Supplementler


CLA (Yağ Yakıcı) Yararları Nelerdir?

CLA (Conjugated Linoleic Acid) Nedir?

CLA (Konjüge Linoleik asit) omega ailesine ait, vücutta hayati fonksiyonları yerine getiren yağ asitlerinden biridir. CLA, doğal yollardan vücuda alınabildiği gibi dışarıdan besin takviyesi şeklinde de alınabilir. CLA, piyasada genellikle kapsül formuyla yer alır, fakat nadiren de olsa toz formu da bulunmaktadır.

CLA (Conjugated Linoleic Acid) Yararları Nelerdir?

Kilo Vermeye Etkisi

Hayvanlar ve insanlar üzerinde yapılan araştırmalar, CLA takviyesinin vücuttaki yağ seviyelerini azalttığını göstermektedir (1). Vücut yağ oranını azaltmanın yanında kas kütlesini de artıran linoleik asit, vücut kompozisyonunu iyileştirebilme gücüne sahiptir. Bu da CLA’yı kilo vermek için diyet yapanlar ya da fazla kilolu insanlar için etkili bir besin değeri haline getirir.

Diyabete Etkisi

CLA tüketiminin hastalıklar ile ilişkisi üzerine yapılan araştırmalar, linoleik asitin diyabeti olumlu yönde etkilediğini ortaya koymaktadır. CLA’nın insülin regülasyonu ile ilişkisinin araştırıldığı çalışmaya göre CLA alan kişilerin tip 2 diyabete yakalanma riski kullanmayanlara kıyasla daha düşüktür (2).

Tüm bu bulgular küçük deney grupları üzerinde yapılan çalışmalara aittir. CLA'nın diyabet ve kilo verme ile ilişkisine dair bilgiler kesin değildir.

CLA hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için “CLA Hakkında Her Şey” yazımızı okuyabilirsiniz.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz

Güncellenme Tarihi : 23.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 17.08.2018
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..