlandıkça, amino asitleri işleme ve sentezleme yeteneğiniz azalır ve bu çeşitli biyokimyasal fonksiyonları sınırlayabilir. Yaşlı hastalarda, Amerikan Klinik Beslenme Dergisi'nde 2007 yılında yayınlanan bir çalışmasında, karnitin takviyesinin hem zihinsel hem de fiziksel yorgunluğu azaltmada olumlu bir etkisi olduğu belirtilmiştir.

Obez ya da yaşlı kişiler üzerinde yapılan bir çalışmada L-karnitin kullanımının kilo vermeye yardımcı olduğu görülmüştür. (6) Ancak l-karnitinin yağ yakımı üzerindeki etkilerinin tam olarak anlaşılması için daha çok çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Karnitinin zayıflama sürecindeki rolünü detaylı öğrenmek için “Karnitin (Yağ Yakıcı) Zayıflatır Mı?” yazısını okuyabilirsiniz.

L Karnitin ve CLA Kıyaslaması

CLA yağ kaybını sağlamaya ve yağsız kas kütlesini korumaya yardımcı olurken, karnitinin böyle bir etkisi bulunmamaktadır. CLA güçlü bir anti-enflamatuardır, ancak karnitinde aynı durum söz konusu değildir. CLA elzemdir, ancak karnitin elzem bir bileşik değildir. Bir çeşit karnitin eksikliğiniz olmadıkça, karnitinin herhangi bir amaç için bir tamamlayıcı olarak dahil edilmesini destekleyen bir kanıta rastlanmamıştır. CLA’nın diyet yaparken, yağsız kas kütlesini korumak ve yağsız doku yerine yağ kaybetmeyi sağlamak için faydalı bir yağ asidi olduğu belirtilmektedir.

FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..