Ginkgo Biloba Nedir?

Ginkgo Biloba Nedir?

Ginkgo, yelpaze şeklinde yaprakları olan büyük bir ağaçtır. Ginkgo, Çin, Japonya ve Kore'ye özgü yerli bir bitki olmasına rağmen, 1730'dan beri Amerika Birleşik Devletleri'nde ve 1784'ten beri Avrupa'da yetiştirilmektedir. Ginkgo ağacının yaşayan en eski ağaçlardan biri olduğu düşünülmektedir. Ginkgo biloba 200 milyon yıldan fazla varlığını sürdürmektedir.(1)

Ginkgo biloba yaprağı Alzheimer hastalığı dahil olmak üzere genellikle hafıza bozuklukları için kullanılır. Ayrıca, özellikle yaşlılarda beyindeki kan akışı azalmasına bağlı gibi görünen rahatsızlıklar için de kullanılmaktadır. Bu rahatsızlıklar arasında hafıza kaybı, baş dönmesi, konsantrasyon güçlüğü ve duygudurum bozuklukları bulunur. Bazı insanlar zayıf kan akışıyla ilgili olarak özellikle yürürken yaşadıkları bacak ağrısı için (topallama sorunu) ginkgo biloba kullanırlar. Ginkgo bilobanın diğer kullanım nedenlerinin listesi oldukça uzundur. Bunun sebebi, bu bitkinin çok uzun zamandır var olması olabilir. Ginkgo biloba ağacı, dünyadaki en uzun yaşayan ağaç türlerinden biridir. Ginkgo ağaçları yaklaşık bin yıl kadar yaşayabilir. Milattan önce 2600 yıllarında astım ve bronşit için ginkgo bitkisi kullanıldığı belirlenmiştir. İmalat ve üretim söz konusu olduğunda özellikle kozmetik alanında da ginkgo yaprağı ekstresi sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca posası çıkarılan kavrulmuş ginkgo tohumu, Japonya ve Çin’de yemeklerde yer alır.

Ginkgo Biloba Kullanımı Nasıl Bir Etki Gösterir?

Ginkgo biloba kan dolaşımını iyileştirerek beyin, gözler, kulaklar ve bacakların daha iyi işlev görmesine yardımcı olur. Ayrıca Alzheimer hastalığının seyrini yavaşlatmak ve beyinde düşünme ile ilgili problemlere neden olabilecek değişikliklere müdahale etmek için bir antioksidan görevi görebilir. Ginkgo tohumları, vücutta enfeksiyonlara neden olan bakterileri ve mantarları yok edebilecek maddeler içerir. Aynı zamanda ginkgo tohumları nöbet ve bilinç kaybı gibi ciddi yan etkilere neden olabilen bir toksin de içerir. Bu yüzden gingko biloba çayı ve diğer gingko biloba ürünlerinin dikkatli bir şekilde ve doktor onayıyla kullanılması önerilir.

Ginkgo biloba faydaları sayısız olan popüler bir takviyedir ve en çok satan bitkisel ilaçlardan biridir. Ginkgo biloba ekstresi, bitkinin kurutulmuş yeşil yapraklarından toplanır ve sıvı ekstreler, kapsüller ve tabletler halinde temin edilebilir. İnsanlar çeşitli sebeplerden dolayı gingko biloba takviyeleri kullanmaktadır. Ginkgo bitkisinin tedavi edici özelliklerinin, kan bozuklukları ve hafıza problemleri ile kardiyovasküler fonksiyonun ve göz sağlığının iyileştirilmesi gibi durumları kapsadığı belirtilmektedir. Gingko, hücreleri oksidatif hasara karşı zararlı serbest radikallerden koruyan antioksidanlar flavonoidler ve terpenoidler içerir. Bu şekilde, bu antioksidanların kanser riskini azaltmaya yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

Gingko Biloba Kullanımının Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Ginkgoyu kullanmaya başlamadan önce doktorunuzla konuşmanız önemlidir. Çoğu yetişkin için, ginkgo almakla ilişkili riskler nispeten düşüktür, ancak ginkgonun zarar verebileceği bazı durumlar da bulunmaktadır. Eğer alkilfenol içeren bitkilere alerjiniz varsa veya bazı belirli ilaçlar kullanıyorsanız ginkgo biloba almamalısınız. Gingko biloba zararları ve gingko bilobanın olası yan etkileri şunlardır:

 • Mide bulantısı

 • İshal

 • Baş dönmesi

 • Baş ağrısı

 • Karın ağrısı

 • Döküntü / alerjik reaksiyon

Ginkgo, bazı ilaçlarla olumsuz etkileşime girme potansiyeline sahiptir ve bu etkileşimlerden bazıları kanama riskini artırabilir. İstenmeyen olumsuz etkileşimlere neden olabilecek bazı ilaçlar şunlardır:

 • Kan seyrelticiler (varfarin, aspirin)

 • SSRI / MAOI / antidepresanlar (prozac, zoloft)

 • NSAIDS (ibuprofen, tylenol)

Gingko Biloba Kullanımı ve Gingko Biloba Takviyesi

Mabet ağacı olarak da bilinen ginkgo, dünyanın en eski ağaç türlerinden biridir. Ağaçlar 40 metre uzunluğa erişene kadar büyüyebilir ve 1000 yıldan fazla yaşayabilir. Çin'de bazı ağaçların 2500 yıldan daha fazla süredir varlığını sürdürdüğü söylenmektedir. Gingko ağacı, "yaşayan fosil" olarak kabul edilir, yani büyük yok olma olaylarından sonra bile hayatta kalmaya devam etmişlerdir.(3) Günümüzde ginkgo biloba aşağıdaki şekillerde bulunmaktadır:

 • Kapsül

 • Tablet

 • Sıvı ekstre

 • Kurutulmuş yapraklar / Çay

Mevcut araştırmaların çoğu, saflaştırılmış ginkgo ekstresi kullanılarak elde edilen sonuçları yansıtmaktadır. Ayrıca ham gingko tohumları zehirli oldukları için insanlar tarafından tüketilmemesi gerekir. Ginkgo biloba bitkisi ile ilgili çalışmaların handikaplarından biri de standart bir dozaj kullanılmamasıdır. Bununla birlikte, kanıtların büyük bir kısmı gün boyunca birkaç defaya bölerek toplamda 120–240 mg gingko biloba alımının güvenli olduğunu göstermektedir. Fakat açıkça tanımlanmış maksimum bir doz yoktur, bu yüzden daha düşük bir dozla başlamak akıllıca görünmektedir. Çoğu araştırma günde 600 mg'dan daha büyük dozları değerlendirmemiştir, bu nedenle bu miktarın üzerine çıkmak iyi bir fikir olmayabilir.

Ginkgo Biloba Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • Gingko ağacından elde edilen ginkgo biloba ekstresi çok fazla satan bir besin takviyesidir.

 • Gingko biloba bilişsel işlevleri iyileştirmeye yardımcı olabilir.

 • Geleneksel kullanım amaçları arasında mesane enfeksiyonunu yatıştırmak ve cinsel enerjiyi arttırmak bulunur.

 • Bazı antidepresanları kullanan kişiler bu ilacı kullanmamalıdır.

Koenzim Q10 hakkında da bilgi edinmek için “Koenzim Q10 Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?” makalesine göz atabilirsiniz.

FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..