Supplementler


Futbol, Basketbol, Voleybol Gibi Spor Dallarında Kullanılabilen Supplementler

Takım sporlarında kreatin patlayıcı kuvvet için kullanılabilmektedir. Takım sporlarında beta alanin de kullanılabilecek takviyeler arasında sayılabilir.

İyi bir beslenme planı, antrenman ve performans gelişiminin vazgeçilmez bir unsurudur. Ancak yeterli bir beslenme düzeninin yanında iyi bir takviye programı da takım sporlarındaki performansa etki edecektir. Çoğu takım sporlarının ortak noktası ise her bir oyuncunun dayanıklılığının çok önemli bir yerinin olmasıdır.

Bu türden sporlar, yoğun bir efor ve performans gerektirmektedir. Bundan ötürü sporcuların sadece maçlar için değil, aynı zamanda dayanaklıklarını ve kuvvetlerini geliştirmek için de antrenman yapmaları gerekmektedir. İşte bu yüzden, bu yoğun antrenmanlar arasında hızlıca toparlanmalarına yardımcı olacak bir takviye planı, takımın performansının gelişmesine yardımcı olacaktır. 

Kreatin ve Beta Alanin

Takım sporlarında kreatin patlayıcı kuvvet için kullanılabilmektedir. Takım sporlarında beta alanin de kullanılabilecek takviyeler arasında sayılabilir. Kaliforniya Üniversitesi’nde sporcu beslenmesi direktörü olan Liz Applegate beta alaninin yorgunluğu geciktirdiğini belirtmektedir.

Magnezyum

Voleybol sporunda yüksek atlayışlar oldukça önemlidir. İyi bir servis ve blok için oyuncuların atlayış kabiliyetlerini geliştirmeleri gerekmektedir. Luciana Setara (deneysel beslenme alanında Brezilyalı bir besin bilimi araştırmacısı) magnezyum takviyesinin profesyonel voleybol oyuncularının fiziksel performansları üzerindeki etkilerini değerlendirmiştir. Dört haftalık çalışma boyunca 12 genç atlet günlük 350 mg magnezyum takviyesi almışlardır. Diğer grup (13 atlet) günlük 350 mg maltodekstrin kullanmıştır.

Araştırmada takviye öncesi ve sonrasında birçok değerlendirmeler yapılmıştır ve magnezyum takviyesi kullanan grupla kullanmayan grup arasında yukarı sıçrama konusunda büyük bir fark olduğu saptanmıştır. Magnezyum alan grup sıçrayışlarını 3 cm geliştirdiler ve bu sadece bir ayda gerçekleşti. Magnezyum kaslara enerji sağlama sürecine yardımcı olmaktadır ve böylece kas gelişimini arttırmaktadır.

Glukozamin ve Balık Yağı

Takım sporları için önerebileceğimiz takviyelere eklem sağlığını koruyan Glukozamin de önerilebilir. Balık yağında bulunan EPA ve DHA’nın da genel sağlığa ve eklemlere iyi geldiği bildirilmektedir.

Protein

Her spor dalında olduğu gibi takım sporlarında da whey protein tüketiminin kasların kendini yenilemesi için önemli bir besin desteği olmasıdır. Her bir vücut kilosu için günde ortalama 1,4 - 1,7 gram protein alımı tavsiye edilmektedir.

Güncellenme Tarihi : 23.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 24.08.2016
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..