Supplementler


Gainer Nedir? Nasıl ve Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Kilo kazanımını arttırmak için günlük kalori alımınızı arttırmayı amaçlayan yüksek kalorili protein tozuna kısaca Gainer diyebiliriz.

Gainer Nedir?

Gainer, kas inşasına yardımcı olmak amacıyla protein, karbonhidrat ve bir miktar yağ içeren ve halk arasında “kilo aldırıcı toz” ve “karbonhidrat tozu” olarak geçen bir gıda takviyesidir.

Gainer Takviyesi Kullanmalı Mıyım?

Aşağıdaki olumlu etkilerinden dolayı gainer takviye ürünleri kullanılabilir.

Yeterli Kalori Tüketin

Kas kütlesini artırmak için egzersiz süresince ve günlük rutin hareketleri ile yakılan kaloriden 300-500 kalori daha fazla tüketilmesi gerekir.

Kaliteli Makro Besinler Tüketin 

Özellikle antrenman önceleri kaliteli protein ve karbonhidratlar gibi makro besinler ile beslenmek şişkinlik yaratabilir ve antrenman performansını olumsuz yönde etkileyebilir. Ya da antrenman sonraları bazen kaliteli makro besinler tüketmek için yeterli derecede açlık hissedilmeyebilir. Böyle durumlarda, gainerların sıvı formları işleri kolaylaştırabilir ve beslenmeyi destekler.

Yağsız Hacim Kazanın

Yağsız hacim kazanmak için günlük ihtiyaca göre küçük boyutlarda kalori fazlalığı gerekmektedir. Zengin içeriğe sahip gainer ürünlerinin servis içeriklerinin net olması, makro besinlerin tüketim miktarının takibi açısından kolaylık sağlar.

Gainer Nasıl ve Ne Zaman Kullanılır?

Gainer, gün içerisinde gerekli olacak yakıtı sağlaması ve gece boyunca aç kalan vücuda anında kalori sağlaması adına sabahları 1 servis olarak kullanılabilir. Ayrıca, egzersiz yaparken harcanılan fazla kaloriden dolayı antrenman sonraları 1 servis olarak da tüketilebilir. Böylece, kas onarımı ve büyümesine katkıda bulunacak yüksek bir protein içeriği sunulur ve vücudun ana enerji kaynağı olan karbonhidratlar geri kazanılır. 

Gainer, kalori artışı sağlayarak kas büyümesini destekler ancak tek başına kullanılması gelişim sağlamaz. (1) Bu nedenle, uygun bir beslenme programı dahilinde kullanılarak, ürünlerin üzerinde yazan kullanım talimatlarına uyulması tavsiye edilir.

Karbonhidrat tozunun faydalarını öğrenmek için “Karbonhidrat Tozu Ne İşe Yarar?” makalesine kesinlikle göz atın!

Gainer Takviyelerinin Faydaları

Karbonhidrat Bakımından Zengindir

Gainer ürünleri zengin miktarda karbonhidrat içerirler. Bu karbonhidratlar yoğun bir egzersiz için gerekli olan enerjiyi sağlar. Gainer kilo ilişkisini göz önünde bulundurulduğunda, içerdiği karbonhidratlar kilo alımında veya hacim kazanımında kilit rol oynamaktadır.

Yüksek Kalitede Whey Protein İçerir

Gainerlar, amino asit bakımından zengin whey protein içerir. Ayrıca, bazı kilo aldırıcılar diyete uygun yağ içermektedirler. Diyete uygun yağ miktarı içeren kilo aldırıcı ürünler, yağsız bir vücut elde etmeye yardımcı olabilir.

Kas Toparlanması ve Gelişimine Yardımcı Olur

Gainer ürünleri, kas toparlanması ve gelişimine yardımcı olur. Düzenli bir vücut geliştirme diyeti takip edildiğinde oldukça yarar sağlayan bir ürün haline gelir (2).

Vitamin ve Mineral Karışımı İçerir

Gainer ürünleri, vücudun sağlıklı ve formda kalması için önemli besin kaynakları olan mineral ve vitaminlerin iyi bir karışımıdır.

Yüksek Oranda Lif İçerir

Gainer supplementleri, içeriğinde lif bulundururlar. Bu lifler, şişkinliğe maruz kalmaktan uzak tutar ve genel sindirim sürecini geliştirir. 

Sıkça Sorulan Sorular

Gainer Kimler Tarafından Kullanılmalı?

Kas gelişimini hızlandırmak isteyen sporcular başta olmak üzere, yüksek kaliteli karbonhidrat tüketmek isteyen herkes gainer ürünlerini kullanabilir. Ayrıca gainer takviyeleri, sağlıklı karbonhidratlar yardımıyla kilo almak isteyenler için de tercih edilebilecek gıda destekleridir.

Güncellenme Tarihi : 22.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 7.07.2018
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..