Folik Asit Nedir?

Folik Asit Nedir?

Folik asit 1931 ve 1943 arasında keşfedilmiştir. "Folik" terimi, yaprak anlamına gelen Latince "folium" kelimesinden türetilmiştir. 1920'lerde bilim insanları folat eksikliği, diğer adıyla folik asit eksikliği ve aneminin aynı durum olduğuna inanıyordu (1). 1931'de araştırmacı Lucy Wills, folatın hamilelik sırasında anemiyi önlemek için gerekli besin olarak tanımlanmasına yol açan önemli bir gözlem yaptı. İlk olarak 1941'de Herschel K. Mitchell, Esmond E. Snell ve Roger J. Williams tarafından ıspanak yapraklarından ekstraksiyon yoluyla izole edildi. Bob Stokstad bu bileşeni 1943'te saf kristal formda izole etti ve Amerikan Cyanamid Şirketi'nin “Lederle” laboratuvarlarında çalışırken kimyasal yapısını belirleyebildi. 1945 yılında saf kristal formda folik asit elde etmeyi amaçlayan bu araştırma projesi başarıya ulaştı. Bu araştırma daha sonra ilk anti-kanser ilacı olan antifolat aminopterinin sentezini mümkün kılmıştır. 1948 yılında Sidney Farber tarafından klinik etkinlikleri kanıtlanmıştır. 1950'li ve 1960'lı yıllarda bilim insanları folik asitin biyokimyasal etki mekanizmalarını keşfetmeye başlamışlardır. 1960 yılında, uzmanlar folik asit düşüklüğü ile nöral tüp defekti arasında bir ilişki tespit etmişlerdir. 1990'ların sonlarında ABD'li bilim insanları, gıdalarda ve takviyelerde bulunan folik asitin mevcudiyetine rağmen, insanların günlük folik asit gereksinimlerini ABD'nin folik asit takviye programına göre karşılayamadığını gözlemlemişlerdir.

Folik asitin nasıl çalıştığı ve yararları hakkında ayrıntılı bilgi almak için “Folik Asit Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?” yazısına göz atabilirsiniz.

Folik asit, folakin ve B9 vitamini olarak bilinen farklı formları olan B vitaminlerinden biridir (2). ABD'de önerilen günlük folat miktarı gıdalardan veya besin takviyelerinden olmak üzere 400 mikrogramdır. Folik asit eksikliğinin neden olduğu aneminin tedavisinde, yine bu bileşenden faydalanılır. Gebelikte folik asit kullanımı kadınlarda nöral tüp defektlerini (NTD) önlemek için önerilmektedir. 50'den fazla ülke, bazı gıdaların folik asit ile takviye edilmesini, popülasyondaki NTD'lerin oranını azaltmak için teşvik etmektedir. Uzun süreli takviye alımı ayrıca inme ve kardiyovasküler hastalık riskinin de düşmesini sağlamaktadır. Folik asit ağız yoluyla veya enjeksiyonla alınabilen bir bileşendir.

Folik asitin B12 vitamini eksikliğini gizleyebildiği tespit edilmiştir. Folik asit vücudun DNA, RNA ve hücre bölünmesi için gerekli olan amino asitleri metabolize etmesi için gereklidir. İnsan vücudunda folik asit sentezlenemediğinden, diyette gerekli olan, temel bir vitamin haline gelmektedir.

Yetersiz folik asit kullanımı folik asit eksikliğine yol açabilir. Bu durum, alyuvar hücrelerinin sayısında düşüşe neden olarak anemi hastalığına yol açar. Aneminin semptomları yorgunluk, kalp çarpıntısı, nefes darlığı, ağızda yaralar, cilt ve saç renginde meydana gelen değişikliktir. Çocuklarda folat eksikliği, yetersiz beslenme nedeniyle bir ay içinde belli olabilmektedir. “Folik asit nelerde bulunur?” sorusunun cevabı olarak: Folik asit içeren besinler özellikle koyu yeşil yapraklı sebzeler, karaciğer ve mercimektir şeklinde verilebilmektedir.

FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..