Supplementler


Glukozamin Gerekli mi?

Glukozamin Nedir?

Glukozamin, amino şeker olarak sınıflandırılan bir bileşiktir. Eklemler içinde kıkırdak dokusu geliştirme ve koruma başta olmak üzere, vücuttaki çeşitli fonksiyonlara sahip moleküller için bir yapı taşı görevi görür. Glukozamin ayrıca kabuklu deniz hayvanlarının kabuklarında bulunur. Glukozamin takviye formları genellikle bu doğal kaynaklardan elde edilir.

Glukozaminin Yararları Nelerdir?

Glukozamin Enflamasyonu Azaltabilir

Glukozamin, çeşitli iltihaplı durumların semptomlarını tedavi etmek için sıklıkla takviye olarak kullanılır. Bir çalışmada, kemik oluşumunda yer alan hücrelere glukozamin uygulandığında önemli bir anti-inflamatuar etki gösterdiği gözlenmiştir (1).

Glukozamin Eklemleri Destekler

Bazı çalışmalar, glukozamin takviyesinin kıkırdak parçalanmasını önleyerek eklem dokusunu koruyabileceğini göstermektedir. 41 bisikletçiyle yapılan bir çalışma, günde 3 grama kadar glukozamin takviyesi almanın, dizlerdeki kolajen yıkımını %27 oranında azalttığını belirtmektedir. Bu oran plasebo grubunda %8 olarak gözlenmiştir (2).

Tüm bu faydaların küçük gruplar üzerinde gözlemlendiği unutulmamalıdır. Ayrıca bilgilerin doğruluğu için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Glukozamin Gerekli mi?

Glukozamin hakkında yapılan çalışmalar, osteoartrit semptomlarının uzun süreli tedavisi için glukozamin sülfat kullanımının etkili olduğu yönündedir. Fakat bu durum, herkeste aynı sonuca etki etmeyebilir. Ayrıca, diğer hastalıklar için faydalı olma olasılığı kısmen daha düşüktür. Glukozamin kullanırken, seçilen ürünün hammadde kalitesine önem verilmesi tavsiye edilir (2).

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 23.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 19.02.2019
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..