Glutamin Nasıl Kullanılır?

Glutamin Nedir?

Glutamin, protein elde etmek için kullanılan bir amino asittir. Kas gücü, dayanıklılık ve iyileşme süreci için glutamin oldukça önemlidir.(1) Glutamin genellikle kan dolaşımında büyük miktarlarda bulunur ve nitrojen üretimine yardımcı olur. Her ne kadar glutamin vücutta yapılıyor olsa da ve besin kaynaklarından temin edilse de, özellikle vücudunuz stres altındayken bağışıklık sistemindeki bazı hücreler, düzgün bir şekilde çalışmaya devam etmek için daha fazla glutamin seviyelerine ihtiyaç duyabilir. Bu gibi durumlarda glutamin takviyesi kullanımı ön plana çıkar. 

Glutamin Nasıl Kullanılır?

Glutamin takviyesi kullanmaya başlamadan önce dokturunuza danışmalısınız. Yeterince glutamin içeren besinler tüketmiyorsanız veya vücudunuzun, artan stres nedeniyle ek glutamine ihtiyaç duyduğunu düşünüyorsanız doktorunuza ayrıntılar hakkında daha fazla bilgi verin. Glutamin kullanım şekli, hangi durumdan dolayı glutamin takviyesi kullandığınıza göre değişir.(1) Genel olarak, kullanılan takviyenin dozu günde 5 gr ila 10 gram olur ve günde üç farklı zamanda alınır. Ancak ihtiyaçlarınız doğrultusunda dozu 14 gr’a kadar yükseltebilirsiniz. Böbrek veya karaciğer hastalığı gibi glutamin atılımını etkileyebilecek tıbbi rahatsızlığı olan kişiler, her zaman yeni glutamin takviyesi almaya başlamadan önce doktorlarına danışmalıdır. Glutamin takviyeleri birçok farklı sorun için kullanılır, ancak bunların hepsinin arkasında güçlü çalışmalar yoktur.

Glutaminin farklı formları bulunmaktadır ve bunlar genellikle eczanelerde ya da besin takviyesi satan mağazalarda rahatlıkla bulunabilir. En yaygın glutamin formu ise L glutamin olarak bilinir ve bunlar protein desteklerinin güçlü bir parçası olabilirler.(1) Ayrıca glutamin takviyelerinin doğal mı yoksa sentetik mi olduğu da önemlidir. Bir çok takviye sentetik olmasına rağmen bitki kaynaklarından üretilmiş gibi gösterilmektedir. Bu yüzden glutamin takviyesi satın alırken de kesinlikle etiket kontrol edilmelidir.

Glutamin kapsül, toz, sıvı ve tablet olarak kullanılabilir. Toz ve sıvı formu özellikle yutma güçlüğü çekenler için daha iyi olabilir.

Glutamin alırken izlemeniz gereken bazı kurallar vardır. Glutamin takviyesi yemekle veya yemeksiz olarak alınabilir, ancak sıcak olan yiyecek veya içeceklerle almamaya dikkat edin. Bunun nedeni, glutaminin sıcaklıktan etkilenebilen bir amino asit olmasıdır.(1) Glutamin sadece soğuk veya oda sıcaklığındaki sıvılarla alınmalıdır.

Glutamin tozu veya glutamin sıvı formu, elma veya havuç suyu gibi düşük bir asidik seviyeye sahip suyuyla karıştırılabilir. Asitli meyve suları (portakal veya greyfurt suyu gibi) veya sıcak sıvılar ile glutamin almak glutamatı bozar ve glutamin faydaları minimuma indirgenir.

Glutamin Kullanımı ve Antrenman

Spor sırasında, vücudumuzun performans gösterdiğimiz yoğunlukta egzersize devam etmesi için enerji kullanması ve harcaması gerekir. Antrenmanda enerji harcadığımızda, egzersiz sonrası kas yapısına ve toparlanmaya yardımcı olmak için vücudumuzda glutamin kullanılır.(2) Ancak, çoğu insan sadece diyet yoluyla glutamin elde ettiğinden ve bu miktar sınırlıdır ve pek çok sporcu, performansını en üst seviyeye taşımak için yeterli miktarda glutamin almalıdır.

Antrenman günlerinde, hidrasyon, elektrolit nakli, BCAA ve glutamin metabolizmasını desteklemek için egzersiz öncesinde veya sırasında glutamin tüketilmesi tavsiye edilir.(3) Antrenmanınızdan önce, antrenman sırasında ve sonrasında 5 gr glutamin alabilirsiniz. Antrenman günlerinde, plazma glutamin konsantrasyonlarında artış sağlamak için glutamin alımına devam etmeniz gerekmektedir.

FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..